Věří, že technologie papír nezahubí. Možná i proto, že vždy sázeli hlavně na kvalitu a zajímavý design. Vybrali jsme šest českých firem, které vyrábějí z papíru krásné kousky, jež vám budou dělat radost doma, v práci i ve škole. 

Psaním do sešitu nenamáháte oči (o škodlivosti modrého světla už jste jistě slyšeli), a navíc rozvíjíte kreativitu, posilujete mozek a učíte se.

Při psaní na telefonu nebo počítači technologie veškerou práci odvedou za nás. Ovšem při ručním psaní se více soustředíme na tvary jednotlivých písmen, na čárky ve větách a jiné záludnosti, které při práci na počítači většinou ignorujeme. A obzvlášť to platí u dětí.

Možná je proto nejvyšší čas vrátit se o krok zpátky a začít zase papír používat tak, jak se sluší a patří. A teď ta nejdůležitější otázka: S jakými bloky budete nejstylovější?

Kartotéka

Vinohradský hotspot, kde se scházejí milovníci papíru z celé Prahy. Kartotéku založila Lenka Rambousková a hned od začátku bylo jasné, že její e-shop na českém trhu velice chyběl. Do roka navíc stihla otevřít i kamennou prodejnu, přestože zrovna zuřila pandemie covidu.

V nabídce najdete designovky z celého světa, a to od korejských bloků po francouzské sešity a nechybějí ani vychytávky jako klipsny nebo krásná pera. 

Papelote

Česky, udržitelně a stylově. Tak by se dala charakterizovat filozofie papírnictví a grafického studia Papelote. To před deseti lety začalo jednou diplomkou a dnes patří mezi uznávané prodejce a výrobce papírových produktů.

Před dvěma lety se z Vojtěšské ulice přestěhovali na Letnou a nedávno otevřeli také Papelote na druhou v Holešovické tržnici, kde si můžete pořídit některý z upcyklovaných produktů, kusy z výprodeje nebo originální prototyp.

Bobo

Rodinné blokařství ze středních Čech oslavilo loni už třicáté narozeniny. Specializuje se hlavně na školní sešity, bloky s kroužkovou vazbou nebo diáře a kalendáře. Jejich absolutním bestsellerem je edice Retro, která obsahuje jak sešity, tak skicáky a zápisníky.

Nedávno nabídku rozšířili také o nedatované plánovače a to-do listy – ty se vyprodaly během několika dní a hned se musela tisknout nová várka. Bobo se zaměřuje i na zakázkovou výrobu nebo laserování do papíru.

Voala

Grafické studio, kde jsou vzhled a kvalita na prvním místě. I když se Blanka a Pavel Kulišťákovi specializují hlavně na B2B (vizuální styl, logotyp, výroba na míru), seženete u nich i skvělé diáře nebo bloky. Navíc tu pracují výhradně s materiály, které rezonují s udržitelností a respektem k přírodě.

Papírna

Papírna je český výrobce papírových radostí pro každý den. Značka od svého založení v roce 2014 rychle upoutala mezinárodní pozornost, a to především pro svoji sadu papírenských produktů, které jsou kvalitní a cenově dostupné.

Mezi jejich nejlepší kusy patří barevné sešity a obálky nebo stylové bloky a zápisníky. V Papírně se postarají také o vaše svatební oznámení, vyrobí vám razítko na míru nebo pomůžou s grafickými službami. 

Doller

Jestli neznáte diář Doller, tak to rychle napravte. Honza Emler a Jirka Doležal, dva spolužáci ze zlínské univerzity, chtěli vytvořit diář, který svému majiteli pomůže krok za krokem proměnit sny v realitu a současně přispívá k osobnímu rozvoji a umožňuje efektivní plánování.

Proto vznikl Doller. Nejprve černý, který po pár letech získal růžového bratra. Teď na e-shopu koupíte i stylové barevné notesy, kalendáře nebo psací potřeby a doplňky.