Na importované tradici Svátku všech svatých něco je. Spadané listí, vlhký vzduch a případná mlha. Atmosféra, která je jako vystřižená z románu Pes baskervillský od slovutného Arthura Conana Doyla.

Místo kostýmovaného večírku si můžete užít menší pandemické soirée, kdy si pustíte snímek, který nahání hrůzu tak akorát, a k tomu si namícháte drink podle receptur od barmanů z nejvyhlášenějších tuzemských cocktail barů.

Protože když nemůže Mohamed k hoře… Dál už to znáte. Nejprve ale nabízíme tipy na pět nejlepších filmů pro halloweenský večer.

Vesnice

Neprávem opomíjené dílo od režiséra M. Night Shyamalana z roku 2004 představuje idylické prostředí vesnice, jejíž obyvatelé tvoří úzce propojenou komunitu. Pronásleduje je ale strach z monstra, které žije v přilehlých hvozdech.

Proto se nikdo neodváží vydat za hranice známého, až jednou jednomu svéhlavému chlapci zvědavost nedá a vypraví se do tajemného lesa. Báječné je pozorovat, jakou hereckou chemii tu mezi sebou mají postavy Joaquina Phoenixe, Bryce Dallas Howard a Adriena Brodyho.

Upír z Feratu

Češi nejsou příliš mistry filmových hororů, ale Juraj Herz strašidelnou atmoféru na plátně vytvořit opravdu uměl. Sci-fi horor z roku 1981 o autě poháněném lidskou krví vznikl na motivy povídky Josefa Nesvadby „Upír po dvaceti letech“.

Crimson Peak

Takzvaná gotická romance nemůže o halloweenském večeru chybět, zvlášť pokud ji režíroval Guillermo del Toro. Představte si viktoriánskou éru, tajemné sídlo, emancipovanou hlavní hrdinku Miu Wasikowskou, tajemného cizince Toma Hiddlestona a spoustu nádherných kostýmů i opravdu děsivých tajemství.

Děsivé dědictví

Ty nejstrašidelnější příběhy se nemusí týkat nějakých vymyšlených příšer, ale mohou být z vlastní rodiny. Když zemře ústřední ženská postava jednoho klanu, začnou příbuzní postupně rozplétat neblahé osudy svých předků, které fungují jako kletba.

Zaujme všechny, kterým netuhne krev v žilách z banálních lekaček, ale potřebují strach procítit od hlavy až k patě. Režii měl na starosti Ari Aster, který se proslavil hlavně svým dalším hororovým snímkem Midsommar.

Šílení

Jan Švankmajer natočil v roce 2005 horor filozofický, na motivy povídek Allana Edgara Poea. Dílo je kombinací hraných pasáží a animací a ocení ho především hlubší divák, protože se zde kontempluje nad tématy osobní svobody, manipulace i civilizační represe.

Čtyři drinky pro halloweenský večer

Václav Vojíř, Bugsy’s Bar

Bugsy’s Tiki Head

3 cl světlého kubánského rumu
3 cl tmavého jamajského rumu
5 cl ananasové šťávy
2 cl limetkové šťávy
1,5 cl falernum
0,5 cl mandlového sirupu
půlka čerstvé maracuji
dva střiky Angostura Aromatic bitters

Vše protřepejte důkladně v šejkru a přelijte do poháru na ledovou drť. Pak ozdobte velkou snítkou máty peprné. Na hladinu položte prázdnou slupku od maracuji, kterou naplňte silným vysokoprocentním rumem, který pro efekt můžete zapálit. Pokud jej včas přelijete do nápoje, zvýšíte tím jeho lihovitost.

Vítězslav Cirok, Apollo Bar & Beverge Consulting

Peanut Boulvardier

bourbon
červený vermut
italské aperitivy Campari
Aperol
tuková infuze burákovým máslem

Jedná se o silný máslový, lehce hořký koktejl s oříškovým závěrem, který je laděný do podzimního počasí.

Tomáš Melzer, Blind Lion

I Love You, Pumpkin

20 ml Aperolu
5 ml čerstvé citronové šťávy
5 ml cukrového sirupu
20 ml dýňovo-rakytníkového pyré
80 ml šumivého vína

Jako inspirace posloužil koktejl Bellini, ovšem obohacený o podzimní twist. Díky dýni se jedná o drink na Halloween jako dělaný, který Tomáš Melzer vymyslel, když pracoval v baru Cash Only. „Rád bych tak vzpomenul na podnik, který nepřežil a bohužel musel zavřít,“ říká.

Robin Kolek, Untitled Bar, Bar With No Name, Bar Termini 

Ghost

bílá čokoláda
dubová vodka
citrusová tinktura

Inspirací byla neuchopitelnost tohoto nápoje, která evokuje nadpřirozené bytosti.