Přepákované pozice na volatilním kryptoměnovém trhu občas potopí i nejostřílenější hráče. Přesvědčit se o tom mohl miliardový kryptoměnový zajišťovací fond Three Arrows Capital, který si to krypto vzduchem sviští již deset let. I nejlépe mířený šíp se občas trefí do kamene a musíme se s ním rozloučit. Když se to ale stane se všemi projektily v toulci, máme problém.

Soumrak nad firmou se třemi šípy v názvu se začal nenápadně zhmotňovat v pondělí 13. června, kdy mu ale ještě nikdo nevěnoval příliš pozornosti, protože vše vypadalo jako drb. Během úterka se ale ukázalo, že firma začíná prodávat svá aktiva, a to včetně 40milionové pozice v takzvaných stakovaných etherech (stETH) od Lido finance.

Tato služba umožňuje kryptoměnu zamčenou v rámci stakingu dále používat v rámci obchodování. Prodej pozice nedával smysl – obzvláště v době, kdy se hodnota stETH kvůli nedostatku etherů na trhu pohybovala v poměrně nevýhodném kurzu. Za běžných okolností by měl mít jeden stETH hodnotu přibližně jednoho etheru, jenže tak tomu v době prodeje pozice zdaleka nebylo. Šlo tak o první větší signál blížící se bouře.

Ve středu ráno přišel deník Financial Times s oznámením, že společnost nezvládla doplnit likviditu do margin callů a musela čelit masivní likvidaci svých pozic. Pozice jí zlikvidovaly burzy FTX, Deribit, BitMEX, ale také třeba projekt BlockFi, který „šípům“ uzavřel pozici za 400 milionů dolarů. Fond měl významné množství kapitálu také na Bitfinexu, kde ale pozice stihl zavřít ve ztrátě ještě před jejich likvidací.

V pátek pak oznámila společnost Genesis, že byla nucena zlikvidovat kolaterál nejmenované obří protistrany. Ve stejný den Kyle Davies, jeden ze zakladatelů Three Arrows Capital, prozradil deníku The Wall Street Journal, že firma zvažuje prodej nelikvidních aktiv a najímá právní a finanční poradce – a ve hře je také bailout jinou společností. Náhoda?

Těsně před masivní vlnou likvidací svých pozic lákala firma skrze společnost TPS Capital nové investory na zajímavou arbitrážní příležitost zahrnující Grayscale Bitcoin Trust, jeden z nejrespektovanějších kryptoměnových fondů na trhu. To mohl být poslední zoufalý pokus zachránit situaci vlastními silami.

Člověk nemůže být v kryptu nikdy dostatečně paranoidní.

V krypto světě zkrátka platí, že člověk nemůže být nikdy dostatečně paranoidní – TPS Capital je soukromá společnost, za kterou stojí Su Zhu a Kyle Davies, tedy zakladatelé Three Arrows Capital, a od počátku funguje jako oficiální over-the-counter platforma fondu.

Otázkou ale zůstává, jak se mohl fond, spravující v době své největší slávy majetek za zhruba 10 miliard dolarů, dostat do natolik patové situace, v jaké se teď nalézá. Částečně doplatil na sedmdesátiprocentní korekci krypto trhu, která značně podryla hodnotu kapitálu, jímž fond své pozice kryl.

Dalším problémem Three Arrows Capital byli také „kamarádi ze špatného sousedství“. Začít můžeme třeba projektem Terra, v němž měl fond bohužel solidně zainvestováno. Když Luna Foundation Guard dokupovala počátkem května před kolapsem bitcoiny za 1,5 miliardy do svých rezerv, bylo to i zásluhou Three Arrows.

Firma před pádem Luny – dnes přejmenované na LUNC – nakoupila tokeny kryptoměny v hodnotě dvě stě milionů dolarů. Tedy kapitál, který je dnes odepsaný. Navíc patrně nešlo o jedinou expozici problémovému projektu.

Potíže Three Arrows Capital, jehož hodnota byla na vrcholu odhadována na 18 miliard dolarů, představuje učebnicový příklad systémového rizika. Řetězem přepákovaných pozic, dalších partnerství a investovaného kapitálu je totiž firma svázána s významnou částí krypto prostoru. A ten může v případě svého definitivního konce strhnout sebou.

Síť sahá od velkých pozic v kryptoměnách, jako je bitcoin, ether nebo Solana, až po kapitál v kryptostartupech a dalších firmách. Podle Crunchbase firma v minulosti vložila kapitál do šestapadesáti kryptospolečností. Směnárna BlockFi, ironicky jeden z nahoře uvedených likvidátorů, nebo platforma pro obchodování opcí Deribit jsou jen příklady.

První potíže hlásí také partneři fondu. Tradingová firma 8 Blocks Capital například od roku 2020 využívala jeho obchodních účtů, aby dosáhla na nižší poplatky. Za tuto službu normálně platila.

Rok a půl to vypadalo jako oboustranně výhodné spojení. Jenže pak 13. června 8 Blocks zjistili, že nemohou své prostředky z účtu vybrat – a o něco později, že jim na účtu u fondu chybí milion dolarů. Three Arrows Capital veškeré dotazy podle ředitele 8 Blocks Capital od té doby přechází mlčením.

Co dalšího ještě vyplave? Jak říká matador Warren Buffett: „Až při odlivu se ukáže, kdo plaval nahý.“