skip to main content
Kryptoměny

Já to říkal, komentuje Elon Musk propad kryptoměn. A tlačí dogecoin

Sledovat, jak se v úterý bortí kurz bitcoinu a táhne s sebou ke dnu letku dalších kryptoměn, byly větší nervy než o pár dní dříve přihlížet přistání vozítka Perseverance na Marsu. Bitcoin, který se ještě o víkendu vysápal na cenu 58 000 dolarů, to vzal v úterý čumákem k zemi a proletěl až pod hranicí 46 000 dolarů.

Jestli se ještě v neděli volalo v kryptoměnových auditkách na Redditu „hurá na Měsíc“, už v úterý tam při volném pádu kralovala hláška „hurá na podlahu“.

Americký Forbes přitom už v sobotu připomínal, že podle jednoho veselého chlapíka je cena bitcoinu a etherea přepálená. Varování, že cena kryptoměn je „trošku vysoká“, nevydal nikdo jiný než miliardář Elon Musk, když se na Twitteru zapojil do diskuse o budoucnosti peněz.

„Peníze jsou jen data, která nám umožňují vyhnout se nepohodlnosti směnného obchodu. A na tato data se – tak jako na jakákoliv data – vztahuje latence a chybovost. Postupně se vyvine systém, který minimalizuje obojí. Nutno ale poznamenat, že cena bitcoinu a etherea je trošku vysoká,“ konstatoval druhý nejbohatší člověk planety.

U jeho vyjádření ještě ani nestačily pořádně zaschnout jedničky a nuly a cena zmíněných kryptoměn už tak vysoká nebyla. Byl to přitom právě Musk, který se postaral o rekordní vzestup bitcoinu, když jeho Tesla před necelými dvěma týdny koupila balík této kryptoměny za půldruhé miliardy dolarů.

I proto současně s úterním zaváháním cen stěžejních kryptoměn podstatně zakolísala také cena akcií Muskovy Tesly. Do vizionářského miliardáře se na Twitteru opřel bitcoinový skeptik a propagátor investice do zlata Peter Schiff: poznamenal, že dva týdny poté, co Tesla vrazila do bitcoinu miliardu a půl, sklouzla do klesajícího medvědího trhu a její akcie ochably od koupě bitcoinu o 16 procent.

Reklama

Muskova odpověď? Emoji lilku, které lze interpretovat jako emoji pro mužské přirození. Schiff reakci přijal s grácií a fialové emoji hrdě doplnil do svého twitterového jména.

Kromě připomenutí toho, jak volatilní kryptoměnový trh je, funguje aktuální dění – vedle kauzy GameStop a redditového fóra r/WallStreetBets – jako další připomínka toho, jak dnes dokáže s cenou kryptoměn a akcií hýbat pár lidí v hodně slyšitelných kanálech internetu.

Ostatně o tom, jak umí Musk zamávat s cenou kryptoměn, se můžeme přesvědčit i dnes: před pár hodinami tweetnul o své oblíbené alternativní kryptoměně DOGE a přidal i obrázek jejího maskota, pejska „doge“, který dobývá pomyslný Měsíc čili šponuje svou cenu daleko za stratosféru.

Cena kryptoměny, která vznikla jako pouhý fór, se rázem vyhoupla o 30 procent.

Bitcoin a další kryptoměny, které jeho včerejší propad táhl dolů jako haldu popraskaných balonků, se pozvolna oklepávají z nejhoršího. Zdaleka se ale nehrabou nahoru tak hekticky jako Muskem znovu uměle vyšponovaný dogecoin.