Za normální situace by si touhle dobou užíval vydělané peníze ze zimního Špindlerova Mlýna a připravoval se na letní sezonu v Praze. Jenže hoteliér Jiří Gajdošík, jehož skupina Asten Hotels provozuje v obou městech celkem pět hotelů, nezažívá normální období.

Podobně jako ostatní podnikatelé v oboru má za sebou kvůli covidovým nařízením mizerné měsíce. Loni firma ztratila na tržbách 55 milionů korun, což odpovídá zhruba polovině ročních tržeb. A letos? To se brzy ukáže.

Nicméně o důležitý začátek roku, z něhož běžně vykrývá horší jarní a podzimní měsíce, už společnost přišla, od prosince činí její ztráta 89 milionů.

„Dotace slabých měsíců, kterých je zhruba šest v roce, stojí řádově mezi půl a jedním milionem korun měsíčně. A protože v tuto chvíli nejsme schopni žádnou rezervu tvořit, tak už teď vím, že 2021 pro nás bude dost velké peklo,“ předpovídal Gajdošík koncem loňského roku v komentáři pro Forbes.

Tehdy ještě nevěděl, že následující měsíce nebudou příjmy plynoucí do jeho pokladny slabé, ale takřka žádné.

Doteď naplno funguje pouze hotel Klárov na Malé Straně. Další dva pražské hotely spadající pod Asten Hotels, Residence Dvořák a Golden Key v Nerudově ulici, jsou s nepatrnými přestávkami zavřené od loňského jara.

Krkonošské hotely Savoy a Soyka, jejichž provoz byl zahájen teprve loni na podzim, zavřely své brány v prosinci. Fungovala jen restaurace u prvně zmiňovaného, kterou však se zákazem pohybu mezi okresy stihl v únoru stejný osud.

Navzdory tomu, že poptávka po ubytování na horách byla v zimě obrovská a někteří hoteliéři lákadlu v podobě zneužití výjimky o služebních cestách podlehli, Jiří Gajdošík touto cestou jít odmítl.

Hotel Soyka, Foto: Asten Hotels

„Jsem přesvědčený, že jakkoli s nastolenými pravidly a nařízeními nemusíte souhlasit, je třeba je dodržovat. Jako lídr v oblasti musíte být čistý, jít příkladem a ne dělat šméčko,“ tvrdí hoteliér.

Ačkoli v pondělí bude moct své provozy znovu otevřít široké veřejnosti, nejspíš tak neučiní. Důvod je prostý: nevyplatí se to. „Hotely ve Špindlu otevřeme až před víkendem a s Prahou, která je závislá na turistech, zatím počkáme. Jsme připraveni pražské hotely otevřít během léta, ale bude záležet na situaci,“ přibližuje podnikatel.

Podle něj se stav na poli mezinárodního turismu výrazně zlepší až s příchodem roku 2022. I pro malé hotely totiž představují značný přísun klientely velké společenské akce, jako jsou konference a veletrhy, které se ještě nějakou dobu konat nebudou.

Jak se podaří skupině Asten Hotels projít druhým koronavirovým rokem, tak bude záležet převážně na Češích a jejich ochotě strávit léto v Krkonoších.

„Pokud se Špindl rozjede dobře a majitelé budou nadále ochotni poskytovat nám slevu na nájmu, dokážeme dotáhnout pražské hotely do dalšího jara,“ tvrdí Jiří Gajdošík s tím, že něco málo přes polovinu celkového obratu firmy tvoří právě hotel Savoy.

Dodává však, že pro hotely nebude jen těžké nalákat zpět klienty, ale také zaměstnance. Řada z nich si totiž podle něj kvůli pandemii uvědomila, jak moc je tento obor zranitelný, a už v něm nebude chtít nadále pracovat.