Jen v šesti zemích na světě umí to, co svede česká firma Compelson: pomoci policii a soudům tím, že vydolují klíčová data z telefonů či chytrých hodinek. Její šéf Dušan Kožušník hovoří o tom, proč budou další na řadě auta a chytré domácnosti – a co dělat, pokud to myslíte se svým digitálním bezpečím vážně.

Početný gang drogových dealerů je ve Švýcarsku usvědčen tím, že si sám zdokumentoval zboží do mobilů. Pytláci v afrických savanách nemohou pod tíhou digitálních důkazů provést nic jiného než přiznat vinu.

A diplomaté v Evropě i Jižní Americe s úlevou zjišťují, že nejsou paranoidní, že jejich elektroniku skutečně napadl obávaný spyware Pegasus. Nejde o výčet z technologické černé kroniky, takto vypadají případy, které řeší vskutku netradiční česká IT firma.

A její šéf jen přikývne na poznámku, že si tím pádem vlastně vybral zaměření na nehynoucí segment, starý jako lidstvo samo. „Skutečně tomu tak je, boj se zločinem tu vždy byl, je a bude,“ usměje se Dušan Kožušník, CEO Compelsonu.

V průběhu našich dvou setkání už od Vltavy foukal méně ledový vítr, dokonce se ukázalo slunce, příroda naštěstí funguje v cyklech a zimu střídá jaro. Kriminalita je oproti tomuto koloběhu lineární. Bez ohledu na veškerou snahu s námi byla, je a bude, mění se jen její metody. Ale ani druhá strana nespí.

Jako v kancelářích s panoramatickým výhledem na Prahu. Jejich výsledky využívá nejen česká policie, ale také CIA, FBI či Scotland Yard.

„Když se stane zločin, společnost ho odjakživa potřebuje vyšetřit. A jak lidstvo zrálo a přicházely nové objevy a vynálezy, tak se vždy něco propsalo do forenzní vědy,“ nezapře v sobě Kožušník zkušeného přednášejícího, nedávno ostatně absolvoval další z akcí pro experty Interpolu, kde plným sálům vypráví o digitální bezpečnosti.

„V šestnáctém století přišla patologie, později toxikologie, z níž zjistíte, zda někdo byl otráven, balistika pro střelné zbraně, daktyloskopie pro otisky prstů, v roce 1984 jako velký průlom DNA. Forenzní věda zajišťuje daleko vyšší objasněnost trestných činů, žijeme díky ní v bezpečnějším světě a bezpečí je v Maslowově pyramidě potřeb klíčová hodnota.“

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium