Pozorování hvězd je nejmagičtějším způsobem, jak si vychutnat krásu noční oblohy. A ačkoli je pravda, že nebeskou aktivitu můžete se správným vybavením a při dobrých podmínkách obdivovat takřka odkudkoli, některá místa tuhle činnost promění v úchvatný zážitek.

Pokud byste destinace pro „stargazery“ vybírali podle počtu hvězdných fotografií na Instagramu a vyhledávání na Googlu, dopracovali byste se k těm nejoblíbenějším lokalitám pro zasněné hledění do nebe. A přesně to jsme udělali i my.

1. Sedona, USA

V Sedoně vytvářejí skály a obloha takové zajímavé kompozice | Foto Tom Gainor / Unsplash

Arizonské pouštní město, které se nachází nedaleko Flagstaffu, je obklopeno úžasnými červenými skalními útvary, strmými stěnami kaňonů i svěžími lesy. Je proto ideálním místem pro pozorování hvězd téměř kdykoli během roku, s výjimkou července a srpna, kdy tu bývá zataženo.

Mezi nejlepší místa pro pozorování hvězd patří Aerie Trailhead, Dry Creek Road, Jordan Trailhead Observing Area, Fay Canyon a Merry Go Round Rock.

2. Kiruna, Švédsko

Tento úchvatný záběr pořídil v Kiruně známý slovenský astrofotograf Tomáš Slovinský | Foto Tomas Slovinsky

Odlehlé místo v Laponsku má jasné počasí a tmavé noci, díky čemuž je ideální pro pozorování úchvatné polární záře. Nejlepší doba k návštěvě, pokud se chystáte pozorovat hvězdy, je mezi zářím a březnem.

3. Pic du Midi, Francie

Vrchol Pic du Midi, tyčící se do výšky 2877 metrů nad mořem, nabízí úžasný panoramatický výhled na okolní Pyreneje – a v noci na oblouk Mléčné dráhy posetý hvězdami. Na vrchol se dostanete buď patnáctiminutovou jízdou lanovkou, která vyráží z vesnice La Mongie, nebo můžete absolvovat pěší túru.

Na vrcholu se nachází známá hvězdárna, kde probíhá pozorování prostřednictvím obrovského dvoumetrového Dalekohledu Bernarda Lyota, největšího na hvězdárně, který je v provozu od roku 1980. Nejlepší doba k návštěvě Pic du Midi je od května do října.

4. La Fortuna, Kostarika

Foto Sergio Vindas

Malé městečko se nachází poblíž dvou přírodních divů. Jedním je nejaktivnější sopka Kostariky, 1657 metrů vysoký Arenal, a druhým vodopád La Fortuna. Díky období sucha je zde jasnější obloha, což z La Fortuny činí ideální destinaci pro nadšence do astronomie.

Během jasných nocí odsud můžete vidět Velké a Malé Magellanovo mračno, dvojici nepravidelných trpasličích galaxií. Nejlepší doba k návštěvě pro pozorovatele hvězd je od prosince do dubna.

5. Krugerův národní park, JAR

Foto Simon Watson

Rezervace Kruger je známá zejména jako domov velké pětky – lvů, leopardů, nosorožců, slonů a buvolů. Je však také skvělým místem k objevování nebeské velké pětky: mlhoviny Uhelný pytel, hvězdné soustavy Eta Carinae, kulové hvězdokupy Omega Centauri, otevřené hvězdokupy Plejády (u nás známé jako Kuřátka) a Mléčné dráhy.

Abyste zažili to nejlepší z obou světů, můžete si zarezervovat i noční safari. Nejlepší doba k návštěvě Krugerova národního parku je od května do září.

6. Mont-Mégantic, Kanada

Národní park Mont-Mégantic se nachází v Appalačském pohoří. Je to fantastické místo pro objevování nádherné přírody. Od pěší turistiky a cyklistiky až po člunkování a výlety na sněžnicích, každý si zde něco najde.

Díky nulovému světelnému smogu jde o jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování Mléčné dráhy. Fanoušci astronomie si mohou užít také prohlídky observatoře Mont Mégantic s průvodcem.

A pokud si naplánujete výlet v době konání astronomického festivalu, budete mít jedinečnou příležitost prozkoumat noční oblohu objektivem 1,6metrového dalekohledu.

7. Státní park Cherry Springs, USA

Výjimečně tmavá obloha parku Cherry Springs z něj činí oblíbené místo pro pozorování hvězd. Otevřený je celoročně a nabízí úchvatný třistašedesátistupňový výhled na oblohu. Každý rok má šedesát až pětaosmdesát nocí s ideálními podmínkami pro pozorování mlhovin, Mléčné dráhy, galaxie Andromeda a dalších vesmírných objektů.

Dvakrát ročně se v parku konají hvězdné party (Cherry Springs Star Party v červnu a Black Forest Star Party v září), na které přijíždějí stovky astronomů a astronomek. Nejlepší doba k návštěvě je od poloviny září do října.

8. Chráněná krajinná oblast Zselic, Maďarsko

Foto Zselici Csillagpark

Park hvězdné oblohy Zselic je díky světelným podmínkám jedním z nejlepších míst pro pozorování hvězd ve střední Evropě. Za jasné noci lze vidět galaxii v Trojúhelníku pouhým okem. Park pořádá noční přehlídky s průvodcem, jakož i promítání filmů pod kupolí v planetáriu. Nejlepší doba k návštěvě je od června do srpna.

9. Natural Bridges, USA

Národní park Natural Bridges v Utahu se stal v roce 2007 prvním mezinárodním parkem tmavé oblohy na světě. Jeho zanedbatelné světelné znečištění umožňuje návštěvníkům vidět v některých oblastech během noci až patnáct tisíc hvězd. Pro srovnání, v městských podmínkách můžete vidět přibližně pět set hvězd.

Jasné noci tu umožňují návštěvníkům vidět Mléčnou dráhu pouhým okem a nejlepší doba k návštěvě je v dubnu a v květnu nebo od konce září do října.

10. Mauna Kea, Havaj, USA

Za jasné noci můžete z tohoto havajského vulkánu vidět pouhým okem několik souhvězdí a také Mléčnou dráhu. Návštěvnické středisko nabízí dalekohledy a prohlídky s průvodcem a pořádá také několik bezplatných astronomických akcí. Nejlepší měsíce k návštěvě jsou od dubna do září.

Mezi další oblíbené destinace pro pozorování hvězd patří japonský národní park Iriomote-Ishigaki, mezinárodní rezervace tmavé oblohy Aoraki Mackenzie na Novém Zélandu, poušť Atacama v Chile a německá biosférická rezervace Rhon.