Její příběh v ledasčem připomíná Svjatlanu Cichanouskou, která se vydala do boje proti jednomu z posledních evropských diktátorů Alexandrovi Lukašenkovi. Stejně jako ona tak i Julia Navalná byla dlouhou dobu ve stínu svého manžela Alexeje Navalného a po jeho uvěznění se rozhodla postavit do čela opozičního hnutí sama. Navalná má však snad ještě obtížnějšího protivníka – bojuje proti režimu Vladimira Putina.

Oběma se také dostává velké mediální pozornosti, o kterou nikdy příliš nestály. Po vyslechnutí včerejšího rozsudku nad svým manželem, kterého soud poslal na necelé tři roky do vězení, Navalná na svém Instagramu poděkovala všem příznivcům za podporu a prohlásila, že není silná, „ale úplně obyčejná. Stejně ale cítím, že zvítězíme,“ dodala.

Pro obě postavy ruské a běloruské revoluce jsou právě sociální sítě hlavním způsobem, jak komunikovat se svými stoupenci a povzbuzovat je. Svjatlana Cichanouská komunikuje především přes YouTube, Julia Navalná na Instagramu, kde ji sleduje přes milion lidí.

Ostatně označení „ruská Cichanouská“ má v médiích Navalná už jistou dobu. Její fanoušci ji oceňují za schopnost skvěle vystupovat na veřejnosti i za skutečnost, že její minulost není kompromitována žádným skandálem.

V lednu letošního roku byla Navalná vydírána ruským kanálem Tsargrad TV, který je vlastněný podnikatelem a politikem Konstantinem Malofeevem.

Vedení Tsagrad TV mělo Navalné předat choulostivé fotografie manžela, obklopeného nahými dívkami, výměnou za to, že se jeho choť stáhne z politického dění. Julii Navalnou však podobné výhrůžky nezastavily, naopak. Na svém Instagramu pravidelně zveřejňuje fotografie vozů, které ji mají sledovat. Manželovi vyjádřila podporu tím, že mu přes sociální sítě vzkázala, že „za něj bude vždy bojovat“.

Kde bere čtyřiačtyřicetiletá bankéřka, která by v demokratické společnosti žila se svým manželem-právníkem pohodlný život vyšší střední třídy, tolik optimismu? „Stála jsem vždy Alexejovi pevně po boku, je proto mojí povinností teď věřit ve šťastný konec,“ prohlásila pevně v rozhovoru pro ruskou opoziční televizi Rain.

Od roku 2007, kdy se Alexej Navalný stal známým kritikem ruského režimu, byla Julia jeho první tajemnicí a hlavní rádkyní. Neváhala použít ostrá slova proti jeho politickým soupeřům, jednoho z nich, šéfa putinovské ochranky Viktora Zolotova, dokonce Navalná počastovala výrazy jako „zloděj, darebák a zbabělec“.

Kvůli rozhodnutím svého manžela absolvovala Navalná to, co bude pamětníkům českého disentu důvěrně známo: šikanu ze strany úřadů, výhrůžky, domovní prohlídky, nekonečné soudy.

Největší zkouškou Julie Navalné, která je matkou dvacetileté studentky Stanfordské univerzity Darji a třináctiletého Zachara, byl ale okamžik, kdy byl její muž v srpnu loňského roku otráven toxickým jedem novičok.

Osobně žádala ruské autority, aby umožnily jejímu manželovi převoz z omské nemocnice na léčení do Německa, kde se nakonec uzdravil. A ačkoli nikdy neodcházela od nemocničního lůžka svého partnera, přivítala jeho rozhodnutí vrátit se po vyléčení do vlasti.

To, že bude Alexej Navalný zatčen už na letišti, předpokládala, ale jak napsala ke společné fotografii na Instagram, „není nic, co bychom společně nezvládli“.

Ať už se bude osud Alexeje Navalného a jeho boje s větrnými mlýny monstrózního kremelského aparátu vyvíjet jakkoli, Julia Navalná přepisuje dějiny. Jen málokdy jsou totiž manželky ruských politiků zásadními agentkami změny.

Například o manželce Vladimira Putina Ludmile nebylo nikdy příliš slyšet a osobní život současného ruského prezidenta je veřejným tabu. Poslední výraznou ruskou první dámou byla Raisa Gorbačovová, která odmítla být podle svých slov jen „něco jako kus nábytku“ po boku svého muže.

Do sovětských i světových dějin se zapsala také Nina Chruščovová, která se svým mužem absolvovala oficiální cestu po Spojených státech. Památná je zde její společná fotografie s tehdejší americkou první dámou Jackie Kennedy, vedle které Chruščovová sice působí zoufale těžkopádně, ale zároveň ji můžeme obdivovat za to, že navzdory okolnostem zůstává sama sebou, a tím pádem je autentická.

Role Julie Navalné je ale naprosto výjimečná. Spojuje v sobě onu ženu, která podporuje svého muže-revolucionáře, ale také představuje hrdinku, jež se nebojí vystoupit z davu a nahlas dávat najevo nesouhlas. Její vlastní politická kariéra, kterou jí mnozí nyní předpovídají, tak bude přirozeným vyústěním nejen situace, ale také jejích osobních ambicí a talentů.

Málokdy je na politické scéně k vidění duo, kde jeden nestojí v pozadí a může figurovat ve veřejném dění sám o sobě. Jediným podobným příměrem k Julii Navalné tak může být osobnost Michelle Obamy. Pokud se v Rusku podaří nastartovat určité posuny k demokratičtějšímu uspořádání, Julie Navalná na tom bude mít svůj vlastní podíl.