Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Dnešní filmovou pětici pro vás vybrala redaktorka Michaela Černá a půjde o tipy speciální, protože speciální je –⁠ alespoň ve filmovém světě –⁠ i dnešní den. V pondělí se objevil seznam snímků, které letos budou bojovat o Oscara, což je samo o sobě dobrým důvodem se na ně podívat. I proto nabízíme tipů rovnou pět.

Kina jsou sice zavřená, ale řadu z nominovaných filmů naštěstí můžete zhlédnout na streamovacích službách. Ne všechny, a tak ve výčtu chybí třeba favorizované snímky Země nomádů nebo Nadějná mladá žena. Mimochodem, vítěze se dozvíme 25. dubna.

Mank

(Netflix, 2020, 131 minut)

Režisérská superstar David Fincher, která má za sebou takové pecky jako Sedm nebo Klub rváčů, po šesti letech konečně uvedla nový film. Přijetí Manka ale bylo poněkud rozpačité. Snímek, který rozebírá vznik hollywoodské klasiky Občan Kane, není na rozdíl od zbytku Fincherovy tvorby divácky příliš vstřícný a vyžaduje velkou pozornost, abyste pochytali všechna jména, o kterých je řeč.

Když se vám to ale povede, odmění vás dokonalou technickou stránkou a skvělým vhledem do Hollywoodu 30. a 40. let minulého století, v němž Gary Oldman v hlavní roli slouží jako perfektní průvodce. Však si také vysloužil oscarovou nominaci, stejně jako Fincher za režii. Celkem jich Mank má 10, včetně té na nejlepší film, což z něj dělá hlavního oscarového favorita.

Chlast

(kinaspolu.cz, 2020, 117 minut)

Tenhle film si sice nemůžete pustit hned dnes večer, protože na platformě kinaspolu.cz se vysílá až v pátek, ale byla by škoda ho nezahrnout. Jednak jeho sledováním můžete podpořit česká kina, ale především se jedná o jeden z nejvýraznějších evropských filmů loňského roku.

Aby ne: stojí za ním dánský režisér Thomas Vinterberg, autor výtečného Honu, který si tentokrát vybral vděčné téma, a sice teorii, podle níž se každý člověk rodí s určitou dávkou alkoholu v krvi. Skupina učitelů se rozhodne zjistit, co je na tom pravdy, a pokoušejí se konstantní hladinku udržovat ve vlastních tělech. Následky na sebe nenechají dlouho čekat, jak si asi dokážete představit.

Chlast má nominace na nejlepší zahraniční film i za režii, za zmínku ale stojí i výkon Madse Mikkelsena v hlavní roli, zejména v závěrečné scéně!

Střípky ženy

(Netflix, 2020, 126 minut)

Netflix ukázal, že umí i jiné filmy než jen efektní sci-fi nebo natřískané akce. Navýsost intimní drama od maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa začíná intenzivní půlhodinovou scénou domácího porodu, aby následně řešilo bolavou partnerskou krizi. V jejím středu stojí Martha a Sean, které povedeně ztvárnili Vanessa Kirby a Shia LaBoeuf. Především Kirby se svou oscarovou nominací není vůbec bez šancí.

Chicagský tribunál

(Netflix, 2020, 129 minut)

Nejnovější film Aarona Sorkina jsme vám tady sice již doporučovali dříve, ale rozhodně není škoda tip zopakovat, pokud jste jej náhodou ještě neviděli.

V retro dramatu podle skutečné události Sorkin servíruje svou typickou dialogovou rychlopalbu, která má šmrnc a dvě hodiny vám díky ní utečou jako nic. Chicagský tribunál dostal hned šest nominací včetně nejlepšího filmu, ale jednu třeba i pro Sachu Barona Cohena za jeho výkon ve vedlejší roli.

Zprávy ze světa

(Netflix, 2020, 118 minut)

Děj filmu by se dal shrnout snadno: Tom Hanks jako veterán z občanské války cestuje přes celý Texas a přináší lidem novinky ze světa. A pak pozná někoho, kdo mu připomene, jak důležité je mít kam se vracet.

Ovšem příběh není na Zprávách ze světa to nejzajímavější: kouzelné jsou především audiovizuální vjemy z Ameriky 19. století. Což se odrazilo i v oscarových nominacích, film je získal za zvuk, hudbu, produkci a kameru.