skip to main content
Jak být lepší

Jak dokázat to, po čem jste vždycky toužili

Sníte o tom, že uspořádáte výstavu svých obrazů, uběhnete stovku za 10 sekund nebo zvládnete mluvit plynně francouzsky, jenže zrovna neoplýváte výtvarným či sportovním talentem a jazyky vám taky moc nejdou?

Tak to hlavně nevzdávejte. Uznávaná americká psycholožka Angela Duckworth prokázala, že o tom, jestli se nám něco povede, nerozhoduje náš talent, ale vášeň a vytrvalost – jedním slovem houževnatost –, s nimiž si za svými cíli jdeme. A zjistila ještě jednu důležitou věc: zatímco talent je vrozený a neměnný (a na to, jestli jsme, či nejsme houževnatí nemá vůbec žádný vliv), naši houževnatost je možné rozvíjet a zvyšovat.

Jinými slovy, kdo doopravdy něco chce, jde si za svým a nenechá se odradit neúspěchy, tak to podle Duckworth dokáže, i když to na začátku vypadalo nemožně.

Za své objevy získala Duckworth řadu ocenění, a jak uspět, radila třeba i v Bílém domě. Pokud se chcete o psychologii úspěchu dozvědět víc, přečtěte si její knihu Grit: The Power of Passion and Perseverance, která vyšla i v češtině pod názvem Houževnatost. A než se k tomu dostanete, zkuste na sobě zapracovat pomocí těchto pěti bodů:

Uvědomte si, co vás doopravdy zajímá

Snažit se dosáhnout něčeho, k čemu nemáte vztah, moc nefunguje. Takže první krok v tréninku vaší houževnatosti je najít něco, co vás bude zajímat. To neznamená, že během své cesty nebudete muset vykonávat nudné a otravné činnosti, když ale budete vědět, že vedou k vašemu vysněnému cíli, bude to pro vás jednodušší.

Jak zjistit, co vás bude hnát dopředu? Prostě to zkoušejte. Ale doopravdy, ne že budete sedět doma a jen přemýšlet. Vezměte do ruky štětec, zkuste běhat, přihlaste se do jazykovky a vnímejte, jak se při vykonávání těchto činností cítíte.

Procvičujte. Po troškách, ale pořád

Reklama

Je to tvrdé, ale je to tak. Bez toho, abyste na sobě tvrdě pracovali, skutečně dobří nikdy nebudete. A je jedno, jestli chcete být špičkový sportovec, byznysmen, vědec, novinář, nebo třeba hospodyňka.

Skutečně houževnatí lidé se navíc touží zlepšovat neustále, je jim jedno, jak dobří už jsou. Snažte se proto každý den udělat o něco víc než ten předchozí. Naložte si v posilovně o trochu víc, zkuste běžet o něco dál, meditujte o něco déle, dotáhněte do konce to, co vás nudí.

Zkuste najít i svůj vyšší cíl

Pokud se vám podaří spojit to, co děláte, s něčím, co má přesah, nakopnete svoji houževnatost skoro zadarmo. Zkuste se tedy na činnost, kterou jste si vybrali, podívat z odstupu, zamyslete se, komu/čemu by mohla prospět, a pak si to neustále připomínejte.

Věřte si

Základní podmínkou pro to, abyste něčeho dosáhli, je, že budete věřit, že je to vůbec možné. Když si budete myslet, že vaše schopnosti jsou jednou provždy dané a neměnné, budete svou houževnatost zbytečně poškozovat. Řada výzkumů prokázala, že lidský mozek se dokáže během života měnit, což se projevuje i tím, že se dokážeme naučit nové věci. Pravděpodobnost, že to zvládnete i vy, je tedy vysoká. Jen musíte tvrdě pracovat.

Obklopte se houževnatými lidmi

Naše okolí má velký vliv na to, co si myslíme, jak se cítíme i jak se chováme. Takže nejjednodušší způsob, jak v sobě nabudit houževnatost, je najít si někoho, kdo se touhle vlastností vyznačuje.