skip to main content
Byznys

Dušan Kunovský: Českému stavebnictví přeji do roku 2022 stabilnější prostředí

Dlouhodobě platná a vymahatelná pravidla konečně umožní stavební rozvoj naší země, píše v bilančním komentáři pro Forbes Dušan Kunovský, majitel developerské společnosti Central Group, největší tuzemský stavitel bytů a jedenáctý nejbohatší Čech z našeho letošního žebříčku.

Rok 2021 se nesl ve znamení rekordů. V Praze se prodá poprvé přes sedm tisíc nových bytů a objem poskytnutých hypoték překročí 400 miliard korun. Na druhé straně jsme kvůli dlouhodobě pomalému a komplikovanému povolování nových staveb svědky historicky nejnižší nabídky nových bytů. K tomu se přidávají pandemií narušené dodavatelské řetězce a dosud nevídané zdražování materiálů a prací.

Ve výsledku to znamená, že růst cen nových bytů opět prudce zrychlil. Rekordní je navíc i tempo, jakým nyní Česká národní banka ve snaze bojovat s inflací zvyšuje úrokové sazby. To přinese zdražení financování pro firmy i hypoték.

V roce 2022 očekáváme mírný propad v počtu prodaných bytů a také pozvolný růst nabídky. Ceny nových bytů ale porostou i nadále, i když by to už nemělo být takovým tempem. Mělo by to být spíše v rozmezí pěti až deseti procent.

Pro budoucnost stavebnictví bude velmi důležité, jak se nová sněmovna a vláda postaví k již schválenému novému stavebnímu zákonu. Ten sice není dokonalý, ale obsahuje mnoho pozitivních opatření pro urychlení a zjednodušení povolování. Proto by se měl upravit jen v některých sporných částech a jeho účinnost by se neměla neúměrně odkládat.

Reklama

I v Central Group jsme se v uplynulém roce potýkali s řadou nelehkých situací a obtížně předvídatelným vývojem. O to více mne ale těší, že mohu v dobrém říci, že rok 2021 byl výjimečný i z pohledu Central Group. Po dlouhé době příprav a povolování se nám podařilo dotáhnout několik projektů a celkově jsme díky tomu na pražský trh uvedli více než tisíc nových bytů.

Velkou radost mám především z toho, že mezi nové patří i dva projekty celoměstského významu, v rámci kterých přeměníme již nevyužívané a zanedbané brownfieldy na nové živoucí městské čtvrti, které přinesou bydlení pro několik tisíc lidí.

Prvním z nich byla Parková čtvrť v Praze 3, která je navíc naším dosud vůbec největším projektem. Na podzim jsme pak na trh uvedli druhý z nich, Teslu Hloubětín v Praze 9. A co mě těší ještě více, je obrovský zájem, který (nejen) tyto projekty vyvolaly u našich klientů.

Díky tomu naše prodeje meziročně vzrostly o více než dvacet procent. Dařilo se nám ale i na poli akvizic, kde jsme získali pozemky a brownfieldy za 2,5 miliardy korun pro dalších více než dva tisíce bytů. V roce 2021 jsme také otevřeli zbrusu nové klientské centrum s největší vzorkovnou na českém developerském trhu.

Nejen nám, ale celému českému stavebnictví bych do budoucna rád popřál především stabilnější prostředí s jasnými, dlouhodobě platnými a vymahatelnými pravidly, které konečně umožní stavební rozvoj naší země.