Forbes rozjíždí sérii článků o tom, jak zvládnout karanténu, práci z domova i rodinu a vztahy. Každý všední den se bude psycholožka PhDr. Iva Moravcová věnovat jednomu tématu, které momentálně řeší většina z nás. Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte je napsat na karantena@forbes.cz a v následujících článcích se je pokusíme zodpovědět.

Mám klienty po celé republice, proto spolu běžně komunikujeme přes Skype, WhatsApp, FaceTime a další videokonferenční služby. Před několika lety jsem právě na Skypu měla schůzku s jedním dlouhodobým klientem. Objevil se přede mnou v pyžamu, rozcuchaný, neupravený. Nejdříve jsem si myslela, že ze slušnosti nechtěl zrušit schůzku, když je nemocný, ale záhy jsem zjistila, že je to jeho styl home officu.

Bylo to v době, kdy práce z domova nebyla tak běžná jako dnes. Klient měl svůj zvyk natolik zaběhlý, že si ani neuvědomil, jak nepatřičné je v tomto outfitu chodit před kameru – v podstatě na schůzku.

Situace mne natolik zaujala, že jsem doslova utekla od tématu, které jsme spolu měli řešit, a začala zjišťovat, jak jeho den funguje. Znali jsme se dlouho, měli jsme dobrý vztah, proto byl velmi otevřený a vcelku ochotně vyprávěl, jak doma celý den prožije:

1. Po probuzení velkoryse přeskočil osobní hygienu.

2. Narychlo poskládané úlovky z lednice si na talíři odnesl přímo na pracovní stůl, kde se pokoušel sladit práci a jídlo, a zbytky mu zůstaly na stole až do odpoledních hodin, kdy jsme měli Skype schůzku.

3. Prozradil mi, že když se mu stahují dlouho nějaké soubory v PC, tak to využije a jde si lehnout do postele nebo si zapne TV – vnímal to jako úžasný benefit.

Další výhody tohoto stylu home officu jsem neměla sílu poslouchat, a proto jsem se raději vrátila k původnímu záměru naší schůzky po Skypu, která byla minimálně týden dopředu ohlášená.

Foto Andrew Neel

Klient, se kterým jsem řešila jeho personální projekt ve firmě, byl nepřipravený a vymlouval se na velké množství práce. Zabralo nám dvojnásob dlouho, než jsme dospěli k nějakému řešení, a obíral o drahocenný čas sebe i mne.

Netroufnu si po této jedné příhodě psát pravidla pro home office, ale i ze své zkušenosti vím, že zůstat pracovat doma neznamená polevit, naopak – home office prověří naši schopnost sebekázně, sebeřízení a disciplíny.

Není nutné na podporu pracovní morálky hned vytahovat šaty a lodičky nebo sako a kravatu, ale i outfit, který nám bude navozovat běžný pracovní den, a tím i návyky s ním spojené, je v rámci home officu důležitý!