skip to main content
Jak být lepší

Jak poznat, že je načase změnit práci

Možná už to přes rutinu nevidíte, možná si jen nechcete připustit, že byste se měli začít rozhlížet jinde. Tohle jsou podle serveru FastCompany znamení, že je načase najít si novou práci nebo minimálně tu stávající opustit.

Nosíte si špatnou náladu domů

Jestli nedokážete určit jasnou hranici mezi prací a osobním životem, je něco špatně. Pokud vás práce pronásleduje i u rodinné večeře, je nejvyšší čas položit si otázku, co vás na vaší práci nejvíc štve a proč ji nemůžete pustit z hlavy ani doma. Popřípadě se zamyslet, zda by to jinde nebylo lepší a v tomto ohledu méně náročné.

Jste pohodlní

Jakmile v práci příliš zpohodlníte, jste na cestě k nezájmu a lhostejnosti. Neříkáme, že máte být ze zaměstnání stále ve stresu (nebo přehnaně nadšení), ale jestli vás nerozhází, že jdete pozdě na poradu nebo že jste opět prošvihli deadline, nažhavte LinkedIn.

Říkáte si „je to jenom práce“

Ne všichni můžeme dělat práci s přesahem a ne vždy je nutné, abyste svému zaměstnání věnovali veškerou možnou energii. Pokud je ale pro vás vaše práce spíš výplní dne než jeho náplní, je načase hledat jinde. Jakmile si budete říkat, že je to jen práce, dostanete se do stavu rezignace.

Reklama

Práci zvládáte levou zadní

Víte, že vás v práci už nic nepřekvapí? Špatná zpráva – nemůžete se rozvíjet. A asi už jste pochopili, kam to směřuje: k pohodlnosti a lhostejnosti. Zkuste se kolem sebe proto rozhlédnout, zda byste se nemohli přidat k projektu, na kterém jste ještě nikdy nepracovali. Jestli víte, že žádná taková možnost není, hledejte novou práci.

Do práce se nikdy netěšíte

Nemusíte nutně skákat nadšením, když vám po víkendu zazvoní budík, ale jestli se nemáte v práci na co (nebo na koho) těšit, nikdy nebudete motivovaní, abyste ji dělali nejlépe, jak umíte. Buď si zkuste najít důvod, proč do práce chodíte, nebo začněte chodit jinam.

Pracujete v toxickém prostředí

Pomlouvační kolegové, kteří vás nikdy nepodrží, šéf, který vám dává jen negativní zpětnou vazbu a nikdy vás nepochválí, špatná firemní komunikace nebo nejasně rozdělené kompetence. Poznáváte něco z toho? Podívejte se, zda by to někde jinde fungovalo lépe.

Jste vyčerpaní

Ať už děláte jakoukoli práci, nikdy by vás neměla stát zdraví. Jak fyzické, tak psychické. Jestli kvůli zaměstnání nemáte čas sportovat nebo se vám zhoršuje životospráva, rozhlédněte se jinde. To samé udělejte, jestli vás v noci budí zlé sny o šéfovi a deadlinech.