skip to main content
Apple

iPhone bude brzy nedostatkové zboží. Koronavirus narušil celý dodavatelský řetězec

2 minuty čtení

V jarních měsících může nastat v českých obchodech problém – z iPhonů se kvůli koronaviru stane nedostatkové zboží. Přímo v čínském městě Wu-chan má totiž Foxconn, dvorní výrobce Applu, jednu ze svých čínských továren. A jak ukazuje mapka zveřejněná na serveru AppleInsider, další fabriky se nacházejí i v ostatních zasažených provinciích.

Některé výrobní linky tak zůstávají už několikátý týden zavřené, čímž se výrobní kapacita Foxconnu výrazně snížila. Podle posledního vyjádření se má alespoň na polovinu původního výkonu dostat až koncem února.

Šéf společnosti Liu Young-Way doufá, že na 80 procent výrobní kapacity by se mohl Foxconn dostat během března.

Výrobní závody Foxconnu v Číně na mapě regionů zasažených koronavirem | Zdroj AppleInsider

Výpadek se podle všeho projeví i v českých kamenných a internetových obchodech. Jeho zástupci to v rozhovorech mimo záznam připouštějí pod podmínkou anonymity, jelikož je smlouvy s Applem zavazují k mlčenlivosti. 

V Česku se měsíčně prodá zhruba 20 tisíc iPhonů, přičemž dva největší prodejci – Alza a iStyle – dohromady obnášejí přibližně třetinu z tohoto počtu. „Je zřejmé, že situace bude mít dopad na výrobu, a tím dostupnost zboží. Nikdo ale neví, jak velký. Situace se mění každý den. Zatím se zdá, že k horšímu,“ říká zástupce jednoho z největších internetových obchodů.

Reklama

„Vzhledem k tomu, že Čína je světová manufaktura, čínské produkty, součástky a komponenty najdeme prakticky kdekoli. Nejedná se tedy jen o dopad na finální výrobky, ale na celý dodavatelský řetězec,“ dodává.

Už teď je jisté, že koronavirus, který zabil více než 1100 lidí, tento řetězec v případě mobilních telefonů narušil výrazně. BBC citovala obavy analytiků, že v prvním kvartálu letošního roku propadnou dodávky z Číny zhruba o 40 procent.

Co se týče přímo iPhonů, za zákazníky jich má v tomto období zamířit o čtyři miliony méně. Propadu nezabrání ani to, že Foxconn přesouvá část výroby iPhonů do Indie a na Tchaj-wan.

„Všichni v dodavatelském řetězci se shodují, že problém už je a ještě bude,“ říká zdroj z jednoho silného retailového řetězce v Česku. Podle jeho slov se množí otazníky zejména ohledně připravovaného modelu iPhone SE 2, který by měl Apple – nebo se to tak alespoň čeká – představit v březnu. Mimochodem, Apple v Číně zavřel všechny své prodejny a kanceláře právě kvůli koronaviru.

Foxconn má v Číně více než milion zaměstnanců. Vyrábí elektroniku nejen pro Apple, ale i pro další velké technologické firmy jako Sony nebo Amazon. Zkraje února kvůli koronaviru oznámil nezvyklý krok: část produkční linky vyčlenil k výrobě chirurgických roušek. Do konce února jich chce vyrábět dva miliony kusů denně.

Reklama
Reklama