Prach z kolapsu impéria Sama Bankman-Frieda se pomalu usazuje a hodnota kryptoaktiv z horní dvacítky se zotavuje z nedávných extrémních výprodejů. Přidružený domino efekt nicméně vyvolává nové a nové kolapsy zavedených kryptofirem – někdy i takových, kde by člověk problémy nečekal.

Protože nás série krypto krachů provází již od začátku léta a není těžké se v ní ztratit, přinášíme přehledný souhrn. Krachy proběhly ve dvou velkých vlnách a pro obě je typické, že nepřišly jako důsledek kapitulace obchodníků na medvědím trhu, ale kvůli černým labutím.

Ta úvodní? Květnové zhroucení algoritmického stablecoinu UST a navázané kryptoměny LUNA.

Three Arrows Capital

První obětí pádu se stál hráč, u kterého by to nikdo rozhodně nečekal. Kryptoměnový hedge fond Three Arrows Capital s miliardami dolarů kapitálu si to krypto vzduchem svištěl bez potíží deset let. Jenže pak přišel osudný první červenec, kdy se ukázalo, že fond měl ve zkrachovalém tokenu LUNA uložený poměrně významný kapitál.

Ten se používal pravděpodobně také jako kolaterál, a když začala hodnota LUNA konvergovat k nule, nastal zásadní problém. Soumrak nad firmou se třemi šípy v názvu se začal nenápadně zhmotňovat v pondělí 13. června, kdy mu ale ještě nikdo nevěnoval příliš pozornosti, protože vše vypadalo jako drb.

Během úterka se ale ukázalo, že firma začíná prodávat svá aktiva, a to včetně čtyřicetimilionové pozice v takzvaných stakovaných etherech (stETH) od Lido finance. Tato služba umožňuje kryptoměnu zamčenou v rámci stakingu dále používat k obchodování a prodej pozice nedával smysl – obzvláště v době, kdy se hodnota stETH kvůli nedostatku etherů na trhu pohybovala v poměrně nevýhodném kurzu.

Za běžných okolností by měl mít jeden stETH hodnotu přibližně jednoho etheru, jenže tak tomu v době prodeje pozice zdaleka nebylo. Šlo tak o první větší signál problémů. Ve středu ráno přišel deník Financial Times s oznámením, že společnost nezvládla doplnit likviditu do margin callů a musela čelit masivní likvidaci svých pozic.

Například lendingová společnost BlockFim, zatím poslední oběť letošních krachů, „šípům“ uzavřela pozici za 400 milionů dolarů. Dvacátého čtvrtého června pak fond nezvládl splatit svůj závazek v hodnotě 650 milionů dolarů vůči Voyager Digital, který se sám ocitl ve finančních potížích, a prvního července požádal o ochranu před věřiteli podle kapitoly 15 amerického zákona o bankrotech.

Ještě předtím ale stačil určit soudní dvůr na Britských panenských ostrovech poradní společnost Teneo jako likvidátora. Dokumenty bankrotující firmy odhalily, že firma svým věřitelům dluží 3,5 miliardy dolarů.

Voyager Digital

Pátého července dopadla domino kostka uvolněná kolapsem Three Arrows Capital na kryptoměnového brokera Voyager Digital. Firma již dříve zastavila uživatelské výběry a snažila se situaci s chybějícím kapitálem ještě zachránit, jenže to se nepovedlo.

V úterý 5. července přistála u newyorského soudního dvora žádost o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11. Ta umožňuje firmám pokračovat v činnosti za předpokladu, že restrukturalizace umožní splácení dlužníkům.

Dnes již také zkrachovalá burza FTX uvedla, že po Voyageru odkoupí aktiva za 1,4 miliardy dolarů. Voyager tedy vyzval věřitele, aby v říjnu odhlasovali soudem schválený prodej ve prospěch FTX a vše bylo na docela dobré cestě – do chvíle, kdy se zhroutila samotná FTX.

Voyager byl nucen znovu otevřít nabídkové řízení na prodej svých aktiv. Podle Bloombergu slíbil zakladatel a ředitel burzy Binance Changpeng Zhao, který v prvním kole s nabídkou padesát milionů prohrál ve prospěch Sama Bankmana-Frieda, že podá nabídku znovu.

Celsius

Ve středu 13. července došlo na další jméno, o jehož záchraně před svým vlastním pádem uvažoval Bankman-Fried: lendingovou společnost Celsius, jeden z nejpochybnějších subjektů našeho seznamu, s byznys modelem nápadně připomínajícím Ponziho schéma.

Forbes Digital Premium