skip to main content
Alles Gute

Fabrika za miliardu. Bosch otevřel v Drážďanech závod na výrobu čipů

Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles Gute.

Triumf

Hype okolo strany Zelených a jejího předpokládaného historického úspěchu v zářijových spolkových volbách opadá. Naopak vládní CDU Armina Lascheta překvapila, když o víkendu v zemských volbách v Sasku-Anhaltsku vyhrála s velkým náskokem, získala přes 37 procent hlasů, a navíc od minulých voleb výrazně posílila.

Naopak krajně pravicová AfD se sice dostala opět na druhé místo, ale od posledně své pozice oslabila. Generální zkouška před hlavními volbami tak ukázala, že ještě můžou překvapit.

Čipy, máte čipy?

Dneska se naučíme praktické spojení: Gib Gas! – Přidej! A přesně to udělal Bosch v Drážďanech. Přidal a o půl roku dřív, než původně plánoval, otevřel zbrusu novou fabriku, ve které bude vyrábět jedno z nejvíc nedostatkových zboží současného světa – čipy.

Do moderního závodu, ve kterém bude pracovat na sedm set lidí, investoval miliardu eur a šéfové Bosche věří, že investice, která je mimochodem vůbec největší v dějinách koncernu, pomůže posílit technologickou suverenitu Evropy.

Reklama

Do sedla

Nejen Češi, ale i Němci se během pandemie a lockdownu zbláznili do kol. A to dokonce tak, že jsou téměř neustále vyprodané. Drážďanský e-shop s cyklozbožím Bike24 chce dobrou náladu na trhu využít a míří na burzu ve Frankfurtu.

Firma, která ročně roste zhruba třicetiprocentním tempem, loni utržila téměř 200 milionů eur. A právě vstupem na burzu, který nejspíš proběhne v nejbližších týdnech, chce svůj růst ještě posílit. Hodnota společnosti by se mohla dostat až k miliardě eur.

Pojďme to zdražit

Analena Baerbock | Foto Getty

V Německu zrovna jede debata o cenách benzinu a nafty, které jsou v současnosti nejvýše za poslední dva roky. Přesto se najdou tací, kterým to nestačí.

Kandidátka na kancléřku ze strany Zelených Analena Baerbock požaduje, aby pohonné hmoty zdražily ještě víc. A kritizuje ostatní strany, které sice podporují ochranu klimatu, ale nedělají pro něj dost. Ale pozor, nebyli bychom v Německu, kdyby tenhle nepopulistický návrh neměl podporu.

Proti suchu

Z vody bude důležitý ekonomický faktor a nesmí se o ní bojovat, říká spolková ministryně životního prostředí Svenja Schulze. Nejspíš tak naráží na spory o vodu mezi Teslou a obcemi v okolí stavby nové Gigafactory u Berlína.

Aby bylo vody dost, dala dohromady „národní vodní strategii“, která počítá s ohromnými investicemi například do stavby přehrad nebo dálkových vodovodů. Každý rok by do nich mělo Německo investovat sto milionů eur, celkové investice by měly dosáhnout miliardy eur.