Je libo kozí sýr servírovaný jako kornoutek se zmrzlinou? Račte si nabídnout chleba ve formě jedlého příboru a nezdráhejte se ani ukousnout z velké mušle, tedy banánového chlebíčku.

„Lidi jsou zvyklí přijít na firemní raut a dostat mísu řízků nebo tác s chlebíčky. Naše jídlo je ale speciální v seskupení do instalace. Je to v podstatě cuketový chlebíček nebo domácí sýr, ale má zvláštní tvar nebo visí ve vzduchu,“ popisuje Barbora Gábová, polovina dua AB, nevšednost jedlých kompozic z jejich kuchyně.

Vášnivá cestovatelka a nadšená gurmánka, která svým předchozím projektem květinových sušenek Takoda zásobovala i pražský butik luxusní značky Hermès, se spojila s fotografkou Adélou Zapletalovou teprve na začátku tohoto roku.

Adéla tehdy získala měsíční rezidenci v Kasárnách Karlín a na zaplnění obří haly se rozhodla spolupracovat právě s Barborou. Ve velkorysém prostoru vytvořily jedlou instalaci s názvem Vesna. Uzavřená skupina návštěvníků si tak mohla nabídnout z obří ovocné mandaly, chlebových copů či šachovnice z máslových sušenek. 

Dvojice umělkyň následně založila značku AB and Collective a za půl roku, co je jejich projekt na světě, už připravily neobvyklé pohoštění pro desítku firem – slovenského výrobce kosmetiky Malinna, Benešovskou továrnu na zmrzlinu, pražský klub Ankali, kostel svatého Jiljí na Starém Městě v Praze a další. 

Inspiraci pro své aranže hledají Adéla s Barborou v cizích kulturách a tradicích. „Líbí se nám šamanství, archetypální témata a symboly,“ říká Zapletalová a upozorňuje, že staročeské kuchařky jídlo často prezentovaly v pyramidách nebo ve vysokých vrkočích.

O každé surovině si duo nejdříve nastuduje co nejvíce informací, zajímá je, odkud ingredience pochází, jak se s ní v minulosti pracovalo, a následně ji servírují – na kamenech, do pečlivě vyrovnaných kompozic, ptačích hnízd nebo věží, a když je napadne, neváhají pro vytvořený pokrm postavit chrám ze zelených větví. 

Pro své rauty, pohoštění, brunche, soukromé večeře i svatby používají Adéla s Barborou výhradně sezonní a lokální ingredience z vlastní zahrady, přímo od farmářů nebo z trhů. Nikdy neservírují maso a veškeré použité materiály jsou přírodní. 

Jedlé instalace v podání AB and Collective již měli možnost ochutnat i zakladatelé španělské značky Bobochoses, která je populární mezi matkami-influencerkami se stylově oděnými ratolestmi.

Španělé si totiž k nafocení nové kolekce vyhlédli farmu a ubytování Casa Lapaz na Kanárských ostrovech, která patří rodině Barbory Gábové. Když ze strany módní značky přišel požadavek na plnou penzi, celodenní catering i jedlé rekvizity k focení, bylo jasné, kdo se úkolu ujme. 

„Měly jsme od nich skvělé ohlasy. S celým týmem, který tvoří Španělé i Francouzi, jsme se skamarádili,“ pochvaluje si dnes Barbora s Adélou. „Tradice jedlého umění je totiž v jejich kulturách mnohem zarytější a moc je baví,“ srovnává dvojice přístup českého publika, které je sice z jedlých instalací nadšeno, rádo si je fotí, ale k ochutnání musí být často vybízeno. 

Dvojice AB právě pracuje na pohoštění pro event Má vlast, který podporuje československou tvorbu a bude se konat již v polovině října v Olomouci. Čeká je ale i nový vizuál pro klub Ankali. A jednou by rády představily i svou vlastní knihu.

„Byla by to krásná publikace, která spojuje jídlo, fotografii a recepty,“ vysvětluje Barbora. „My bychom totiž nerady fušovaly do řemesla lidem, kteří jídlu perfektně rozumějí. Nás jídlo baví, milujeme jeho barvy a tvary, ale chceme vytvořit především vizuální zážitek, který v návštěvníkovi zůstane.“ 

Autorka je redaktorkou Lidových novin.