Vodíkové tramvaje. Chytré stromy. Digitální identita. A všudypřítomná umělá inteligence, která zaparkuje váš autonomní elektromobil na velkokapacitním parkovišti pod environmentálně šetrným mrakodrapem dřív, než si stačíte sníst svou proteinovou tyčinku ze sušených cvrčků.

To jsou vize města budoucnosti, představené na aktuálním eventu českého Forbesu na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Zdaleka přitom nezůstalo u vizí – „City For The Future“ bylo v českém pavilonu na EXPO přítomno fyzicky a nablízko.

Jen o patro výše nad probíhajícími diskusními panely Forbesu hučela třicetimístná farma trojrozměrných tiskáren Josefa Průši, stěnami pavilonu klokotala voda vyrobená přímo ze vzduchu českým zařízením S.A.W.E.R., a návštěvníky eventu sledoval při vstupu do budovy bedlivým skleněným okem dron, vybavený skrznaskrz českým softwarem, analyzujícím data.

A tak jako dubajský emír Muhammad bin Rášid Ál Maktúm hovoří v proslulém citátu o tom, že „budoucnost patří těm, kdo si ji dokážou vysnít, naplánovat a vytvořit“, tak se v českém pavilonu v diskusích představily české firmy, které si dokázaly vysnít město budoucnosti a uvést své vize v chod.

Příkladem budiž DataFromSky, jejíž zmíněný dron bděl nad návštěvníky forbesího eventu. Firma, vyvíjející pozoruhodné věci v oblasti umělé inteligence a počítačového vidění, je dnes se svým softwarem jen na Blízkém východě přítomna ve více než 3000 zařízeních a více než 6000 kamerách, analyzujících data i v reálném čase.

„V Dubaji sledujeme data o dopravě, s nimiž ale můžeme stejnou dopravu i ovlivnit,“ zmínil své místní partnerství za DataFromSky Pavel Fojtík.

Pavel Fojtík na panelové diskusi Forbesu v Dubaji | Foto Jevgenij Golubev

„Společnost, která se zde stará o chod dopravy, od nás získá tvrdá data, na jejichž základě se pak dějí rozhodnutí, jako kdy rozsvítit efektivněji červenou na semaforu nebo kdy s červenou pro chodce počkat, protože přes přechod přecházejí zrovna starší nebo pohybově znevýhodnění lidé,“ uvedl příklad.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely by to ve městě budoucnosti mělo odkudkoli kamkoli zabrat maximálně patnáct minut. Právě tímhle směrem míří systém Flow – DataFromSky má dnes pod svým elektronickým palcem kupříkladu i mrakodrap v USA, jehož statické kamery využívá k tomu, aby se celá budova chovala mnohem inteligentněji než doposud.

„Kamery, které jsou v budově původně z bezpečnostních důvodů, teď disponují naším softwarem, který analyzuje, kolik se zrovna nachází v kterém segmentu budovy lidí,“ vysvětluje Fojtík. „Systém pak podle toho reguluje například klimatizaci a vytápění a chod mrakodrapu je tak nejen environmentálně šetrnější, ale v rámci toho šetří také peníze.“

Ekologická i ekonomická šetrnost prostřednictvím superpokročilých technologií – to už přece zní jako budoucnost, ne? Téma masivních vzorků dat a hlubinných analýz se přitom v diskusích neomezilo zdaleka jen na jedinou firmu a vrátilo se v detailnějším pohledu na logistiku budoucnosti i téma chytrých budov.

František Müller z Mycroft Mind o nich hovořil jako o základním kamenu určitého ekosystému efektivnější distribuce energií, a Max Verteletskyi z firmy Spaceti označil taková data dokonce za „novou ropu“.

Právě tuhle ropu Češi „umí“. A vezou ji i do arabského světa.