Forbes RealDeal je souhrn, který vám na přelomu měsíce servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Desátý měsíc roku je u konce a Forbes vám přináší výběr deseti událostí, které se za uplynulých jedenatřicet dní udály na tuzemském realitním trhu.

Janečkova vila na prodej. Tři ložnice, pracovna, bazén, vířivka, úchvatné výhledy na město ze střešní terasy a 137 milionů korun na cenovce. To jsou parametry smíchovské vily Karla Janečka, kterou miliardář prodává, protože dle jeho slov potřebuje větší zahradu kolem domu. Někomu jinému by ale pozemek o 983 metrech čtverečních mohl stačit.

Nižší sazby, více zájemců. S tím, jak postupně klesají úrokové sazby hypotečních úvěrů, roste chuť domácností brát si hypotéky. Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 13,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o devadesát procent.

J&T posiluje v Karlíně. Na Rohanském ostrově se toho teď děje hodně. Stavebně i byznysově. Developerská společnost J&T Real Estate odkoupila od Konsorcia Rohan, ve kterém má poloviční podíl Sekyra Group, dva hektary pozemků, na kterých má v budoucnu stát čtvrť Nový Rohan.

Zase o trochu víc. Jde to ruku v ruce. Když přibývá hypoték, přibývá i zájemců o nové byty. Podle developerské analýzy společností Skanska, Trigema a Central Group v Praze postupně rostou prodeje bytů a podobně je na tom i Brno. V Praze se to ale příliš nepropisuje do cen. Do těch totiž developeři už promítají snížení sazby DPH, které přijde v lednu.

Jak na lepší výstavbu? Říjen patřil také velké konferenci Forbesu nazvané Lepší Česko. Ta přinesla mnoho pohledů na to, jak naši zemi nakopnout k lepší budoucnosti. A řešil se i development. Stavitelé bytů Dušan Kunovský a Marcel Soural se s architektem Jiřím Řezákem z ateliéru Qarta architektura shodli na tom, že Česko zkostnatělým povolováním brzdí samo sebe.

Nájmem k vlastnímu. Startup Ownest na tuzemský trh přinesl model rent-to-own. A nově se pouští také do hypoték. O tom, že chce v budoucnu Ownest zajišťovat i veškeré hypotéky pro portál Bezrealitky, mluvil v rozhovoru zakladatel startupu Martin Machala.

Další Pražákova investice. Po nedávných akvizicích pardubické chemičky Synthesia, vydavatelství Mafra nebo rozsáhlého brownfieldu nedaleko O2 areny se miliardář Karel Pražák pouští do dalšího rezidenčního projektu. Jeho skupina Kaprain začne poblíž pražského Chodova budovat projekt Zelený Chodovec s pětapadesáti byty v tržní hodnotě téměř 900 milionů korun.

Vizualizace Kaprain Group

Penta posiluje na Florenci. Masaryčka je hotová, je čas se kolem Florence a Masarykova nádraží zase trochu rozmáchnout. Penta Real Estate spadající pod investiční kolos Marka Dospivy kupuje firmu ČSAD Praha Holding, která vlastní autobusové nádraží Florenc a přilehlé pozemky. Důvod je jasný – zcelit pozemky pro další výstavbu, kterou v oblasti Penta chystá.

Dřevo vládne. Liberečtí architekti Jan Mach a Jan Vondrák ze studia Mjölk bodovali v letošním ročníku Grand Prix Architektů. Národní cenu za architekturu získala jejich realizace sídla firmy Kloboucká lesní v Bílých Karpatech. Stavbu tvoří především dřevěné nosníky, které firma přímo vyrábí.

Třímiliardová výstavba v Olomouci. I na Hané se staví. Developerská skupina Redstone plánuje příští rok zahájit nedaleko centra Olomouce stavbu poslední části nové městské čtvrti Šantovka. Investice dosáhne zhruba tří miliard a přinese do města nové obchody, gastro provozovny, divadelní i koncertní sál, čtyřhvězdičkový hotel, kancelářské prostory i byty.