skip to main content
Jak být lepší

Katolická challenge. S čím byste měli seknout během půstu?

Každý z nás má nějakou slabost. Něco, bez čeho si nedokáže svůj život představit. Ať už je to ranní káva, bez které nenastartuje svůj den, dezert po obědě, jenž mu dodá energii na zbytek dne, sklenička vína po práci, díky níž se uvolní, nebo sledování oblíbených i bizarních profilů na Instagramu či Twitteru.

Pokud je to v míře, je to v pořádku. Kdy ale správná míra končí a začíná závislost? Zkuste si dát detox. A kdy jindy začít než právě teď! Od 26. února, Popeleční středy, začíná 40denní půst, který trvá až do Velikonoc. 

Omezte maso. Základem katolického půstu je omezit příjem masa na šest dní v týdnu. Pokud máte v plánu zkusit vegetariánství po celých 40 dní, tady je návod, jak ho nahradit tak, aby tělo nepřišlo o potřebné vitaminy a živočišné látky.

Buďte sugar free. Jen si dát něco malého sladkého ke kávě. Vzít si od kolegy kousek čokolády. Zní to nevinně, ale není tomu tak. Cukr je droga a ovlivňuje mozek, proto na něm vzniká závislost. Světová zdravotnická organizace doporučuje příjem nanejvýš 25 gramů přidaného cukru denně – tedy šest čajových lžiček. Jen pozor, skončit s cukrem není tak jednoduché, jak se může zdát. Pokud ho ale chcete omezit, je třeba se především poradit s výživovou poradkyní. Tělo pro zdravé fungování cukr potřebuje. Přirozeně je obsažen v ovoci, zelenině nebo i mléčných výrobcích.

Pryč s kofeinem. Nedokážete se ráno obejít bez hrnku kávy? Existují i jiné „nakopáváky“. Zkuste ji nahradit vlažnou vodou s citronem. Dejte si ke svačině mandle nebo banán. Kupte si mentolový šampon, ten vás spolehlivě probere. Zkuste si rychle zacvičit, protáhněte si končetiny. Pijte vodu. Zesilte basy. 

Zůstaňte v nealko týmu. Ano, víme, že stále ještě běží suchý únor a že už se možná těšíte na neděli 1. března, nebo až padne půlnoc 29. února, až si dáte oslavnou skleničku. Ale představte si to, jací byste byli hrdinové, kdybyste si suchý únor protáhli až do Velikonoc! Nemusíte zůstat nutně jen u vody, nealkoholického piva či džusů. Na výběr máte i ze zajímavých nealkoholických míchaných drinků, které ty klasické alkoholické nápoje v chuti velmi dobře zastoupí.

Nenakupujte věci, které nepotřebujete. Slevy stejně skončily, tak se radši důkladněji podívejte do útrob své skříně a objevte nové kombinace. Pokud přece jen něco uvidíte, veškeré „must have“ si zapište. Po skončení detoxu uvidíte, že většinu věcí ze seznamu tak nutně nepotřebujete. A ještě výzva navíc. Zkuste během následujících 40 dní vyklidit ze skříní 40 věcí. Marie Kondo vám zevrubně vysvětlí, jak na to. 

Nechoďte do restaurací. Na několik týdnů utište svého vnitřního foodie a zkuste zas víc vařit doma. Tyhle kuchařské show vás inspirují k netušeným výkonům. Třeba na konci půstu zjistíte, že se do vás vtělil duch Joëla Robuchona. 

Nepostujte na Instagram. Ani na jinou sociální síť. Schovejte si všechny fotky za 40 dní. A pak můžete přidat jeden shrnující příspěvek. A co vám digidetox dal. Schválně jestli si vůbec někdo všimne, že jste pryč. 

Reklama

Nedrbejte. Jasně, neděláte to často. Ale i tak to přestaňte dělat úplně. Místo toho si dejte závazek lidem ve svém okolí říct každý den jednu milou věc. 

Nestěžujte si. Jde o nehezký zlozvyk. I když je jasné, že nejvíc ze všeho se vám bude chtít postěžovat si na všechny ty věci, co zrovna kvůli tomu hroznému půstu nemůžete dělat. A zkuste si místo toho uvědomit, za co jste ve svém životě vděční. I za všední maličkosti.

Neplýtvejte jídlem. Nandejte si na talíř vždy jen tolik, kolik opravdu sníte. A do restaurací noste s sebou krabičku.

Nejezděte výtahem. Udělejte něco pro své zdraví a vyjděte schody v práci i doma. Uvidíte, jak budete po 40 dnech ve formě.

Nejezděte taxíkem. Vzpomeňte si na doby bez Uberu a Liftaga a zkuste to veřejnou dopravou. Nebo nedejbože dokonce pěšky.

Neplastujte. Nechte si jídlo zabalit do své vlastní krabičky. Pořiďte si lahev na vodu. Na nákupy vyrazte se svou látkovou taškou. A na pečivo či ovoce a zeleninu začněte používat neplastové pytlíky. Třeba ty od firmy Frusack.

Neplýtvejte vodou. Vyměňte koupání ve vaně za rychlou sprchu. Během čištění zubů zavírejte kohoutek. 

Odhlaste Netflix. I další streamovací služby. Stejně kvůli tomu jen prokrastinujete, když se potřebujete soustředit na práci. Na skoro šest týdnů zkuste žít v realitě, a získejte tak větší fokus.

Přestaňte vypínat budík. Už žádné posouvání o pět či deset minut. Jakmile ráno zazvoní, vstaňte.

Nebuďte líní. Jak dlouho už máte doma nachystané tenisky? Kolikrát už jste si říkali, že půjdete cvičit nebo vyběhnete? Začněte dnes. Prostě dnes. Odměnou vám budou vyplavené endorfiny.

Pozitivní zpráva na konec?

Čtyřicetidenní půst, který trvá až do Velikonoc, v sobě nezahrnuje neděle. V tento den máte povoleno si zahřešit. A pokud by vám ani jeden den nestačil a myslíte si, že byste půst ve svém normálním prostředí nevydrželi a okolí by vás strhlo zpátky, můžete odjet sem, kde se o vás a váš detox náležitě postarají.