Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména. Forbes RealDeal je nový pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech na českém realitním a stavebním trhu událo. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.
Druhý měsíc roku sice bývá nejkratší, rozhodně ovšem nepřinesl méně zajímavého dění na poli nemovitostí než leden. Opět se činili velcí hráči a máme pro vás i pár – troufnu si napsat – bizarností. Tak popořadě.
Penta se konečně dočkala. Česko-slovenská finanční skupina, která v posledních měsících zejména čelí nepříjemnostem kvůli stíhání spolumajitele Jaroslava Hasčáka, získala poslední, v pořadí 328. razítko pro první etapu výstavby u Masarykova nádraží v Praze. Realizaci návrhu od světoznámé architekty Zahy Hadid tak již nic nebrání.
Do velkolepého projektu se v polovině měsíce pustila také Skanska. Švédský stavař a developer poslal bagry na brownfield mezi nádražím Holešovice a řekou Vltava, kde by měl v následujících dvou letech vyrůst komplex kanceláří, obchodů a služeb zvaný Port7.
Nezahálí ani dvojka na pražském trhu Finep, která pokračuje v budování tisícovek bytů v několika projektech na území metropole. Pro jeden z nich, Kaskády Barrandov, se nyní rozhodla vydat další dluhopisy. Úpis emise v předpokládaném objemu 252 milionů korun (s možností navýšení až na 420 milionů) začne nejspíš v první polovině března.
Rostoucí ceny nemovitostí, z nichž se vlivem pandemie stala nejjistější investice, přilákala i nové hráče. Záměr přijít letos s vlastními developerskými projekty napříč republikou představila v únoru skupina Broker Consulting poskytující finančně-poradenské a realitní služby.
To Alza, které současná situace rovněž napomohla, už se chystá na Vánoce. Společnost GLP, s níž tuzemská e-commerce jednička dlouhodobě spolupracuje, nedávno zahájila výstavbu logistického parku v Chrášťanech o rozloze 51 tisíc metrů čtverečních, z nichž si Alza pronajala drtivou většinu.
Aktivitou hýřili čeští developeři v uplynulém měsíci také v zahraniční. Skupina Top Estates expanduje na Slovensko, v Bratislavě vstupuje do projektu Portum Towers. Crestyl se rozšiřuje do Polska, kde se stane jedním z vlastníků tamního rezidenčního developera Budimex Nieruchomości.
U našeho severovýchodního souseda se líbí i CTP Remona Vose, jež navázala strategické partnerství s polskou společností MDC² s cílem stavět v zemi full-service průmyslové parky. Kromě toho největší průmyslový developer střední a východní Evropy zamýšlí obří investici v Egyptě, jež by mohla dosáhnout až 13 miliard korun, jak upozornila místní média.
Za paradox měsíce, pakliže bychom takovou rubriku měli, by se dalo jednoznačně označit spojení Bezrealitky s realitkou. Oblíbená platforma pro hledání volných bytů a domů koupila poloviční podíl v Maxima Reality. Od investice si slibuje rozjetí nové služby prodejů/nákupů nemovitostí pro klienty na klíč.
Na nákupech byli také brněnští biskupové, kteří v historickém centru jihomoravské metropole pořídili obchodní galerii Velký Špalíček. Společnosti Generali Immobilien zaplatili podle informací listu E15 tři čtvrtě miliardy korun. Kde k takové sumě přišli? Jde o peníze pocházející z církevních restitucí. Žádné velké změny se přitom konat nekonají – prodejny zůstávají, kázání v obchoďáku nebudou. Duchovní si od nové akvizice slibují generování výnosu, z něhož budou financovat provoz církve, až skončí majetkové vypořádávání se státem.
Vzpomínáte si na projekt sjezdovky v pražské Chuchli? Mysleli jste, že se na ni zapomnělo? Omyl. Sportovní areál Lahovice vyprojektovaný před dvěma lety firmou DECO project, jenž počítá mimo jiné s multifunkční halou, běžkařským tunelem či cyklistickým velodromem, je o krok blíže k realizaci. Pražský výbor pro územní rozvoj totiž podpořil podnět na změnu územního plánu, kterou projekt vyžaduje.
Moderní zázemí chtějí i vodáci, kteří přišli s vlastním plánem revitalizace přístavu v Podolí. Návrh architekta Ondřeje Busty ze studia ROBUST architekti představuje alternativu k již dříve zveřejněnému projektu organizace Povodí Vltavy, jíž patří většina pozemků. Její idea modernizace se totiž vodákům a další sportovním klubům působícím v areálu nezamlouvá, neboť prý nerespektuje požadavky na provozování vodních sportů běžnými občany.
Výraznou obnovu části svého území chystá rovněž Brno. Oblasti zvané Kociánka, jejíž proměna vyjde na zhruba miliardu korun, by měl dominovat komplex sociálních služeb a bydlení včetně unikátního dětského hospice určeného mladým pacientům z celé republiky.
Známá je již také nová podoba ostravské dominanty Věžák. Rekonstrukce chátrajícího 22podlažního objektu v centru města, kterou dostalo na starosti studio AI Design architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera, vyjde na 400 milionů korun. Začít by mohla za dva roky.
Už dokončenou rekonstrukcí se pyšní miliardář a 33. nejbohatších Čech dle Forbes žebříčku Radim Passer, který využil protiepidemické uzávěry a předělal svůj Balance Club Brumlovka. Nové fitness, wellness či zázemí pro klienty ho vyšly na 200 milionů korun.
Jasnější rozměry dostala rovněž nová pražská filharmonie na Vltavské. Magistrát v polovině měsíce oznámil, že vyjít by (i s přípravami) měla podle hrubých odhadů na šest miliard. Mezinárodní architektonickou soutěž by rád vyhlásil ještě letos, přičemž zcela hotová by – pokud vše půjde bez průtahů, což ovšem v naší zemi není příliš reálné – budoucí dominanta Prahy 7 mohla být v roce 2032.
Trhlina se naopak objevila v záměru miliardářů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše vybudovat vedle hotelu Intercontinental, jenž jim s přilehlým pozemkem od ledna 2019 patří, prosklenou stavbu. Nesouhlas mu na podnět hnutí Praha sobě vyjádřili radní hlavního města. Praha tak prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje (IPR) podá námitky do územního řízení, přestože projekt už v prosinci obdržel posvěcení odboru územního rozvoje, samotného IPRu i památkářů.
Známí jsou i ocenění 22. ročníku tradiční soutěže Best of Realty. V nejsilněji zastoupené kategorii rezidenčních výstaveb si odnesli vítězství Vila Na Petřinách 7 a Rezidence Park Masarykova v Liberci společnosti Syner. Mezi administrativními centry uspěla nová budova centrály ČSOB v Praze 5. Zvláštní cenu poroty získalo Vinařství Lahofer v Dobšicích od architektonického studia Chybik+Kristof.
A co se týče hypoték, jejich cena se nadále drží velmi nízko. Průměrná úroková sazba v lednu klesla o další dva bazické body na 1,94 procenta. Na podobných hodnotách by se mohla udržet ještě v únoru a březnu, ve druhém čtvrtletí by ale podle zástupců bankovního sektoru měla opět nabrat směr vzhůru.
PS: Pokud ještě nejste naši předplatitelé, nabíhejte ve čtvrtek do trafiky a kupujte nový (březnový) Forbes. Najdete v něm totiž spoustu zajímavého čtení z oblasti nemovitostí: titulní rozhovor s Luďkem Sekyrou, žebříček nejdražších bytů a domů v Česku, analýzu realitního trhu, příběh miliardáře se šlechtickými kořeny Roberta Schönfelda nebo velký rozhovor s generálním ředitelem Finepu Tomášem Pardubickým.