Kdy jste naposledy byli z něčeho opravdu na větvi? V treehousu v Ralsku to můžete vzít doslova. Nově otevřené ubytování v korunách stromů nabízí blízké spojení s přírodou v moderním stylu – ovšem je to takový glamping s hvězdičkou. 

Není tu elektřina ani voda, jen útulný domeček ve větvích borovic se čtyřmi postelemi, prostornou terasou a luxusním výhledem na Ještěd.

„Děláme zážitkové ubytování, proto nechceme klienty moc rozmazlovat a radši jim co nejvíce přiblížit přírodu. Vyzkoušet si ubytování blíže přírodě, než je běžnou praxí v krkonošském penzionu, stojí za to,“ říká Štěpán Slaný, který Resort Ralsko s kolegou Oldřichem Gabrielem provozuje.

Noc v korunách stromů tu vyjde zhruba na tři tisíce korun. Treehouse leží u rybníka Chrastná a teče pod ním Ploučnice, i když tady to ještě není řeka, ale nenápadný potůček, protékající přes malebný Chrástenský vodopád do nedalekého Hamerského jezera. A v něm si užijete fantastické koupání!

„Velkou výhodou je opuštěný vojenský prostor, ležící 60 let mimo zájem a možnosti turistů,“ popisuje Slaný oblast treehousu, kolem kterého vede perfektní asfaltová cyklostezka.

Slaný není v českých médiích úplně neznámé jméno: jedná se o bývalého florbalového reprezentanta, který patří ve svých 37 letech jako obránce a zároveň klubový manažer České Lípy mezi nejvýraznější postavy superligy.

Zároveň je pořadatelem kulturního festivalu Banát v rumunském Eibenthalu, kam vozí alternativní kapely i větší hvězdy formátu PSH, Wohnoutů nebo Zrní. Předloni jsme ho zařadili do výběru 18 inspirativních osobností podle Forbesu.

Slaný s Gabrielem jsou kamarádi z dětství a po několika desítkách let se jejich cesty opět spojily v České Lípě, kde spolu založili malou marketingovou agenturu. V ní chtěli zužitkovat zkušenosti ze sportovního marketingu. „No a nakonec děláme ubytování na stromech,“ směje se Slaný.

Podobných treehousů k pronájmu, jaký postavili u vesničky Chrastná, už v Česku pár stojí. Jeden najdete třeba v Nové Bystřici u rakouských hranic nebo na Dolní Moravě. Nabídka je ovšem zatím dost omezená a těch opravdu výjimečných je doslova pár – například portál Amazing Places má v nabídce jen dva, a shodou okolností oba kousek pod Ještědem: první v Proseči a druhý je ten ralský.

Treehouse Resort Ralsko | Foto Michael Mareš

„Konkurence není velká. Myslím, že v ČR bude něco kolem 10 podobných domů v korunách. Hodně se liší lokalitou, která je pro konečný zážitek asi zásadní. Můžete koukat do řepkového pole, nebo do hustých lesů,“ podotýká Slaný.

Podle jeho slov zatím zavedení vody a elektřiny nahoru do treehousu není v plánu, nicméně se aktuálně dokončuje kempové sociální zázemí i s pitnou vodou pod ním (nahoře najdete pouze suché WC). Celý areál, který je oplocený a zahrnuje i dětské hřiště, se bude postupně dodělávat.

„Na začátku července bychom chtěli otevřít druhý domeček v korunách stromů a postupně přidávat další ubytování v bývalém vojenském prostoru Ralsko,“ přibližuje Slaný své další plány.