Jak se cítíte po probuzení? Máte pocit, že vaše mysl je zahalena oblakem únavy a chaosu, nebo si připadáte svěží a odhodlaní? Nebo jste někde mezi těmito dvěma extrémy?

Japonský neurobiolog Takaši Cukijama tvrdí, že mozek pro svou regeneraci potřebuje nejen dostatek spánku, ale co nejklidnější ranní rituál. Ideálně když se můžeme pár minut po probuzení vystavit slunečnímu svitu. Takže pokud máte psa, už nemusíte proklínat venčení ihned poté, co rozlepíte víčka očí. Vyrazíte ven, vstříc světlu a mozek se zaktivizuje.

Režim je základ

Je skvělé, když si jeden den řeknete, že budete pracovat od pěti od rána, protože to tak dělají všichni úspěšní startupisti v Silicon Valley. Ale je to k ničemu, pokud tak nebudete vstávat každý den. Ano, včetně víkendu. Mozek totiž dobře funguje, pouze pokud má pravidelný režim. Proto na něj kladly důraz snad všechny rady psychologů už během prvního lockdownu.

Pokud je váš harmonogram nepředvídatelný, budete po ránu pociťovat právě „syndrom zombie“. Takaši Cukijama také tvrdí, že ponocování či dlouhé vyspávání a následné další změny v rozvrhu spánku se výrazně podepíší na paměti.

Intelektuální rozcvička

Cukijama tvrdí, že koncept lidí sov, tedy těch, kterým se dobře pracuje pozdě v noci, není úplně zdravý. Své pacienty, kteří mají problém s ranním vstáváním, proto přeučuje na nový režim tak, že jim dává konzultace výhradně brzy ráno.

Biorytmus lidského mozku se podle japonského specialisty zkrátka obelstít nedá, takže proč to svádět na ptactvo. Takaši Cukijama ale doporučuje, abyste po probuzení mozek rozehřívali stejně jako sportovec před tréninkem. Potřebujete rozvičku, ideálně prý 15 minut psaní deníku.

Nenuťte se do zápisů o tom, co se vám přihodilo, ale uchylte se k intuitivnímu psaní. Zkrátka, na papír nahoďte cokoliv, co vás právě napadá.

Jaké aktivity ještě mozek ráno povzbudí?

Jednoduché, ale vyžadující určitou pozornost a zručnost. Patří sem úklid, zalévaní pokojových rostlin, ale i čtení nahlas, které mozek také výrazně probudí.