Mnoho návyků a zvyků člověk buduje měsíce a roky, aby přinesly vytoužené ovoce. Některé drobnosti však mohou zlepšit váš život hned a bez většího úsilí. Ve Forbesu jsme pro vás shromáždili dvacet tipů, se kterými máme osobní zkušenosti a které by mohly pomoci i vám.

1. Ukládejte věci na jedno místo.

Zní to jako naprostá banalita, ale tento zvyk vám ušetří spoustu času a nervů, zejména ve chvíli, kdy někam spěcháte. Doma si na jedno místo uložte nejen klíče, peněženku nebo pracovní kartu, ale také doklady, propisky nebo balzámy na rty. S tímto jednoduchým pravidlem už nikdy nic hledat nebudete.

2. Dopřejte si ticho.

Je to velmi jednoduché. Vstaňte ráno dříve než zbytek domácnosti, uvařte si čaj nebo kávu, nalijte si sklenici vody – a zůstaňte chvíli v tichu. Žádné rádio, žádná elektronika, žádní spěchající členové rodiny, kteří se dožadují pozornosti.

Takové minuty vám umožní přemýšlet o tom, co vás ten den čeká, soustředit se na hlavní úkol nebo problém, zjistit, co lze odložit, pokud je povinností příliš mnoho. A v tom tichu občas přijde dobrý nápad, jak něco vyřešit. Pokud jste spisovatelský typ, je dobré mít po ruce zápisník, do kterého si můžete zapisovat své inspirace a nápady. Můžete také zkusit meditaci nebo duševní ticho.

3. Především zeleninu a ovoce.

Je i váš jídelníček žalostně chudý na ovoce a zeleninu? Podle statistik Eurostatu je to pro mnoho lidí problém. Pokud je kupujete, ale často končí v koši, zkuste malý hack. Při vykládání nákupní tašky zeleninu nebo ovoce rovnou nakrájejte a dejte je na místo, kde je dobře uvidíte a kudy za den mnohokrát projdete. Do večera budou pryč.

4. Spojte příjemné s užitečným.

Každý asi musí v životě dělat věci, které ho nebaví. Ale co takhle zkusit spojit činnost, kterou musíte udělat, s činností, kterou chcete udělat? V teorii budování návyků se tomu říká „tempation bundling“.

Známým příkladem je Ronan Byrne, student elektrotechniky v Dublinu, který se rád díval na Netflix, ale cítil se provinile, protože si uvědomoval, že by měl kromě toho více cvičit. Byrne proto využil svých technických schopností a „hacknul“ své stacionární kolo připojením k notebooku a televizoru. Poté napsal počítačový program, který Netflixu umožnil běžet pouze tehdy, pokud jel určitou rychlostí.

Nemusíte být ale zrovna technický génius, abyste se o něco podobného mohli pokusit také. Rádi posloucháte hudbu nebo audioknížky? Spojte to s běháním. Rádi hrajete hry na videoherní konzoli, nechte si to vždy jen jako odměnu třeba za desetiminutové cvičení.

5. Odložte telefon.

Zkuste se doma domluvit, že po určité hodině odložíte telefony na určité místo ve vedlejší místnosti a vypnete oznámení. Jednoduchá věc, která se může stát pravidelným a užitečným zvykem.

Pokud nebudete mít telefon na dosah, zmírní se tendence sahat po něm pokaždé, když zabzučí upozornění, anebo jen projíždět sociální sítě. Budete více přítomní a můžete se věnovat rozhovorům, odpočinku s knihou nebo jiným činnostem, které vás baví.

6. Věnujte alespoň patnáct minut denně něčemu, co máte rádi.

V pracovním shonu často zapomínáme na věci, které nás naplňují. Zkuste si vyhradit konkrétní čas, kdy se budete této činnosti věnovat. Dne co den.

Výmluvy na nedostatek času v tomto případě neplatí. Každý si najde patnáct minut. Tímto malým krokem si vytvoříte rutinu, která vám bude dělat radost každý den.

7. Zapište si to a odškrtněte.

Pravděpodobně to znáte i vy. Rádi byste ve svém životě něco změnili, a tak si začnete budovat nový návyk. Jen to nejde tak snadno. Zkuste si každý návyk zapsat do deníku, abyste je měli stále na očích a mohli si je spokojeně odškrtávat, když je splníte.

„Co je psáno, to je dáno“. Diář vám připomene, abyste nezapomínali ani na maličkosti, které zlepší váš život a zdraví.

8. Noste s sebou elektronické knihy.

Čtečku nepotřebujete, postačí vám telefon. Ve volných chvílích, například v čekárně u lékaře nebo na cestách, můžete tímto způsobem postupně zdolat několik titulů za měsíc.

Stejně tak si můžete zlepšit své znalosti cizího jazyka poslechem podcastů nebo opakováním slovíček a gramatiky na Duolingu či jiné aplikaci. Alternativně lze audioknihy používat ke každodennímu čtení.

9. Chcete si něco koupit? Počkejte.

Pokud toužíte dostat své výdaje pod kontrolu, vyzkoušejte pravidlo 72 hodin. Jde o to, že si danou položku nekoupíte hned, jak ji uvidíte, ale počkáte tři dny. Pokud po ní budete toužit i po této době, kupte si ji. Časový limit minimalizuje riziko spontánního nakupování.

Při nakupování online vám také pomůže, pokud nemáte v notebooku nebo telefonu uloženy údaje o své kreditní kartě, aby se nákup dokončil automaticky. Lenost je mocný nástroj.

10. Rozdělujte si úkoly

Velké úkoly se mohou zdát nepřekonatelné, ale stejné úkoly rozdělené na etapy lze zvládnout podstatně jednodušeji. Po každém úspěšném kroku si dopřejte odměnu nebo změnu – pokud jste na projektu dlouho seděli, běžte na chvíli ven.

11. Každý schod se počítá.

Pokud můžete, choďte po schodech místo výtahu. Zvláště pokud máte sedavé zaměstnání a nestíháte se denně věnovat fyzické aktivitě. Všude, kam se dostanete za patnáct minut, dojdete pěšky. Malými krůčky získáte slušný objem pohybu.

12. Vyzkoušejte techniku Pomodoro.

Máte problém s multitaskingem při práci? Produktivitu můžete zvýšit pomocí techniky Pomodoro, při níž střídáte 25 minut soustředěné práce s pětiminutovým odpočinkem a po čtvrtém kole následuje velká patnácti- až dvacetiminutová přestávka.

Můžete také vyzkoušet Hodinu ticha, což znamená, že na hodinu vypnete všechna oznámení a vnější podněty.

Jedním z klasických zlozvyků je scrollování sociálními sítěmi během večera.

13. Večer si připravte svačinu nebo oběd.

Zapomínáte během dne jíst? Připravte si večer předem něco chutného a rychlého, například tortilly, vrstvený salát ve sklenici nebo předpřipravené studené ovesné vločky s ovocem a ořechovým máslem. Ušetříte tak čas, který byste ztratili hledáním poledního menu nebo jídla s sebou.

14. Pořiďte si budík.

Mobilní telefon díky němu můžete během noci odložit do vedlejší místnosti. Vyhnete se nočnímu „scrollování“ a telefon už nebude první věc, kterou ráno popadnete. Váš spánek se zlepší a rána budou příjemnější.

15. Neodkládejte.

Většinou je jedinou překážkou, proč některé věci neudělat hned, naše lenost. Neustálé otálení se však může nahromadit a klubko povinností vás dříve či později dostihne. A to není vůbec příjemná situace. Zařiďte si věci hned. Nyní. Najděte řešení. Jděte na poštu. Odpovězte na e-mail. Připravte dětem svačinu. Oholte se.

Udělejte to, jakmile vás to napadne, a proud, proti kterému každý den pochodujete, zeslábne. To platí zejména u nepříjemných úkolů, kde je nejhorší prokrastinace a prodlužování „utrpení“.

16. Pište laskavé vzkazy.

Drobnost, která potěší nejen vás, ale i vaše okolí. Pokud jdete do práce dříve, popřejte partnerovi hezký den na malém papírku, nechte vzkaz dětem v jídelně nebo tímto způsobem překvapte své kolegy. Vztahy jsou v našem životě důležité. Snažte se je budovat prostřednictvím takových drobností.

17. Vezměte si den dovolené navíc.

Znáte ten nepříjemný pocit, když se večer vrátíte z dovolené a druhý den ráno musíte do práce? Dejte si den na obnovu. Kdo říká, že nemůžete strávit dovolenou v pohodlí svého domova? Díky přechodnému dni budete po návratu do kanceláře odpočatější a produktivnější.

18. Upgradujte svá sociální média.

Kdy jste si například udělali pořádek na Instagramu? Vsadím se, že když si projdete účty, které tam sledujete, nebudete mít o některých z nich ani ponětí. Omezte to, co vás nebaví nebo vám nejde.

A přidávejte další obsah, který vás baví nebo inspiruje. Ať už se jedná o kosmetické rady, tipy na výlety, nebo domácí zvířata. Poděkuje vám i vaše duševní zdraví.

19. Zdřímněte si.

Odpolední zdřímnutí v práci je obvykle nepřípustné. Kdyby však všichni šéfové znali účinky dvaceti- až třicetiminutového odpoledního spánku, nařídili by ho jako povinný.

Podle odborníků zlepšuje naši výkonnost a myšlení. I když nakonec pracujeme o půl hodiny méně, můžeme být produktivnější než kolegové, kteří pracují i během odpolední „spánkové tísně“. Tento princip funguje například v Japonsku, Francii a Německu.

20. Řekněte ne.

Když se na vás někdo obrátí s žádostí o pomoc nebo práci navíc, promyslete si to a zvažte všechna pro a proti. V takových případech totiž často jedeme na autopilota a bez přemýšlení odpovídáme ano.

Proto vždy přemýšlejte: čemu říkám ANO a čemu NE? Když řeknete ANO nějakému projektu navíc, možná tím řeknete NE sobě nebo své rodině. A co je pro vás v tuto chvíli důležitější?