Střední Slovensko je ve světě známé svými drahými kovy a jako geografické srdce Evropy. Tento rozmanitý kout země našich sousedů však skrývá mnohem více pokladů. Tady jsou některé z nich, které stojí za výlet a za návštěvu.

Co stojí za vidění v Banskobystrickém kraji?

Muránská salaš

Na salaši mezi Muráněm a Tisovcem začala skupina přátel z okolí Bratislavy vyrábět sýry nejprve pro vlastní potřebu. Manuální práce na salaši a krásný výhled na Královu horu jim posloužily jako velmi potřebná prevence před vyhořením.

Dnes chovají více než dvě stě ovcí a denně vyprodukují asi čtyřicet kilogramů sýra. Jsou hrdí na tradiční postupy a recepty. Pod značkou Muránský salaš dodává své výrobky do restaurací a obchodů po celém Slovensku.

Sklené Teplice

Jedny z nejstarších lázní na Slovensku lákají nejen na léčebné, ale i relaxační pobyty. První zmínka o zdejší léčivé termální vodě v Teplicích pochází z roku 1340. Kromě toho turisty lákají také na prvky lidové architektury.

Co ještě stojí za vidění: Muzeum zvonů a písní v Šumiaci.

Mikuláš Gigaqac dostal prvních šest zvonečků pro ovce od svého dědečka a oslovily ho natolik, že začal systematicky sbírat zvony z celého světa. Dnes jich má asi dva tisíce a vystavuje je v renovovaném dřevěném domě svých rodičů.

Kremnické perníky

Čtyři generace Hauriků pečou v Kremnici perníky přesně sto let. Pokud máte rádi trhy a jarmarky a už jste někdy byli na Slovensku, pravděpodobně jste jejich perník ochutnali. V celé zemi jsou jedni z mála, kdo se věnují poctivému pečivu ve velkém měřítku. Výroba, plnění a zdobení Kremického perníku se tady stále provádí ručně. Nehledě na to, že jich tu denně dokončí asi tisíc.

Co ještě stojí za vidění: Malachovský vodopád v Malachovské soutěsce, která má jen 200 metrů.

Nenáročnou túru po naučné stezce zvládnou i děti, které určitě ocení posezení na lavičkách v okolí a také přímo pod vodopádem. V zimě vodopád zamrzá a je snadno dostupný na kole.

Co stojí za vidění v Žilinském kraji?

Kostel sv. Jiří v Trnově

Dřevěné kostely jsou typické zejména pro východní Slovensko. Jeden se však nachází i v městské části Žiliny, v Trnově. Jedná se o nejzápadněji položenou dřevěnou sakrální stavbu na Slovensku. Pochází ze 16. století a bohoslužby se zde pravidelně konaly až do roku 1994.

Co ještě stojí za vidění: Pohled z kopce Straník.

Nachází se pouhých šest kilometrů od Žiliny. A jelikož autem se dá dostat až na vzdálenost půldruhého kilometru od kopce, je ideálním místem pro výlet rodin s dětmi. Straník je však oblíbený i mezi paraglidisty. Z vrcholu je vidět město Žilina, Malá Fatra a za dobré viditelnosti i Strečno.

Via Ferrata Dvě věže

Turisty, kteří milují adrenalin, pak potěší čtvrtá ferrata na Slovensku a zatím jediná na Liptově. Ferrata Two Towers se nachází v nadmořské výšce 800 metrů a skládá se ze tří skalních věží spojených lanovými mosty. Občanské sdružení Gothal, které za ferratou stojí, nabízí devět alternativních cest na vrchol. Vede tam ale také turistická stezka pro méně zdatné horolezce.

Co ještě stojí za vidění: Vlkolínec, památková rezervace lidové architektury.

Byla založena ve čtrnáctém století jako osada dřevorubců a uhlířů a je to jediná obec na Slovensku, která nebyla narušena novou výstavbou. Přes Vlkolínec vede cyklostezka a několik zdejších domů nabízí ubytování.

Panství Kubinyi ve Vyšném Kubíně

Nadšenec do architektury Pavol Kozáčik koupil v roce 2010 zchátralý zámeček ve Vyšném Kubíně. Během desetileté rekonstrukce jej proměnil ve stylové ubytovací zařízení s wellness, muzeem a prostorem pro pořádání akcí a oslav. Do správy panství zapojil i svou dceru Petru a dnes funguje celý areál jako rodinný podnik.

Součástí konceptu je i rodinná restaurace Amália, kterou provozují bratři Chomistekové. Jsou to Kubánci, kteří roky pracovali v Itálii. Jídelní lístek se zde mění podle sezony, a to čtyřikrát ročně.

Co ještě stojí za vidění: Archeologické muzeum Havránok nad hladinou Liptovské Mary.

Jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit na Slovensku dokládající přítomnost Keltů na Liptově. Archeologové zde objevili pozůstatky osídlení z rané doby železné.