Do finančního světa poprvé zblízka nahlédli během studií na vysoké škole, kde se také poznali. Další metou manželů Hlavsových bylo samotné finanční centrum Evropy – v Londýně několik let čerpali zkušenosti na nejvyšších postech finančních společností. Teď jsou zpět v Česku a vizi mají jasnou: prostřednictvím svého startupu Fondee naučit Čechy investovat. 

„Zjednodušeně je to online nástroj pro zhodnocování peněz,“ shrnuje klíčovou myšlenku Fondee Eva Hlavsová, která projekt buduje společně se svým manželem Honzou od roku 2017. Prostřednictvím jimi vybudované investiční platformy lze online investovat do fondů, akcií a dluhopisů.

Když se po narození prvorozené dcery rozhodli odstěhovat zpět do Čech, oba dobře věděli, že dalším krokem v jejich dobře našlápnuté kariéře bude založení vlastní firmy. Už tehdy si nějakou dobu v hlavách pohrávali s myšlenkou moderní investiční platformy, která tady chyběla. Zelenou jim k tomu dalo zjištění, že Češi mají v investování značné mezery. 

„Všimli jsme si, že lidé tady buďto neinvestují vůbec, a pokud ano, tak velmi konzervativním způsobem. Přišlo nám proto příhodné vytvořit službu, která nabourá aktuální systém a změní jejich uvažování o dlouhodobých investicích,“ přibližuje situaci na českém trhu Jan Hlavsa.

Zkušeností má na rozdávání: získal magisterský titul na London School of Economics a poté vystřídal práci v Evropské bance pro obnovu a rozvoj, v těžařské společnosti Rio Tinto a v private equity fondu, kde zakončil svou londýnskou kariéru. 

Zakladatelé Fondee Jan a Eva Hlavsovi

K založení platformy, skrze kterou lze investovat naspořené peníze bez nutnosti návštěvy pobočky banky či setkání s poradcem, je inspirovaly již existující služby, které sami používali v zahraničí.

„Byl to pro nás ideální způsob, neměli jsme čas na analyzování jednotlivých akcií,“ říká Eva, která má dva magisterské tituly z ekonomiky – jeden z pražského IES a druhý z Cambridge.

Podnikání rozjela už na vysoké škole, kdy si vytvořila e-shop na prodej sběratelských mincí a stala se obchodním partnerem České národní banky. Klíčové zkušenosti pak nabrala v investiční bance Morgan Stanley, kam nastoupila hned po škole na pozici analytičky a postupně se dostala až na místo viceprezidentky risku.

Startupu na českém trhu značně pomohl i nástup pandemie.

Fondee začalo vznikat před třemi lety po jejich návratu do Čech. První povinností pro provozování platformy bylo získání licence od České národní banky. Potom už manželé začali se samotným vymýšlením strategie, hledáním vývojářů, kteří budou schopni jejich myšlenku přenést do kódu, a začala fáze testování.

V ostrém provozu je služba od loňského ledna a v současné chvíli obsluhuje 1400 klientů. O její chod se starají Hlavsovi se svým šestičlenným týmem, startu na českém trhu značně pomohl i nástup pandemie.

„Trhy šly dolů a lidi viděli příležitost investovat. Taky jsme se trefili do doby, kdy se hodila online platforma, protože s Fondee není třeba nic vyřizovat na pobočkách, které byly na jaře zavřené,“ konstatuje Hlavsa.

Fondee klade důraz na jednoduchost použití a diverzifikované rozdělení investičních produktů. Po dokončení registrace si uživatel vybere jedno ze sedmi portfolií, která se liší rizikovostí investice.

„Ta jsou tvořená různým zastoupením akciových a dluhopisových ETFek (Exchange Traded Fund, neboli veřejně obchodované fondy, pozn. red.), které v sobě mají tisíce různých titulů napříč celou zeměkoulí,“ vysvětluje Eva.

„Naším cílem bylo vytvořit diverzifikovaný produkt, který zabrání tomu, že když se propadne jedna část, tak přijdete o všechny peníze.“

Eva Hlavsová

Minimální částka investice začíná už na tisíci korunách. Při pravidelném investování se Fondee stará o to, aby byly peníze vloženy do vybraného portfolia, proto se jednou za dva týdny rebalancují do původního modelu. Obchodování s penězi probíhá skrze brokera, spravujícího obchodní účty – uloženy jsou však u zcela samostatné entity.

Jednotlivá portfolia sestávají až z patnácti různých ETFek záměrně složených z produktů z celého světa, aby byla vybalancovaná. „V těch nejkonzervativnějších jsou zastoupené zejména dluhopisy. Na druhém konci jsou zase spíš akciové fondy, které jsou velmi dynamické. Portfolia ležící uprostřed jsou namíchaná,“ popisuje Hlavsová.

Chtěli jsme službu férovou, srozumitelnou a jednoduchou.

Fondee žije z klientského poplatku 0,9 procenta z celkové hodnoty portfolia, který se strhává jednou za měsíc. Druhou část tvoří poplatky započítané v samotných ETF, promítané už do jejich ceny. Ty tvoří zhruba 0,15 procenta ročně a celkový roční poplatek tedy dává v průměru 1,05 procenta.

Účet na Fondee je možné si založit kdykoli a zdarma. Stejně tak si lze v případě potřeby své portfolio vybrat bez jakýchkoli poplatků. „Chtěli jsme, aby služba byla férová, srozumitelná, dostupná a jednoduchá,“ popisuje Hlavsová podnikatelskou vizi.

„Po návratu z Londýna jsme zjistili, že u nás lidé investují velmi nevyváženým způsobem. Na jedné straně stojí spořicí účty, stavební spoření a penzijní připojištění, potom není dlouho nic a na opačném konci je přímé investování do akcií a dluhopisů,“ líčí její manžel situaci na tuzemském trhu. 

„Investování do jednotlivých akcií je jednak časově náročné, protože musíte sledovat vývoj a dělat si analýzy firem a rozhodovat se, kde nakoupíte a prodáte,“ navazuje Hlavsová.

„Za druhé to má větší rizika, protože když máte balík jen pár akcií a jedna z nich poklesne i přestože ostatní vydělávají, tak nejspíš proděláte nebo zůstanete na nule,“ říká a zdůrazňuje, že když nakoupíte balík se spoustou titulů, tak finance lépe rozprostřete – a lépe sledujete vývoj trhu.

Vydání Forbesu Zázrak

Že se vize manželů Hlavsových za necelý rok fungování služby nejspíš plní, dokazuje i fakt, že téměř 40 procent jejich klientů jsou prvoinvestoři. Pro Hlavsovy je to důkaz, že mají potenciál českou investiční náturu změnit.

Nové klienty, kteří se dosud investování báli, pomáhá přesvědčit i transparentnost služby. Tu manželé dokazují třeba i vlastním portfoliem, které si může kdokoli prohlédnout na stránkách Fondee a udělat si lepší obrázek o tom, jak se může vyvíjet jeho vlastní portfolio. 

Fondee je první českou službou svého druhu vybudovanou bez záštity větší společnosti, která by na její tvorbu poskytla finance. Hlavsovi do ní ze svého na začátku investovali 10 milionů korun, pro další rozvoj se pak rozhodli nabrat investici, kterou začátkem listopadu definitivně podepsali s J&T bankou.

Na akvizici nových klientů, vylepšení investičních produktů a webu tak získali dalších 10 milionů.