skip to main content
Jak být lepší

Když už nevíte, jak dál, jděte se ven projít

1 minuta čtení

Představte si následující situaci: řešíte v práci problém, který, zdá se, nemá žádné východisko. Nebo: hodiny sedíte nad kreativním úkolem, ale nápady pořád nepřicházejí.

Existují v podstatě jen dva způsoby, jak vzniklý stav řešit – buď se zařeknete, že úkol doděláte, nehledě na to, že vám to nejde, nebo připustíte, že sedět u problému, u kterého jste se zasekli, nemá smysl.

Asi tušíte, že druhá varianta je lepší, a to nejen pro vás, ale i pro řešení daného úkolu. A existuje jedna aktivita, která je při hledání inspirace extrémně prospěšná. Ne, není to projíždění sociálních sítí ani hledání řešení na internetu. Pokud jste se zasekli, pomůže vám prachobyčejná chůze.

Reklama

Její blahodárné účinky uznával například dánský filozof Søren Kierkegaard, Beethoven nebo Čajkovskij. Existuje dokonce latinská fráze „solvitur ambulando“, která doslova znamená „vyřešeno chůzí“ a její původ je připisován svatému Augustinovi.

Proč je chůze pro nás v těchto chvílích tak prospěšná?

Chůze, stejně jako jakákoli jiná fyzická aktivita, nutí srdce pracovat rychleji, a dostává vám tak do všech orgánů, včetně mozku, více okysličené krve. Ukázalo se, že i jen mírná fyzická aktivita má pozitivní dopad na paměťpozornost, což jsou klíčové atributy k překonání pracovního záseku.

Reklama

Dalším z důvodů, proč je to právě chůze, která vám pomůže se odblokovat, je fakt, že jí nemusíte věnovat pozornost, tudíž má vaše mysl prostor pro volné přemýšlení. Behaviorální psycholožka Marily Oppezzo v několika experimentech dokázala, že jsme kreativnější a schopnější generovat nové nápady, pokud při tom chodíme.

Vzhledem k tomu, že trávíme zhruba 90 procent času v uzavřených prostorech, nedostává se nám potřebné dávky vitaminu D. Vycházka venku tedy řeší i tento deficit, jenž má dopady jak na fyzické, tak na psychické zdraví.

Na konec – až se půjdete projít, vezměte v potaz studii Univerzity Jižní Karolíny. V ní se zjistilo, že chůze je blahodárnější v přírodě než v prostředí městských ulic. Ty jsou totiž hektické a ubírají nám potřebnou mentální kapacitu. Pokud tedy máte možnost, zajděte raději na pár minut do parku než do centra města.

Chůzi zdar!

Reklama
Reklama