Daniel Křetínský ovládá energetickou flotilu, která umí vyrobit přes deset a půl gigawattu. A celých 84 procent energie, kterou vyrobila loni, pocházelo buď z bezemisních, nebo nízkouhlíkových zdrojů.

Křetínský tak nemíří jen mezi nejvýznamnější výrobce elektřiny v Evropské unii, ale kráčí současně po cestě udržitelnosti a snižování uhlíkové stopy. Například jeho celá francouzská černouhelná flotila má být od sítě odpojena už nejpozději na jaře příštího roku. 

Celé EP Power Europe loni narostly tržby o tři procenta na příjemných 5,3 miliardy eur a třetí nejbohatší Čech si tak připravil na další investiční palbu dalších 798 milionů eur, vzešlých loni z provozní činnosti.

Výsledky jeho skupiny dokazují poměrně silnou odolnost v prostředí globální pandemie koronaviru, během které (ne)majitel Sparty, brázdící Prahu v Audi RS 6 Avant, zahájil například výstavbu nových plynových elektráren v Itálii a Severním Irsku.

V září pak vyřadil z provozu hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a urychlil jednání o uzavření další německé hnědouhelné elektrárny Deuben. Ve Francii a Německu pak Křetínský vedl jednání o odstavení dalších uhelných kapacit v blízké budoucnosti.

Letos v dubnu uspěl v aukci s německou černouhelnou elektrárnou Mehrum, která bude rezervní a poběží jen za účelem zajištění stability přenosové sítě až do jejího finálního vyřazení, jež má proběhnout letos v prosinci.

Úsilí Křetínského skupiny se ale nesoustředí pouze na vyřazování stávajících zdrojů náročných na emise CO2. Například v italském Tavazzanu jeho EPPE zahájila výstavbu zcela nové plynové elektrárny, která se spustí koncem roku 2023.

V severoirském Kilrootu získal Křetínský desetileté kapacitní smlouvy na podporu stability sítě, pro které se také připravuje výstavba dvou nových moderních plynových bloků. Ty budou uvedeny do provozu rovněž za dva roky a nahradí v současnosti běžící černouhelnou elektrárnu.

Ve francouzském Gardanne pak dolarový miliardář původem z Brna připravuje spuštění elektrárny na biomasu. Nejen nové plynové bloky v Kilrootu, které jsou prvním krokem k výstavbě energetického parku, ale i vše ostatní tak ukazuje narůstající cíle v oblasti změny klimatu, na kterých se chce Křetínský podílet.