Strhující a intimní. Tak recenzenti hodnotí americký dokument režiséra Daniela Rohera, který zpodobňuje nejostřejšího kritika ruského prezidenta Vladimíra Putina Alexeje Navalného. Dnes bude mít film premiéru na CNN a 26. května ho uvede HBO Max.

Pokud Alexeje Navalného v posledních letech pečlivě sledujete, nenechali jste si ujít žádná z jeho videí nebo příspěvků na Instagramu, tak vám dokument nic nového neukáže. V opačném případě budete mít dojem, že sledujete mimořádně napínavý thriller.

Uvědomujete si, že se blíže seznamujete s člověkem, který se z úspěšného advokáta stal jedním z nejvýraznějších bojovníků proti autoritářskému režimu 21.století. Film ukazuje Navalného osud v posledních dvou letech, začíná jeho zotavováním se v Německu, kam byl transportován poté, co byl v Rusku otráven.

Opoziční aktivista umožňuje filmařům také nahlédnout do svého soukromí. Navalný se prochází s manželkou Julií po německém městečku, kde krmí oslíka a poníka mrkví nebo se synem Zacharem hrají na mobilu střílečku Call of Duty.

Nejsilnější je ale samotné finále, během kterého Alexej Navalný samozřejmě ještě netuší, že bude na konci března roku 2022 odsouzen k devíti letům vězení za údajnou zpronevěru. Politik ještě během natáčení ale spekuluje o tom, zda bude uvězněn nebo zavražděn. I přesto je ale absolutně přesvědčen o tom, že v Rusku nakonec zvítězí pravda a demokracie.

Režisér Roher se nebojí ale zahrát i na temnější strunu, když Navalného konfrontuje s jeho minulostí. Jedná se především o sympatie s ruskými nacionalistickými krajně pravicovými hnutími, které svým programem i projevy silně připomínají neonacisty. Navalný nepřináší kýženou odpověď, snaží se stočit narativ k tomu, že je zapáleným ochráncem demokracie.

„Zlo vítězí, když ti dobří mlčí. V Rusku žije spousta opravdu správných lidí, kteří trpí. Jsme ale zároveň velmi silní a nevzdáme se,“ říká velmi sugestivně na kameru. Až uslyšíte Navalného dceru Darju mluvit o otcově odvaze, dojetí se neubrání ani cynik.

A i přesto, že ruská alternativní média jako The Village, hodnotí dokument jako „příliš heroický a nepřinášející zásadně nové informace“, cítíte z filmu velkou naději. Protože Alexej Navalný je i přes své očividné chyby někým, kdo má schopnost stočit ruské dějiny západnějším směrem.