Stalo se. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu, princ Harry a jeho manželka Meghan, posledním březnem uzavřeli všechny svoje královské povinnosti a také všechny aktivity s nimi spojené.

Zároveň se dvojice, která dnešním dnem přestává oficiálně používat i své královské tituly (byť jim oficiálně odebrány nebyly), stěhuje z Kanady do USA, konkrétně do Meghanina rodného Los Angeles.

Do města, kde žije i její matka, přiletěli před několika dny z Vancouveru – plánovanou cestu urychlily obavy z uzavření kanadsko-amerických hranic kvůli pandemii koronaviru.

V Kanadě strávili uplynulé více než čtyři měsíce od chvíle, kdy si u královny Alžběty II. loni v listopadu vyžádali šestitýdenní dovolenou, která se protáhla přes vánoční svátky a Nový rok až do 8. ledna. Tehdy v Británii revolučně oznámili, že jako royals definitivně končí.

Oznámení proběhlo, jako vždycky, na Instagramu. Tamní účet Sussex Royal, kde Harry a Meghan postupně nashromáždili více než 11,3 milionu sledujících, se stal jejich hlavním komunikačním nástrojem – a to i ve chvíli, kdy například potřebovali uvést na pravou míru nepřesnosti, které se podle nich objevovaly převážně v britském tisku.

Na Instagramu přišlo překvapení i nyní, poslední březnový den. Harry a Meghan totiž svým příznivcům překvapivě oznámili, že končí i tady. A podepsali se už jen jednoduše: Harry a Meghan. Žádný vévoda, žádná vévodkyně.

Dvojice ve svém posledním příspěvku uvádí, že se rozhodla kanál uzavřít a své aktivity přesměrovat jinam. Kam, to nedodali, pouze své sledující ubezpečili, že se s nimi „opět brzy spojí“.

Uzavření veleúspěšného kanálu Sussex Royal tak nyní definitivně potvrzuje fakt, na který byla dvojice už dříve upozorněna. Slovo „royal“ totiž pán a paní ze Sussexu nesmějí v žádné rovině monetizovat, což v době, kdy Instagram běžně slouží jako globální marketingový nástroj a nabízí takřka neomezenou možnost různých placených spoluprací, situaci dvakrát neulehčuje.

Zřejmě i proto se Sussexovi rozhodli účet Sussex Royal zavřít a přeorientovat své aktivity komplexně. Už dříve uvedli, že brzy přijdou s názvem nové organizace, která by měla mít charitativní a nadační rozměr, a hodlají se věnovat i nejrůznějším motivačním a koučingovým aktivitám, s nimiž se na sociální sítě zcela jistě vrátí.

Nejsou vyloučena ani nejrůznější turné, jaká po odchodu z Bílého domu absolvovali Barack a Michelle Obamovi, kteří jsou pro Meghan údajně velkými vzory.

Posledními oficialitami ve Velké Británii byla pro královské „zběhy“ návštěva mše na oslavu Commonwealth Day ve Westminsterském opatství 9. března a akce s tímto svátkem spojené. Jednalo se také o poslední den, kdy byla celá královská rodina veřejně pohromadě.

Lze očekávat, že nadále už se budou Harry a Meghan s královskou rodinou stýkat pouze privátně, bez oficialit a přítomnosti médií – pokud se tedy rozhodnou do Velké Británie přicestovat. A vzít s sebou třeba i syna Archieho.

Tomu bude v květnu jeden rok. Její Veličenstvo královna Alžběta II. za měsíc oslaví čtyřiadevadesátku a pro svůj věk už řadu let mimo ostrovy necestuje. Cesta Sussexových do Británie je tedy jedinou možností, jak může prababička svého nejmladšího pravnoučka vidět.

Dvojice už údajně přijala její pozvání strávit letní prázdniny 2020 na skotském zámku Balmoral, tradičním letovisku všech royals. Zda se ale plány podaří uskutečnit, pochopitelně záleží na vývoji současné koronavirové pandemie.

Momentálně zůstává britská královská rodina rozdělena. A až budoucnost ukáže, na jak dlouho.