skip to main content
Byznys

Fotbal 9:16. Bundesliga reaguje na trend mobilů, vysílá zápasy na výšku

1 minuta čtení

Sledování fotbalu ve formátu 9:16 místo obvyklého 16:9? Ne, nejde o nepořádek v číslech. Německá fotbalová liga (DFL) tuto nezvyklost testuje. Reaguje tím na skutečnost, že stále více lidí sleduje sport na chytrých telefonech, které jsou pochopitelně orientované na výšku.

Reklama

DFL, známá také jako Bundesliga, nový obrazový formát poprvé vyzkoušela během utkání Wolfsburgu s Werderem Brémy. Podél hřiště rozmístila pět kamer, které ze hry pořizovaly vertikální záznam. Na televizním přenosu přitom byly nezávislé. Diváci u obrazovek tak změnu nezaznamenali.
Reklama

„Stále větší množství lidí sleduje fotbal na mobilních telefonech a pro tato zařízení je formát 9:16 více vhodný než obvyklý 16:9,“ tvrdí produkční ředitel DFL Digital Sports Carsten Ruppel s tím, že videa na výšku jsou rovněž lépe přijímána na sociálních sítích.

Dalo by se říci, že pro takové účely stačí pouze vzít na šířku pořízený materiál a oříznout jej. Nikoli. Natáčení na výšku vyžaduje zcela jiný přístup.

„Když vysíláme v horizontálním formátu, obvykle nesoustřeďujeme veškeré dění doprostřed obrazu, v tomto případě jsme se ale opravdu museli snažit, aby tomu tak bylo a míč nám nevypadl ze záběru,“ říká kameraman Mike Blume.

Aby bylo zachováno vysílání ve špičkové kvalitě, musela být pětice profesionálních kamer během utkání nakloněna o 90 stupňů. Pomohl k tomu speciální stativ. Natočeny byly rovněž monitory v přenosové místnosti. A výsledek? Fotbal ve vysokém rozlišení ultra HD.

Zmiňovaný zápas Wolfsburgu proti Brémám byl historicky prvním na světě, při němž bylo výškové vysílání vyzkoušeno. Zástupci televize tak mimo jiné testovali i optimální rozmístění kamer podél hřiště. Zkouška se podle jejich slov vydařila a dala jim dobrý základ pro úvahy, zdali se vysílání ve formátu 9:16 věnovat nadále.

Bundesliga je považována za jednu z nejvíce inovativních sportovních soutěží světa. Pravidelně sleduje aktuální trendy a snaží se co nejvíce přizpůsobit chování diváka. Přenosy ze zápasů německé ligy vyrábí až 25 kamer na jednom stadionu, mezi nimiž nechybí speciality jako kamera v rohovém praporku.

Nakolik se podaří do ligy implementovat tuto novinku, zatím těžko předpokládat. Konzervativní fotbaloví příznivci totiž ne vždy přijímají inovace v tomto sportu s nadšením.

Reklama
Reklama