Vládní konsolidační balíček sice slibuje snížení sazby DPH u bytů do 120 metrů čtverečních z patnácti na dvanáct procent až od ledna příštího roku, developeři ho ale do nově nabízených nemovitostí promítají už teď.

Obávají se, že by se dobře nastartované prodeje zpomalily tím, že zájemci o byty budou vyčkávat až na příští rok.

Jinak totiž aktuální data z rezidenčního trhu za třetí čtvrtletí ukazují, že se zájem o nové bydlení, který se nastartoval letos na jaře, nadále zvyšuje a trh zůstává stabilní. A to jak v Praze, tak v regionech.

V případě Prahy se ve třetím kvartálu roku prodalo podle údajů z analýzy společností Skanska, Central Group a Trigema 1050 nových bytů, což je o 91 procent více než ve stejném období loňského roku a o pět procent více než v předchozím čtvrtletí.

„Po poměrně složitém roce mohu říci, že prodeje příznivě rostou. V oživení sehrály roli marketingové bonusy developerů, pozitivnější ekonomický výhled, ale i posun na hypotečním trhu, který také oživuje,“ říká majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Ten odhaduje, že by se za celý letošní rok mohlo v Praze prodat přes čtyři tisíce bytů. Loňské prodeje se zastavily na čísle 3100.

Ačkoli v porovnání s rekordním rokem 2021, kdy se v hlavním městě prodalo 7450 bytů, jde stále o nízké číslo, je to podle developerů po loňském propadu znatelné oživení. „Příští rok čekáme pokles úrokových sazeb, a tedy další růst poptávky. Dojde proto zároveň k omezení akcí a marketingových bonusů,“ dodává Kunovský.

Podobný trend jako v Praze je patrný i v Brně. Tam ve třetím čtvrtletí počty prodejů vzrostly podle dat společnosti Trikaya meziročně o téměř osmdesát procent.

„Je evidentní, že se brněnský trh s novostavbami dal opět do pohybu. Prodeje ve třetím kvartálu dokonce předčily naše původní prognózy. S ohledem na úrokové sazby, které budou pravděpodobně klesat spíše pozvolna, sice nemůžeme předpokládat, že v příštích měsících budeme svědky další nákupní horečky. Situace by se však měla začít vracet do normálu,“ uvádí Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Průměrná cena za metr čtvereční nabízeného bytu se v Brně vyšplhala na bezmála 127 tisíc korun, a zastavila se tak těsně pod úrovní rekordních 127 200 korun z druhého čtvrtletí loňského roku. Průměrná nabídková cena nových bytů ve všech regionech mimo Prahy byla ve třetím čtvrtletí bezmála sto tisíc korun za metr. To je v podstatě totožné jako loni.

Co se týče pražských cen nových bytů, i tam je možné mluvit o stagnaci. Nabídková cena se drží na 150 tisících za metr čtvereční. To je sice meziroční pokles o 2,4 procenta, nicméně podle majitele Trigemy Marcela Sourala je ceny nutné posuzovat v širším kontextu.

Jde například o snížení sazby DPH zmiňované v úvodu, které do aktuálních cen někteří developeři včetně Trigemy nebo Central Group už promítají. „Musíme oznamovat lidem, že už teď prodáváme byty v podstatě se sazbou dvanáct procent. Splátkové kalendáře jsme proto posunuli až do příštího roku,“ vysvětluje Soural.

Do konce roku by ceny měly zůstat na úrovni kolem 150 tisíc za metr. V příštím roce ale developeři očekávají nárůst.

Na základě predikcí klesající inflace by mohla Česká národní banka začít zvažovat úpravu základní úrokové sazby směrem dolů a banky už nyní nabízejí hypotéky i kolem pěti procent. „Pokud prolomíme hranici hypoték pod čtyři procenta, půjde poptávka výrazně nahoru a při současné nízké nabídce dojde k výprodejům a růstu cen,“ odhaduje Soural.

Po krátkodobém poklesu v Praze opět rostou ceny starších bytů, které jsou nyní na 122 tisících za metr. „Meziročně je to stabilní a k výprodeji bytového fondu nebo cenovým propadům nedochází. Nabídka v Praze je totiž stále velice nízká,“ říká Soural.

Co naopak roste výrazně, jsou ceny nájmů. Průměrný nájem v Praze se přehoupl přes třicet tisíc korun za měsíc a meziročně nájmy zdražily o 12,5 procenta. Právě nájemní byty postupně ukrajují už tak nízkou nabídku bytů ke koupi.

Koncem letošního září bylo v Praze v nabídce 5600 nových bytů, což je o sto bytů více než ve druhém čtvrtletí. Stále jde ale o hodnotu, která odpovídá dlouhodobému pražskému průměru. Metropole by přitom potřebovala nabídku alespoň dvojnásobnou.

„Ani pomalejší prodejní tempo posledního roku nedokázalo nabídku oživit. Do budoucna může nedostatečný přísun nové nabídky spojený s vysokými stavebními náklady a očekávaným oživením poptávky znamenat další růst prodejních cen,“ dodává šéf Skanska Residential Petr Michálek.