Nemusíte být ortodoxní vyznavači importovaného svátku, který odkazuje k odvěké lidské vlastnosti – ocenit hrůzu, ovšem z bezpečného povzdálí. Pokud na vás tíseň ze stále probíhající války a ekonomické recese doléhá natolik, že si při sledování klasického hororu neodpočinete, doporučujeme strašidelné filmy staršího data. Jsou totiž mnohdy neuvěřitelně esteticky vytříbené.

Ptáci

Horor z roku 1963 je sice kultovní, ale pokud byste ho náhodou nikdy dříve neviděli, zde je k němu anotace: dáma z vyšších kruhů Melanie Daniels, kterou hraje Tippi Hedren, čelí útoků agresivních ptáků. Pak už nepůjde o život jen jí, ale nemůžeme prozradit příliš. Všimněte si úžasných kostýmů, které postavu Melanie po celou dobu provází a perfektního účesu, který drží i v situacích, kdy ji atakuje šílené hejno.

Rosemary má děťátko

Životní role Mii Farrow z roku 1968 a osudový film režiséra Romana Polanského. Snímek je považován za jeden z nejlepších hororů všech dob, ačkoli jeho hlavní protagonistka během něj zažila rozvod – Frank Sinatra své manželce nechal doručit dokumenty od právníka přes asistenta natáčení.

Kostýmy filmové Rosemary stojí za samostatný článek, je to těhotenská móda par excellence. Když nynější princezna z Walesu v roce 2018 představila veřejnosti novorozeného prince Louise, tisk označil její tehdejší šaty právě za inspiraci tímto nejznámějším hororem.

Carrie

Co by to byl za výběr hororových filmů, kdyby tu chyběl opus od Stephena Kinga. Dílo z roku 1976 je učebnicovým příkladem, jak natočit úspěšnou literární adaptaci. Vizuální třešinkou na dortu je okamžik, kdy spatříme šaty z Cariina maturitního plesu polité krví.

Hlad

Catherine Deneuve, David Bowie a Susan Sarandon excelují v příběhu o lásce a upírech a věčném mládí. Není to horor, ze kterého vám bude tuhnout krev v žilách, spíš gotická lovestory.

Milovníci módy budou závidět overal od Yves Saint Laurent, který byl pro postavu Miriam, jež Deneuve ztvárňuje, ušit na míru. Snímek je to natolik stylový, že Alexander McQueen podle něj vytvořil svou kolekci v roce 1996 a Clare Waight Keller mu vzdala hold v roce 2018 kolekcí pro Givenchy.

Ztracení chlapci

Další upírský horor, který ale balancuje na hraně komedie. Je zde několik momentů, kdy se budete smát z plna hrdla, aby vám následně tuhla krev v žilách. Co se estetiky týče, je to skutečná perla punku, glam rocku i androgynní módy. Majitelé trendy obchodů s vintage oblečením by snímek z roku 1987 měli mít jako povinný.

Doupě bílého červa

Podle předlohy autora Drákuly Brama Stokera sledujeme příběh skotského archeologa Anguse Flinta, který objeví ve zřícenině kláštera lebku zvláštního plaza. Nejedná se o ještěra, nýbrž o červa, který má žít v podzemní jeskyni a zabíjet lidi, tak alespoň praví legenda.

Když v okolí začnou mizet mladí muži, začne archeolog pátrat, co za tím může být. Pobaví vás nejen Hugh Grant v jedné z rolí, ale inspirují také některé kostýmy, které by se spíš než na britském venkově vyjímaly na dekadentním večírku.

Drákula

Dívat se na snímek z roku 1992, je jako pozorovat krvavý starobylý obraz v pohybu. Z pohledu dnešních filmů hrůzy je to vlastně laskavá pohádka pod taktovkou Garyho Oldmana, kde svým mládím dojímají Keanu Reeves a Winona Ryder.

Ďábelská hra

Satanistky na americké střední předvádějí outfity, které jsou teď opět v módě. Přelom milénia, žádné sociální sítě, zato teenage horor jako vyšitý. V hodnoceních na ČSFD někdo o snímku napsal, že je „úchylně zábavný“ a nutno přitakat, že to film z roku 1999 vystihuje vcelku přesně.

The Love Witch

Jedna bizarní záležitost na závěr. Film natočený v roce 2016, který pracuje s americkým kýčem šedesátých let. Vypráví o mladé čarodějce, která přijíždí na severoamerické maloměsto po záhadné smrti svého manžela. Zdejší muži jí padají bez dechu k nohám a náklonnost, kterou k ní chovají, je vpravdě smrtící.