Trh s NFT se po dubnovém nádechu opět zanořil prudce dolů. Hlavní kryptoměnová analytička Morgan Stanley mu věští podobný konec, jaký postihl algoritmický stablecoin UST a kryptoměnu Luna. Mají se fanoušci nezaměnitelných tokenů začít bát, nebo jde jen o další z nepředvídatelných nálad maniodepresivního trhu?
„Non-fungible tokeny a digitální území se stala předmětem příliš mnoha spekulací a nalilo se do nich příliš mnoho peněz,“ napsala podle serveru Coindesk v reportu reagujícím na krizi z minulého týdne Sheena Shah z Morgan Stanley. Cenu přitom podle ní hnala kupředu hlavně víra, že někdo tokeny následně koupí dráže.
Po nadějném dubnovém zotavování byl zejména druhý květnový týden pro NFT trh noční můrou, přiživující medvědí scénář. Ceny prémiových NFT jako CryptoPunks a Bored Ape Yacht Club zamířily k nouzovému přistání a jejich prodejci se museli hořce smiřovat s novým rekordním cenovým dnem.
Podobně na tom byly i transakční objemy a celý trh se fakticky smrskl jen na prodej drahých sběratelských předmětů. Řečí čísel vypadala v uplynulém týdnu situace následovně: cena nejlevnějšího tokenu nejpopulárnější NFT sběratelské série Bored Ape Yacht Club poklesla o 25 procent na 88 etherů, tedy přibližně na 170 tisíc dolarů. Mnohem starší CryptoPunks klesli o patnáct procent na 52,5 etheru.
Pokles hodnoty vyjádřené v druhé nejpopulárnější kryptoměně byl navíc spíše symptomatický. Cena samotného etheru se totiž z dubnových 3500 dolarů propadla zhruba o 1500, takže dolarová ztráta zabolela výrazně více.
Nepadaly však jen ceny prémiových kolekcí. Dramaticky – což je důležitější – poklesla také likvidita NFT trhů. Během jediného dne odmazala okolo čtyřicet procent předchozího objemu, a propad se navíc netýkal pouze prominentního Etherea. Například Solana za stejnou dobu zaznamenala pokles objemů zhruba dvacetiprocentní.
S tím pěkně koreluje ztráta zájmu o v současnosti největší NFT projekt na platformě, obrázky medvědů Okay Bears, jejichž objemy prodejů se propadly o devatenáct procent. Je NFT trh skutečně v koncích, když se ukazuje, že už prodal i Petr Mára? Mohlo by to tak na první pohled vypadat. Občas ale stačí trocha toho nadhledu.
Minulý týden byl bezesporu jedna velká anomálie vyvolaná obecnou panikou na kryptotrhu, způsobenou v úvodu zmíněným pádem stablecoinu UST a kryptoměny Luna. Po uklidnění trhu jde cena prominentních tokenů pomalu nahoru – například nejlevnější token Bored Ape Yacht Club v době vydání tohoto textu pořídíte za 97,5 etheru.
Propad na NFT trhu byl navíc tak výrazný právě proto, že celý trh v dubnu prožíval malou renesanci, která ho katapultovala zpět do čísel z listopadu 2021 – minimálně pokud jde o objemy. Srovnání dubna a listopadu ale přece jen ukazuje jednu významnou změnu, která na trhu nastala.
Nazvěme ji třeba konsolidace. Předně do pozadí zcela ustoupily všechny kategorie NFT s výjimkou sběratelských kolekcí a umění. Ještě v listopadu přitom lehce převažovaly herní NFT tokeny. Situace se začala dramaticky otáčet již v prosinci a nyní sběratelská část NFT tvoří většinu trhu.
Ani v této kategorii se ale většině nevede kdovíjak dobře: zatímco long tail tře bídu s nouzí, celý trh táhne menší skupina prominentních sběratelských kolekcí. Vývoj ceny nejlevnějších tokenů jednotlivých sérií zároveň ukazuje spíš na stabilizaci trhu na nějaké „rozumné“ hodnotě než na zmar a chaos.
Zkusme se ale podívat ještě na pár dalších čísel. Do prvního května letošního roku stihli podle blockchainové forenzní společnosti Chainalysis fanoušci a sběratelé nezaměnitelných digitálních tokenů poslat na NFT tržiště 37 miliard dolarů. Jsou tedy krůček od pokoření loňského čtyřicetimiliardového rekordu.
I když se nyní může zdát, že jsou transakční objemy jako na houpačce, je dobré si uvědomit dvě věci. Zaprvé, loni sice NFT zažily největší moment své slávy, ale houpačku vykazoval jejich trh podobnou, když se například z letní deprese probudil rovnou do podzimního šílenství. Důležitější je především fakt, že počet aktivních kupců a prodejců tokenů nepřestává dlouhodobě růst.
V prvním čtvrtletí tohoto roku například nakoupilo nebo prodalo nějaký non-fungible token 950 tisíc unikátních adres, což je oproti závěrečnému čtvrtletí roku 2021 nárůst o 323 tisíc. Počet aktivních obchodníků s NFT navíc zatím bez přestávky stoupá od druhého čtvrtletí 2020. Znamená to, že nás čekají další cenové rekordy?
To teď není příliš pravděpodobné. Když odmyslíme celkově medvědí náladu na trhu, můžeme spíše říci, že mnohem větší počet obchodníků a kupujících momentálně hledá nějaký konsenzus ohledně opravdu férové ceny tokenů. NFT trh tedy prozatím nekončí – jen se stává mnohem nudnějším.