Lokální rodinné blokařství Bobo, japonští odborníci na stolování Kinto, ostravský výrobce bot Pegres nebo žižkovské papírnictví Kartotéka. To všechno jsou místa, kde mají kromě praktičnosti školní výbavy na mysli i její vzhled.

Zajímá vás, kde pořídit batoh, ze kterého nebolí záda ani oči? Nebo kolik pater má dostatečně velký penál? Pojďte se s námi podívat na výběr těch nejzajímavějších školních potřeb, kterými byste dost možná nepohrdli ani vy.

Batoh, z něhož nebolí záda

Pokud si potomek na aktovce nežádá postavičku z oblíbeného animáku, zkuste mu nabídnout stylový batoh od lokální značky. Firma Bagmaster se výrobě školních batohů věnuje už dvacet let a její specialitou je v jejích dílnách vyvinutý anatomický zádový systém.

Ten použila i při návrhu aktovky Messenger. Její prostorná hlavní komora uskladní všechny učebnice, a navíc se skvěle ponese díky zádové části s odvětráváním, hrudnímu pásku i reflexním prvkům. 

Dostatečně velký penál 

Penál velký tak, že pojme všechny oblíbené odstíny pastelek a fix, hledejte v papírnictví Kartotéka na pražském Žižkově. Pouzdro prakticky založené značky Nähe se nedělí na patra, ale jedinou velkou kapsu.

Ořezávátka, gumy a další drobnosti se schovají do vnitřní kapsičky. Praktický plastový povrch navíc ochrání psací náčiní před vylitým pitím i rozmáčknutou svačinou. A když řádění s pastelkami děti omrzí, stylové psaníčko dobře poslouží pro uschování jiných nezbytností.

Sešitové retro

Manželé Kabátovi se v roce 1991 rozhodli podnikat s papírem a svou firmu Bobo blok zakládali v opuštěném kravíně u Sedlčan. Dnes jsou v oblasti papírenských potřeb zavedenou značkou a ve firmě kromě svých dvou synů zaměstnávají i padesátku lidí.

K jejich absolutním bestsellerům patří sešity z řady Retro, které vyrábí již dvacet let. V různých velikostech, čtverečkované na matematiku, s linkami i bez. Bobo Retro sešity mají elegantní zakulacené rohy a díky nalepenému štítku jsou notesem, který i po letech zůstane milou vzpomínkou na školní docházku. 

Svačinový box, který nepřekáží

Dánská značka Liewood je zaslouženě oblíbencem dětských e-shopů. V roce 2015 ji založila Anne Marie Lie Nielsen, která v podnikání využívá mateřské zkušenosti i dlouholeté působení v módním průmyslu.

Namísto postaviček a symbolů, které děti za pár let omrzí, sází Anne Marie na jednoduchý vzhled, tak aby její výrobky mohla používat celá rodina několik let. Výhodami svačinového boxu Franklin je také nízká hmotnost, snadno omyvatelný silikon, ale hlavně skládací funkce. Po spořádání svačiny lze krabičku složit na třetinu původní velikosti a nezabírá tak v batohu zbytečně místo. 

Bačkorové barefooty z Česka

Ostravská firma Pegres rozjížděla byznys před třiceti lety výrobou lehkých pantoflů pro dospělé. Domácí eleganci na podpatku a kultovní korkáče ale v její továrně postupně vystřídaly boty pro děti.

Barefoot bačkůrky šije Pegres v letní variantě z bavlny a zimní verzi z filcu. Nechybí jim protiskluzový vzorek ani anatomicky tvarovaná špička. Navíc jsou vybaveny elastickým páskem, takže bota z nohy nespadne ani při hře a je vhodná i na nožky s vysokým nártem. 

Lahev bez víčka 

Kultuře stolování a výrobě vkusného nádobí se japonská značka Kinto věnuje od roku 1972. Jejich cestovní lahve jsou praktické a designově velmi zdařilé. Pro malé děti vyrábí třísetmililitrovou lahvičku Play Tumbler, do větších rukou patří Active Tumbler, která pojme až 800 mililitrů tekutiny.

Lahev je nerezová a teplotu studené vody či teplého čaje udrží až šest hodin. Pro snadnou manipulaci je vybavena brčkem a postrádá víčko, takže se nemusí šroubovat a není třeba se obávat, že by jej školák někde zapomněl. 

Autorka je redaktorkou Lidových novin.