Jen pár dní po dosažení svého historického maxima se bitcoin začal řítit jako splašená dělová koule z nejstrmějšího svahu Mount Everestu. Po drobném nadechnutí divoká jízda nespoutané volatility pokračuje.

Každého, kdo pro jistotu zainvestoval do všech možných altcoinů a shitcoinů, přepadla ze zálohy trýznivá lekce, že tam, kam jde bitcoin, jde i všechno ostatní: ripple, binance coin, maker, ethereum, polkadot… Všechno následuje pohyby bitcoinu jako přes kopírák.

Až na jednoho udatného reka, kterého nikdo nebral vážně. Všichni se mu smáli – vždyť jako „džouk“ koneckonců i vstoupil na scénu. Jako jediný se teď ale šplhá nahoru a dodává svému fóru pointu. Dogecoin.

Zatímco bitcoin se houpe na vlnách jako bárka bez námořníka, dogecoin posiluje tak absurdním způsobem, že je to vážně k popukání.

Pravda, houpání není pro bitcoin nic nového – v pohledu z větší perspektivy se hlavní kryptoměna podle všeho probíjí po sešupu z „all time high“ k dalšímu potenciálnímu rekordu v budoucnosti. Pohyb dogecoinu ale oproti tomu působí až konejšivým dojmem.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Ještě přesně před měsícem se jeden dogecoin prodával za 0,0583 dolaru a přesně před týdnem se s vypětím všech sil vysoukal vzhůru na 0,0707 dolaru za kus.

Jedni se smáli jemu i početné komunitě jeho postpubertálních fanoušků na Redditu, druzí se smáli, nakupovali ironickou psí měnu po tunách a vyráběli memy o tom, že dogecoin se blíží půl dolaru a odtud „to the moon“.

Během týdne dogecoin vystoupal o 415 procent na 0,47 dolaru. A ty, kteří neinvestovali, smích přešel. A Reddit se začal plnit příběhy typu:

„Babička mi odkázala pět tisíc dolarů, já to nalil do dogecoinu, protože měla ráda psy, a teď jsem si koupil dům. Díky, babi!“

Aplikace Robinhood, přes kterou obchoduje krypto spousta Američanů, byla vzestupem dogecoinu šokována natolik, že začala pod náporem obchodů povážlivě haprovat. Následovala kolektivní omluva uživatelům.

Dogecoin se začíná projevovat značně nevypočitatelně. Nikdo nemá přesné vysvětlení, co jeho nepochopitelný vzestup vlastně indikuje. Možná má vzteklinu?

Ale ostatní kryptoměny, které se teď táhnou za bitcoinem jak oddané ovce, kouše dogecoin do zadku jak zdivočelý mastif.