V českém vrcholovém fotbale se nyní hraje o víc než jen o body do tabulky. „Přišli jsme o desítky milionů korun, ale ne o stamiliony, což nám reálně hrozilo,“ ohlíží se za dosavadním dopadem krize Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace (LFA). Ta v tuzemsku spravuje obě profesionální soutěže, tedy první a druhou ligu.

Pak však Svoboda upře zrak směrem dopředu – k vyhlídkám na budoucnost, kterou nevidí příliš růžově. „Myslím, že český fotbal situace kolem pandemie ještě v několika ohledech nepříjemně doběhne,“ říká. Před našima očima se právě odvíjí druhý poločas zápasu – český fotbal versus covid-19.

Zatím tohle utkání nemá jasného vítěze. Fotbal se poměrně zdařile vypořádal s jarními restrikcemi, ale teď zápasí s těmi podzimními. Elitní tuzemská soutěž FORTUNA: LIGA jako jediná z domácích kolektivních sportů na jaře víceméně dohrála sezonu a po několikatýdenní pauze se znovu rozjela i v současném nouzovém stavu, společně s druhou ligou.

Jenže stejně jako na sklonku předchozího ročníku se utkání konají bez diváků a kluby přicházejí o příjmy ze vstupného. Právě proto Svoboda mluví o úbytku v řádu desítek milionů korun. Dodává však, že kdyby se nepodařilo minulou sezonu dohrát, ztráty z nenaplněných sponzorských smluv a závazků vůči televizním partnerům by byly mnohonásobně větší. 

V cizině zchudnou a nebudou v Česku utrácet

V aktuální podzimní části se dosud před prázdnými tribunami stihlo v nejsledovanější první lize odehrát sedm kol. Platící diváci samozřejmě klubům chybí, ale není to pro ně konec světa. „Příjmy z tiketingu nejsou pro české kluby vzhledem k návštěvnostem tak zásadní,“ vysvětluje šéf LFA fakt, že ve srovnání s Německem či Anglií chodí na domácí fotbal obecně mnohem méně fanoušků.

Vydání Forbesu Kill Vir

Jenže nad situací v cizině není radno jen tak mávnout rukou. Skutečnost, že se lidé na stadiony nedostanou ani v Německu, Anglii či dalších top ligách, totiž s největší pravděpodobností nakonec přímo ovlivní i český fotbal.

„Jestliže příjmy z prodeje lístků nejsou pro domácí kluby až tak důležité, o to důležitější jsou pro ně příjmy z prodeje hráčů,“ vysvětluje Svoboda. „Bohaté ligy však zchudnou a sekundárním vlivem toho bude, že se sníží transferové částky za fotbalisty vyprodukované českou ligou,“ dodává.

Svobodova slova potvrzuje i analýza jarní vlny koronaviru od auditorské společnosti KPMG. Dokládá totiž, že celková hodnota více než čtyř tisíc hráčů v 10 sledovaných ligách (nikoli v té české) během krize klesla o 6,6 až 10 miliard eur. Od února tak ceny fotbalistů sletěly téměř o 18 až 26,5 procenta.

Další analýza stejné společnosti konstatuje, že od vypuknutí pandemie došlo také k výraznému pádu cen akcií klubů kotovaných na různých burzách. U vybraných fotbalových celků činil tento pokles kolem 29 procent. Shrnuto: hojné časy pominuly, kluby si nebudou moci vyskakovat a to se dotkne i jejich ochoty platit za hráče vysoké částky. 

Další věc je případný úbytek sponzorů. Z důvodů, které netřeba vysvětlovat, už například LFA ztratila ze seznamu sponzorů cestovní kancelář. A ještě o dost dramatičtější může být odliv lokálních sponzorů, kteří kluby sponzorují zejména proto, že je pro ně důležité, aby jméno jejich společnosti viděli místní fanoušci. To se však teď kvůli nulové návštěvnosti utkání takřka neděje.

Skutečnost, že na stadiony nemohou diváci, tak nutí kluby k odlišnému chování než v časech, kdy obličeje nekryly roušky, ale spíše šály v klubových barvách. „Kluby a jejich partneři nemohou oslovovat lidi přímo na stadionu, takže komunikace se logicky přesouvá do online sféry,“ líčí Daniel Hajný, obchodní a marketingový ředitel LFA.

„Minulý týden jsme spustili druhý ročník online turnaje eLIGY přímo spojený s prvoligovými kluby, které i kvůli pandemii berou esport jako platformu, jejímž prostřednictvím mohou zůstat s fanoušky v kontaktu,“ doplňuje Hajný. 

Kluby na prodej?

Pokud jde o kluby jako takové, Svoboda zatím nemá informace o tom, že by krize zacloumala také s jejich vlastnickými strukturami. „Dovedu si sice představit, že by někdo v tomto okamžiku mohl vycítit příležitost koupit si za dobré peníze profesionální klub, na druhou stranu je ale v tomto prostředí tradičně vlastnických změn velmi málo,“ říká.

Jinak se ovšem fotbal nachází v turbulentních časech. „Je otázka, kdy budou moci jít na fotbal fanoušci, kdy budou hlediště plná, kdy bude v Německu nebo Anglii znovu 50 tisíc lidí na tribunách. Jsem zvědavý, zda k tomu dojde alespoň za rok,“ přemítá Svoboda nahlas.

„Ekonomické i ostatní faktory, které covid přinesl, profesionální fotbal do jisté míry změní. Ale jak přesně, to dnes nikdo neví,“ uzavírá.