Když se Gal Levi před několika lety vypravil do Prahy na kamarádovu rozlučku se svobodou, nejspíš netušil, že tady potká manželku a společně vytvoří síť bister s izraelskými specialitami. „V Praze tehdy nikdo nedělal falafel, tak jsem si řekl, že vytvořím falafelové impérium,“ popisuje Gal první nápad. Pustil se do testování receptů a nakonec vyhrál ten od maminky.

Gal, vystudovaný odhadce nemovitostí z Izraele, ani manželka Alena s mezinárodním bakalářem z Oxfordu a magisterským titulem z práv a financí z Londýna, neměli zkušenosti z gastronomie, ale projektu věřili a v roce 2017 společnými silami připravili k otevření první maličkou Papriku v Rumunské ulici.

Součástí týmu při otevření byl i Yadin Sharaby, který byl až do roku 2020 i společníkem. V roce 2018 přibyl ještě jeden partner, Ankit Mahala, který začal v Paprice pracovat krátce po otevření a podle slov Aleny a Gala si bez něj provoz nedokázali představit. Ve skutečnosti jsou v projektu zapojené celé rodiny Aleny, Gala i Ankita a spolupráce ve velké míře funguje na vzájemné důvěře. 

Rok od otevření prvního bistra už potřebovali přípravnou kuchyň, a v roce 2020 přibylo nové a mnohem větší bistro na Andělu. Letos v květnu se přidalo další v pražských Holešovicích. „Toto bistro jsme vůbec neplánovali, ale naskytl se prostor, který se zkrátka neodmítá,“ upřesňují Gal s Alenou a dodávají, že „každé bistro je jiné, má svůj styl a kromě stálého základu i speciality na menu“.

„V Izraeli jídlo hraje velkou roli ve společnosti, spojuje lidi a společné stolování je rituál, o který se snažíme i my.“ Oproti investici do prvního místa v řádu milionu korun ty další dosahují zhruba tří milionů. Tržby ale neustále rostou a měsíční obrat se pohybuje kolem čtyř a půl milionu, nová pobočka byla už po třech dnech od otevření na bodu zvratu.

Holešovická Paprika směřuje svým stylem k Tel Avivu, kde si můžete dát skvělé jídlo 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Už teď je kuchyň v pátek a sobotu otevřená do dvou hodin ráno a brzy by měly přibýt i snídaně a rozšíření vlastního pečiva.

Inspirací je izraelská síť bister Benedict, kde údajně jako první na světě začali servírovat snídani po celý den. Zastavit se tady tak budete moci na snídani, oběd, drink po práci nebo něco dobrého, jak půjdete domů z party. 

Hummus z Papriky je stavební kámen celého menu ve všech bistrech. Je krásně krémový a sametově jemný, ideální jako základní příloha k falafelu, šavarmě nebo šakšuce.

Je to jídlo, které byste za žádnou cenu neměli v Paprice vynechat. Jeho příprava trvá skoro dva dny a denně ho vyrobí asi metrák. Právě v holešovické pobočce mají větší prostor experimentovat, a tak každý týden ochutnáte i specialitu jako od izraelské babičky.

Můžou to být třeba skvělé kořeněné jehněčí klobásky se zeleninou a kuskusem. Ten si vyrábějí sami a takto drobný a je krásně sypký a delikátní. Dalším „babičkovským“ jídlem je ryba v omáčce v marockém stylu se zeleninou a kořením tradičně servírovaná na šabat s pečivem chala. 

Fantastickým jídlem, které si u nás dáte málokde, je šakšuka, zapečená vejce v lehce pikantní omáčce z rajčat a paprik. Šavarmu, grilované maso, v Paprice připravují stejně jako v Izraeli, tak se můžete těšit na autentickou podobu tohoto jídla. Určitě vyzkoušejte i sabich, jeden ze základů izraelského fast foodu, skvělý smažený lilek, pečené vejce, zelenina a tahini v pita nebo laffa chlebu.

Chleby si pečou v Paprice také sami a je to znát – upéct takto nadýchanou pitu, která se v ruce nerozpadne, je umění. Mými osobními favority jsou zdánlivé doplňky k jídlům, které každé z nich ale povýší na úplně jinou úroveň. Voňavý tabouleh salát z petržele s bulgurem, rajčaty a cibulí, skvělý salát z nakládané řepy, baba ganoush z pečeného lilku, olivy dovážené přímo z Izraele a spousta dalších mezze.

Izraelská gastronomie je ve světě vyhlášená, ale u nás ji teprve začínáme poznávat. Paprika, pro kterou je letošní rok rokem investic, se stává úspěšným průkopníkem. Letos plánuje otevření další pobočky v Rumunské ulici kousek od prvního bistra, další v pražských Nuslích, první mimopražské v Brně a časem snad i síť franšíz.