Největší veletrh spotřební elektroniky CES, na který každý rok pravidelně čekají všichni fanoušci nejnovějších technologií, vypukne už za pár dní a opět představí to nejlepší z tohoto světa.

Stejně tak aktuální je teď pro nás ale i loňský ročník, který představil inovativní vychytávky, z nichž část je v prodeji už nyní nebo velmi brzy bude. Na které z nich se ale skutečně vyplatí čekat?

Přinášíme vám přehled technologií, které mají potenciál v tomto roce skutečně vyniknout – od futuristických autonomních osobních vozidel až po gadgety, které vám pomohou snáze se přizpůsobit novému normálu.

Vozítko Zoox 

Americký startup Zoox si před lety stanovil jasný cíl, a to vyvinout robotický taxík postavený kompletně na vlastním vývoji. To znamená nejen vytvoření samotné kostry vozidla, ale také vlastního softwaru pro bezpečnou a spolehlivou jízdu na silnici i přepravní službu a související mobilní aplikaci. 

„Vytvořeno pro jezdce, nikoliv řidiče,“ hlásá slogan, že vozítko, připomínající jakýsi vagón, není určené k řízení. Z toho důvodu mu také zcela chybí volant. Vnitřek kabiny tvoří dvě sedačky určené až pro čtyři osoby sedící naproti sobě. 

Foto Zoox

Robotické taxi je sice určené pro provoz ve městě, vůz je však přesto schopen vyvinout rychlost až 120 km/h. Pro neomezený pohyb je vozítko obousměrné, může tedy vyrazit jakýmkoliv směrem bez couvání, a všechna čtyři kola jsou navíc otočná. 

Samsung 110” MicroLED TV

Unikátní televize od jihokorejského Samsungu nabízející obraz zcela bez rámečku by se na trh měla dostat v prvním čtvrtletí letošního roku. Představili ji na veletrhu CES 2020 s tím, že by ji mělo jít zakoupit ještě v témže roce, nakonec však bylo zahájení prodeje kvůli výrobním problémům posunuto na letošek.

Foto Samsung

Televizor se rozpíná na úhlopříčce 110 palců (2,75 metru) a svou obrazovku má rozdělenou na několik dílů. Na první MicroLED od Samsungu bude možné sledovat až čtyři videa současně, ke sledování tedy můžete pozvat celou rodinu a každý si přitom může pustit to svoje. 

Televize se může chlubit svým bezchybným 4K HDR rozlišením poskytujícím živý obraz, optimalizovaný pro každou scénu. S osmi miliony pixelů jsou navíc barvy realistické a jasné. První MicroLED nabízí také skvělý zvukový zážitek díky zvukovému systému Majestic Sound System.

Apple AirTags

Podle čerstvých informací webu MacRumors, s odkazem na známého analytika Ming-Chi Kuo, bychom se v letošním roce mohli dočkat i přelomové novinky od Applu. Ten by měl ke konci roku uvést zařízení s názvem AirTags, které by uživatelům pomohlo sledovat osobní věci jako jsou klíče, peněženka nebo batoh – a v případě ztráty uživatele upozornilo na jiném Apple zařízení.

Uniklé snímky obrazovky ukazují, že AirTags budou spravovány prostřednictvím aplikace Najít v nově přidané záložce Položky. Podle fotografií, které se podařilo získat, je patrné, že samotné zařízení by mělo mít tvar malého kolečka v bílé barvě, které se pravděpodobně umístí na daný předmět. 

Hrubý odhad toho, jak by nové AirTags mohly vypadat | Foto MacRumors

Cupertinská společnost chystá pro letošní rok další novinky, mezi kterými by neměl chybět nový model oblíbených sluchátek AirPods nebo nové MacBooky vybavené přelomovým čipem M1 přímo od Applu.

Firma údajně pracuje také na modelech MacBooků s mini-LED displeji, kterých bychom se mohli dočkat už letos.

Autonomní robot od LG 

Novinka přibude i ve světě pomocníků pro zajištění čistoty domácnosti a veřejných prostor. I v tomto ohledu pandemie nastavila nový normál a dnes je pro každého z nás běžné nosit po kapse dezinfekční gel. Stejný důraz na čistotu se pak klade na veřejná místa.

S pravidelnou dezinfekcí takových prostor by měl pomoci nový robot od LG z rodiny CLOi, který se umí pohybovat po budovách a přitom je dezinfikovat pomocí ultrafialového světla. Firma počítá s využitím především v zařízeních, jako jsou školy, obchody, restaurace nebo kanceláře. 

Foto LG

Robot by měl prostor ozařovat v 15- až 30minutových intervalech, což by mělo stačit k tomu, aby byla zničená většina bakterií. Bude přitom ovládán pomocí připojeného zařízení (tabletu nebo telefonu), kde obsluha nastaví čas dezinfekce nebo robotovu trasu.

Chytré hodinky od OnePlus

Společnost OnePlus se poslední roky řadí k nejvýraznějším jménům na poli smartphonů s operačním systémem Android. Koncem loňského roku CEO čínské firmy Pete Lau na Twitteru zmínil, že začátkem letoška plánuje uvést na trh své první chytré hodinky.

Ty budou pravděpodobně uvedeny společně s novou řadou telefonů OnePlus 9. Poběží na operačním systému Android, měly by však být kompatibilní také s telefony iPhone.

Protože se bude jednat o úplně první chytré hodinky čínské společnosti a dosud nebyly zveřejněny žádné fotografie, jejich vzhledem se budeme muset nechat překvapit. To stejné platí pro jejich cenu, která je zatím velkou neznámou.