Co je typickými znaky valašských frgálů? V první řadě je to velice lahodné, vláčné kynuté těsto. Díky máslu je krásně voňavé a jemné, díky sádlu dokonale měkké a kypré. Těsto se rozvalujte na slabý plát o průměru 30 centimetrů. To odpovídá asi 250 g těsta. Na vyválený plát se nanáší vysoká vrstva náplně – minimálně o stejné váze, jako je těsta. S náplní opravdu nešetřete. Například v tomto receptu vystačí 250 g tvarohu na polovinu koláče. Právě tvarohová náplň je jednou z nejtradičnějších. Stejně tak maková, povidlová, ořechová a také hrušková, která se vaří ze sušených hrušek. Na potření se dá ale použít i džem. Navrch nesmí chybět drobenka. Po upečení se koláč po okrajích potře a po ploše pokape rumovo-máslovou „zálivkou“. Už takto to zní dost lákavě, nemyslíte? A co teprve, až ochutnáte. Hotové nebe v puse!
Kynutý valašský frgál s tvarohem, mákem, ořechy a drobenkou
Na 2 koláče potřebujete:
- 250 g hladké mouky
- 45 g moučkového cukru
- Špetka soli
- Nastrouhaná kůra z 1 citronu
- 120 ml mléka
- 12 g droždí
- 1 lžička cukru + 1 lžička hladké mouky na kvásek
- 60 g sádla
- 60 g másla
- 2 žloutky
Na potření:
Drobenka:
- 60 g polohrubé mouky
- 50 g cukru
- 50 g másla
Maková náplň (na ½ koláče):
- 100 g mletého máku
- 400 ml plnotučného mléka
- 2 lžíce tuzemáku
- 1 lžíce třtinového cukru
- 1 až 2 lžíce medu
- 1 lžíce nastrouhaného perníku (asi 10 g)
- ¼ lžičky skořice
Ořechová náplň (na ½ koláče):
- 150 g vlašských ořechů
- 400 ml mléka
- 2 lžíce tuzemáku
- 2 lžíce vanilkového cukru
- 1 – 2 lžíce medu
- 1 lžíce strouhanky (asi 10 g)
Tvarohová náplň (na ½ koláče):
- 250 g tučného tvarohu
- 1 žloutek cukru
- 2 až 3 lžíce vanilkového cukru
Navíc:
- 250 g povidel nebo džemu (na potření ½ koláče):
Na závěrečné potření a pokapání:
Postup
- Připravte kynuté těsto. Mouku smíchejte s moučkovým cukrem, špetkou soli a citronovou kůrou. Mléko ohřejte, aby bylo teplé – ne horké. Droždí rozdrobte do mističky, přidejte lžičku cukru, trochu mouky a asi 1/3 ohřátého mléka. Promíchejte a nechte 15 minut pod utěrkou.
- Do zbylého mléka vložte na menší kousky pokrájené máslo a sádlo a vraťte na sporák. Ještě krátce zahřívejte, sundejte z plotny a pak nechte tuk pozvolna rozplynout. Směs by neměla být příliš horká. Zkontrolujte teplotu a poté zašlehejte 2 žloutky.
- K mouce přidejte vzešlý kvásek a mléčnou směs. Zpracujte těsto. Nebude příliš tuhé, což se ale trochu změní během hodiny, kdy těsto bude kynout.
- Než vykyne těsto, připravte si náplně – začněte těmi vařenými. Mák nasypejte do hrnce, zalijte mlékem a 15 až 20 minut pozvolna vařte do zhoustnutí. Přidejte rum, cukr, med, skořici a perník as ještě chvíli vařte. Bude stačit asi minuta. Odstavte a nechte vystydnout.
- Ořechovou náplň připravíte obdobně. Mléko s ořechy vařte 15 až 20 minut. Přidejte tuzemák, cukr, med a strouhanku a ještě krátce vařte. Odstavte a nechte zchladnout.
- Tvaroh promíchejte se žloutkem a cukrem.
- Nakonec připravte drobenku. Promíchejte mouku, cukr a máslo, aby se ingredience dobře propojily.
- Vykynuté těsto přendejte na pomoučený vál. Rozdělte na dva stejně velké, resp. těžké kusy. Z každého připravte bochánek a ten rozválejte na kulatý plát o průměru 30 cm. Během vyvalování nezapomínejte lehce podsypávat moukou.
- Plát těsta přendejte na plech vyložený pečicím papírem. Okraje potřete vejcem rozšlehaným se lžící mléka. Koláč pomyslně rozdělte na dvě poloviny a každou potřete jinou náplní. Posypejte drobenkou a pečte v troubě na 190 °C 18 až 20 minut. Opakujte i s druhým kusem těsta.
- Než se koláč upeče, rozehřejte máslo s tuzemákem. Touto směsí potřete okraje koláče ihned po upečení a trochu pokapejte i zbylou plochu.