Jaký mají ženy vztah k investování a do čeho své peníze nejčastěji ukládají?

Únorová studie investiční platformy eToro mezi téměř deseti tisíci investorkami ze čtrnácti zemí světa přinesla řadu zajímavých zjištění. Osmdesát tři procent žen považuje investování za běžnou agendu při správě rodinného rozpočtu, šedesát šest procent investuje až sedminu svého měsíčního příjmu.

Z českých investorek padesát pět procent investuje do akcií, čtyřicet čtyři do dluhopisů a sedmadvacet procent do kryptoměn. Z dat pro Českou republiku také vyplývá, že necelá čtvrtina uvedla jako hlavní důvod pro investování dlouhodobé zabezpečení.

Šestnáct procent žen šetří peníze na penzi a sedmdesát pět procent je přesvědčeno, že dosáhne požadovaného příjmu v důchodu do deseti let. Dalších patnáct procent investuje, protože si přeje získat finanční nezávislost. 

Požádali jsme čtyři světové investorky, aby poradily začátečníkům a začátečnicím. Do čeho se vyplatí investovat, kolik procent z výplaty dávají na investování a jakou nastavit investiční strategii?

Anna Rozanska 

Rada pro začátečníky: Nenechte se odradit kritikou ostatních a nemějte pocit, že se musíte stát expertem na investování hned. Můžete využít robo-poradce nebo začít investováním do indexových fondů, které nevyžadují žádné velké znalosti. Investujte jen peníze, o které můžete přijít, pak se nemusíte stresovat výkyvy na trhu.

Aktuální trendy: V zásadě držím krok s obecnými zprávami z trhu, ale nezaměřuji se na ně a neměním na základě nich svou strategii.

Jak často a kolik: Investuji každý měsíc, ale částka se liší, protože do značné míry závisí na mých příjmech a výdajích v daném měsíci.

Investiční strategie: Jsem poměrně nízkorizikový investor a zaměřuji se na dlouhodobé investování. Většina mých investic je v rámci ETF. Mám ráda i dividendové akcie, které jsou mým druhým největším holdingem. Jsem smířená s určitým rizikem, takže držím krypto a některé rizikovější investice, ale netvoří velké procento mého portfolia.

Ženy versus muži: Myslím, že ženy jsou lepší investorky proto, že mají tendenci vyhýbat se rizikovým investicím. 

Neza Molk

Rada pro začátečníky: Zkoumejte, učte se a nebojte se. Začněte číst, poslouchejte podcasty, sledujte novinky ze světových trhů a dělejte si vlastní průzkum. Díky tomu budete plánovat vlastní cíle a rozvíjet strategii. Klidně si najděte zkušeného mentora, který vás povede a dokáže vás motivovat a poradit, když se cítíte ztraceni. 

Aktuální trendy: Vidíme velké pohyby v komoditách v důsledku aktuální geopolitické situace. Myslím si, že akciovému trhu se v roce 2022 nebude dařit nijak zvlášť dobře, s výjimkou akcií, které jsou přímo ovlivněny cenami komodit. Lidé také přecházejí od vysoce rostoucích akcií k hodnotovým.

V technologickém sektoru došlo k několika velkým korekcím, které v posledních dvou letech exponenciálně rostly. Myslím, že tento rok hodně závisí na rozhodnutí FEDu o růstu úrokových sazeb a na tom, jak se válka vyřeší.

Jak často a kolik: Loni jsem si vybrala zhruba dvacet, třicet nejlepších akcií, se kterými jsem spokojená. To mi dává šanci sledovat pouze jejich cenové pohyby. Nové příležitosti ale hledám neustále. 

Investiční strategie: Řídím se strategií hodnotového investování. To znamená, že hledám akcie, jejichž cena je nižší, než bychom očekávali na základě jejich finančních údajů. Momentálně pozorně sleduji i geopolitickou situaci a více investuji tímto směrem – vojenská obrana a těžba zlata.

Ženy versus muži: Ženy jsou obecně trpělivější než muži. Ale opravdu si nemyslím, že je rozdíl mezi pohlavími. Podle mého názoru jsou dovednosti a strategie více závislé na znalostech, cílech a osobnosti jednotlivce.

Ana Sarda Rodrigues

Rada pro začátečníky: Myslete na to, že investování je maraton, ne sprint. Nesnažte se rychle zbohatnout, zaměřte se na dlouhodobý horizont a na budování vlastního přesvědčení a odolnosti – budete je potřebovat.

Prozkoumejte investiční strategie, abyste našli svůj styl. Přemýšlejte také o tom, jaké pasti na vás čekají: horská dráha emocí, panika, katastrofické titulky zpráv. Ale hlavně, nebojte se zeptat na radu ostatních.

Aktuální trendy: Zažíváme silnou rotaci od růstových akcií k hodnotovým. Technologie a akcie s dvoucifernými výnosy si za posledních třináct let získaly největší pozornost investorů, protože obyvatelstvo rozvinutých a (později) zaostalých zemí zvýšilo své výdaje na technologické a digitální produkty, což umožnilo růst společnostem jako Amazon a Apple. 

Jak často a kolik: Mám ten luxus, že každý měsíc ušetřím padesát procent platu. Nechávám si dvacet pět procent v hotovosti/peněžních cenných papírech a zbylých sedmdesát pět investuji do cenných papírů. Stejně tak každý měsíc nakupuji akcie, které považuji za podhodnocené (uhelní těžaři, přírodní producenti, evropské banky a obři mediálního streamování), s cílem odejít v příštích deseti letech do důchodu a mít dividendy z akcií jako svůj hlavní příjem.

Investiční strategie: Mým cílem je zachovat a pomalu navyšovat kapitál, spíše než maximalizovat výnosy. Snažím se identifikovat, kde budou nejlepší investiční příležitosti příští dekády. Abych si zajistila zachování kapitálu, vždy si nechávám dvacet procent hodnoty portfolia v hotovosti.

Mohu tak využít využít extrémních cen a zhroucení trhu. Dalších deset až dvacet procent mám v drahých kovech jako zajištění (přijdou vhod v extrémních situacích – války a hyperinflace) a další zajištění realizuji pomocí ETF. Jistě, nějaké výnosy mi budou chybět, ale díky tomu v noci dobře spím.

Ženy versus muži: Ženy jsou skeptičtější a konzervativnější než muži, což jim umožňuje zůstat ve hře déle. Během jediného dne krachu na trhu totiž můžete přijít o všechny nashromážděné zisky. Také myslím, že my ženy si užíváme více klidu a míru a méně reagujeme na vnější podněty. 

Heloise Greeff 

Rada pro začátečníky: Přestaňte čekat na ideální čas. Nejdůležitější je začít! Čím dříve začnete investovat, tím dříve se vám úroky zúročí. Ačkoli začátek něčeho nového může být ohromující, neznám nikoho, kdo by litoval investice. Spíš lidé litují, že nezačali dříve.

Možná nemáte čas nebo zájem stát se pokročilým investorem, přesto byste měli znát alespoň základy, abyste se mohli rozhodovat o své finanční budoucnosti. Nenechte se odradit terminologií. Doporučuji Investopedii – je zdarma a uživatelsky přívětivá. A vymyslete si investiční filozofii. Váš investiční cíl, časový horizont a tolerance rizika ovlivní alokaci vašeho portfolia.

Aktuální trendy: Trhům v současnosti dominuje ukrajinská krize. Není to tak, že by trh měl rád válku; jde jen o to, že vlny veřejného sentimentu nakonec řídí trh. Riziko přerušení dodávek komodit orientovaných na Rusko prudce vzrostlo a zároveň vyvolalo obavy z globální inflace.

Tato poptávka po zajištění inflace také zvýšila poptávku po bitcoinech, protože tradiční finanční systémy byly narušeny. Riziko bezpečnosti paliv bylo také katalyzátorem pro evropské trhy pro diverzifikaci a pobídky k náhradě obnovitelných zdrojů energie.

Jak často a kolik: Volím společnosti s nízkým až středním rizikem. Při zvažování, do čeho investovat, využívám analýzu strojového učení a porovnávám trendy a makroekonomický vývoj.

Investiční strategie: Vyhledávat společnosti s dlouhodobým hodnotovým horizontem. Můj cíl je minimalizovat riziko a zároveň optimalizovat výnosy. Zhruba deset až dvacet procent mého portfolia je v hotovosti. Za posledních pět let mé portfolio přineslo zisk o více než pětadvacet procent ročně, zároveň nabízí výrazně menší riziko.

Ženy versus muži: Ženy jsou trpělivé a disciplinované, což jsou základní vlastnosti úspěšného investora. Vše, co potřebují, je odvaha a sebevědomí. Jedině tak převezmou kontrolu nad ekonomickou rovností žen a mužů.