Pamatuji si na svůj první příjezd do Londýna, byl jsem teenager a o velkoměstě měl představu jen z učebnic angličtiny. Očekával jsem terakotové cihlové domy, šedou oblohu a industriálno.

Byl jsem pak samozřejmě v šoku, protože ve skutečnosti bylo město na Temži úplně jiné – chaotické, ale elegantní zároveň, plné krémových a pískových fasád, palem, zelených zahrad a vůně, kterou podle mě žádné jiné nemá. Byla to směs keřů mahonie, jalovce, kouře a bergamotu v čaji Earl Grey. A ta vůně byla okouzlující.

Od té doby jsem tu byl mnohokrát a můj vztah k tomuto obru se sice proměňoval, ale stále si myslím, že Londýn je jediné evropské velkoměsto. Pokud stejně jako já občas potřebujete elektrizující ruch megapole a nechce se vám až do New Yorku, jeďte do Londýna.

Od regentských rezidencí v Belgravii v barvě slonové kosti po pastelové fasády Chelsea a Notting Hill a zděné viktoriánské domky v Hackney nebo modernistickou utopii Barbicanu a jižního břehu kolem Elephant & Castle, tohle město umí být rychlé a neúprosné, ale taky překvapivě klidné a konejšivé, zvlášť když se vydáte od centra směrem k Hampstead Heath nebo do richmondského parku na druhé straně řeky.

Pořiďte si Oyster Card

Přesun po Londýnu je sice trochu o nervy, zvláště pro někoho, kdo není na rytmus velkoměsta zvyklý, ale stovky stanic metra a nadzemní dráhy vás spolu s řadou autobusů spolehlivě dostanou kamkoli.

Pokud jste v Londýně na delší dobu než jeden či dva dny, vyplatí se vám pořídit si Oyster Card a třeba týdenní jízdenku. Nemáte v plánu vyrážet za město? Pak budou spolehlivě stačit zóny 1 a 2. Přesouvání metrem a nadzemkou vám ušetří hodně času, ačkoli nejlepší výhled na město zažijete z prvního patra double-deckeru.

Londýn aneb Londinium

U města této velikosti bývá často složité určit, kde se nachází jeho centrum. Je to Buckinghamský palác, Westminster, Hyde Park, Oxford Circus, Picadilly nebo třeba Trafalgarské náměstí?

Skutečné historické centrum, tedy nejstarší část města, se ve skutečnosti nachází o něco níže podél Temže. Jde o tu část, které se říká The City a zabírá půdorys původně osídlený Římany, kteří ji nazvali Londinium. Tato část Londýna, která se až do pozdního středověku příliš nerozrostla, zabírá na délku jen něco přes kilometr a rozkládá se mezi stanicemi Temple a Blackfriars.

Sídlo tu má londýnská burza a finanční instituce, ale je tu také katedrála Svatého Pavla znovu vystavěná v barokním stylu po velkém požáru ze 17. století. 

Původní římanskou historii už tu najdete jen velmi omezeně, ale existuje jedno místo, kde můžete i dnes vidět odkryté ruiny starého chrámu, který tu zůstal po Římanech. London Mithraeum je malé muzeum skryté uvnitř nově postavených budov firmy Bloomberg na adrese 12 Walbrook. Otevřeno je tu každý den mezi desátou dopoledne a šestou večer a vstup je, stejně jako do řady dalších kulturních institucí, zdarma.

Co určitě nevynechat?

Kouzlo Londýna je v chaotickém mixu. Pokud jste tady poprvé, budete chtít vidět „od všeho trochu“. K tomu je nejlepší sjet eskalátorem do útrob historického metra nebo naskočit na double-decker.

Metro je samo sobě svébytnou památkou, je totiž nejstarší na světě a jeho první část otevřela už v roce 1863. Jeho mírně omšelé dlaždice a design a barevnost, které jsou pro každou stanici jiné, definovaly i to, že ve většině ostatních měst světa začaly vznikat stanice, které se vizuálně odlišují jedna od druhé.

Navštivte trojici pompézních muzejních budov: Národní galerii, Victoria & Albert Museum a Tate Britain a Tate Modern. Všechny stojí za prohlídku a do všech je na stálé expozice volný vstup. Zatímco Národní galerie na Trafalgarské náměstí se může pochlubit především středověkou a novověkou malbou, V&A je známá díky velké kolekci užitého umění. Tate nabízí od všeho trochu. 

Pro nejlepší výhled na město (které je občas kvůli svojí placatosti trochu složité pojmout) je nejlepší vydat se z centra přes most Blackfriars na jižní břeh. Tady stojí budova OXO Tower, z jejíž terasy v osmém patře, kterou otevírají spolu s restaurací přesně v poledne, budete mít výborný výhled nejen na centrum, ale také na většinu ikonických věžáků a čtvrť Canary Wharf.

Co naopak klidně vypustit?

Upřímně – nikdy jsem nepochopil kouzlo Buckinghamského paláce. Těžkopádný šedý obr uprostřed ničeho pro mě postrádá vznešenost nebo eleganci Versailles nebo Schönbruhnu. Pokud jste fanoušci monarchie, nebudu vám bránit, ale varoval jsem vás, žádný estetický zázrak to není.

Nemáte-li rádi davy turistů narážejících jeden do druhého, pak s klidem vynechte i trh Camden Town. V devadesátých letech to možná byla cool lokalita, ale zbyla jen zaprášená tržnice a miliony obchodů s levnými suvenýry z Číny, které můžete klidně vypustit z programu, tedy pokud si neužíváte turistickou tlačenici nebo trička s vtipnými nápisy. 

Další na seznamu je i nákupní třída Oxford Street. Pokud chcete nakupovat, existují tady daleko zajímavější adresy, o kterých vám ještě povím.

Ležérní přístup k architektuře

Hlavní město monarchie zaujalo k bourání a stavění mnohem ležérnější přístup než zbytek Evropy. Zčásti je to britským pragmatismem, ve kterém mají byznysmeni vždy navrch před památkáři, zčásti tu hrají roli i velké požáry a bombardování během druhé světové války. Důsledkem je v každém případě chaotická změť budov z různých epoch, které tu najdete bohorovně stát vedle sebe.

Díky vývoji, který nekopíroval vždy trendy kontinentální Evropy, si Británie navíc vypěstovala řadu vlastních architektonických stylů, od tudorovského po edwardiánský. Většina starších domů, které dnes najdete v Londýně, pochází ze 17. až 19. století.

Po válce, kdy během německého bombardování ale vzala zasvé řada původních domů a kolonií, si na svoje přišli také architekti, kteří snili o obřích projektech ve stylu brutalismu. Legendární je komplex bytů a kulturních institucí Barbican v centru, nedaleko odtud v Bloomsbury ale najdete také velmi zachovalý brutalistní Bruntswick Centre. V každém případě, pokud jste fanoušci architektury, budete mít v Londýně žně.

Trochu jiný Londýn? Viktoriánský hřbitov a lodí do Richmondu

Pokud jste tu pouze na den či dva, vydejte se jen na procházku do Hyde Parku, v jehož středu můžete navštívit vyhlášenou Serpentine Gallery. Centrální park má i další výhodu – spojuje čtvrti Kensington, Notting Hill, Paddington a Mayfair, procházka skrz něj tak představuje pěší zkratku z jedné čtvrti do druhé. 

Mezi čtvrtěmi Belsize Park a Hamstead leží jeden z nejznámějších hřbitovů – viktoriánský Highgate Cemetery s hrobem Karla Marxe. Tour po romantickém hřbitově plném hrobů významných londýnských rodin a celebrit můžete spojit s vedlejším parkem Waterlow, který je podle mě jedním z nejkrásnějších ve městě.

Richmondský park s jelení oborou a vedle ležící Kew Gardens s botanickou zahradou jsou další zelená místa, která stojí za výlet. Dostanete se sem nadzemkou.

Pokud ale máte čas a chcete si udělat radost, z Wesminsteru plují do přístavu Kew pravidelně také lodě. Více než hodinová projížďka po Temži vám ukáže město z úplně jiné perspektivy a po rušném metru to je vítaná změna. Pro časový harmonogram se podívejte na stránky Thames River Boats.

Nákupní touhy uspokojí jižní Kensington

Stále platí, že Londýn, pokud jde o množství obchodů a značek, nemá v Evropě konkurenci. Navíc, kdo by nechtěl využít aktuální nízké ceny libry?

Jestli se ale chcete vyhnout Oxford Street, hlavní londýnské nákupní třídě, která za poslední dekádu ztratila hodně ze svého lesku, zajeďte do čtvrtí South Kensington a Chelsea a Marylebone. Kromě velkých řetězců tu objevíte řadu menších butiků v kombinaci s kavárnami a restauracemi.

Navíc, když už řetězec jako třeba ZARA otevře obchod na legendární King’s Road v Kensingtonu, nejde jen o další průměrný obchod, vždy si dají práci s tím, aby tu předvedli něco extra, a tak tu často seženete různé jinak nedostupné limitované edice.

Nákupy v Londýně jsou okořeněné o specifikum, které jiné země nenabízí – charitativní obchody. Ty v těchto čtvrtích nepřipomínají levné second-handy, oblečení a doplňky jim sem nosí rezidenti, kteří bydlí nedaleko. Na ramínkách tu vedle sebe defilují košile Brooks Brothers, kabáty Prada nebo kabelky Mulberry. 

Kde se ubytovat?

Claridge’s, Mayfair

O moc lépe než v téhle pětihvězdě už to v Londýně nejde. Instituce mezi hotely, kterou najdete ve čtvrti Mayfair, nedaleko Hyde parku.

Beaverbrook Townhouse, Chelsea

Sexy hotel, který se nebojí barev v interiéru s výbornou japonskou restaurací uprostřed nejexkluzivnější části Londýna.

Lime Tree Hotel, Belgravia

Přátelský čtyřhvězdičkový hotel s moderním twistem a výbornými snídaněmi.

Kde jíst?

Regency Café, Westminster

Autentická anglická snídaně se slaninou, klobáskami a fazolemi je hlavní lákadlo bistra mezi Wesminsterem a stanicí Pimlico. Tohle není fine dinning, ale prostá kavárna s přátelskými cenami, která i dnes vypadá, jako by vypadla z padesátých let minulého století.

St. John’s, Barbican

Restaurace s pekárnou, která se pevně drží filozofie od čumáku po ocas. Výborně tu připravují vše včetně ryb a mušlí, ale chodí se sem hlavně na pečený morek.

The Quality Chop, Clerkenwell

Pokud chcete někam na English roast, tedy tradiční víkendový oběd nebo večeři sestávající z masa, brambor, zeleniny a yorkshirského pudinku, vyrazte sem. Nicméně pozor, budete zřejmě potřebovat rezervaci.

Kam na zákusek?

The Wolseley, Mayfair

Na „odpolední čaj“ se dá jít prakticky do každého dobrého hotelu a řady kaváren. Servíruje se obvykle v jiné části než obědy, ale čas koliduje – odpolední čaj se podává ve většině případů mezi jednou a čtvrtou odpoledne.

Tahle britská tradice sestává ze sendvičů, scones se sbíranou smetanou a džemem, následují zákusky. Grand Café Wolseley není nejexkluzivnější, ale je nejvyhlášenější a možná i nejkrásnější. Pro všechny případy je ale lepší si tu udělat předem rezervaci.

Arôme Bakery, Covent Garden

Francouzsko-asijská fusion pekárna, kde můžete ochutnat perfektní buns, croissanty i vynikající tartaletky. Občas tu bývá fronta, tak se vybavte trpělivostí.

Violet Cakes, Dalston-Hackney

Pekařka a cukrářka Claire Ptak sice pochází z Kalifornie, ale slávu jí přineslo malé pekařství uprostřed Hackney a samozřejmě taky fakt, že pekla svatební dort pro prince Harryho a vévodkyni Meghan.

Kde si udělat radost?

Daunt Books, Marylebone

Legendární knihkupectví uprostřed Marylebone patří k nejoblíbenějším obchodům a jejich regály potažené pestrými tapetami mají skalní fanoušky, kteří se poznají podle toho, že si pyšně vykračují ulicemi s logem Daunt na tašce.

John Lewis 

Obchodní dům, který má ve městě hned několik poboček, patří k britských stálicím. Ačkoli i tady seženete oblečení nebo kosmetiku, vyplatí se vám zde zastavit, zvlášť pokud hledáte něco do domácnosti nebo kuchyně. 

Floris London, St. James’s

Nejstarší dodnes funkční britské parfémářství má svůj historický obchod na 89 Jermyn Street. Jejich výrobky samozřejmě ale najdete i v řadě obchodních domů. Ucítíte z nich vůně typické pro Londýn, bergamot, jalovec nebo pelyněk, které vám připomenou gin s tonikem.

Nejlepší obchodní ulice

King’s Road, Chelsea

Hlavní třída spojící čtvrtě Victoria a Chelsea má něco pro každého. Na rohu, nedaleko vchodu do prostor Saatchi Gallery, například exkluzivní butik nakladatelství Taschen věnovaný zcela knihám o umění.

Marylebone High Street

Nákupní ulice v mé oblíbené čtvrti Marylebone je plná skvělých obchodů včetně zmiňovaného knihkupectví Daunt, bister i charity shopů. A to, co nenajdete zde, najdete o kousek dál v elegantní Chilltern Street.

Long Acre, Covent Garden

Centrální třída nedaleko Covent Garden, v jejímž okolí najdete prakticky všechny zásadní obchody a brandy, včetně Ace & Tate, Arket, Colourful Standard nebo  legendárního hudebního obchodu FOPP.