Zatímco rok 2023 byl rokem zvyšování úrokových sazeb, letošek přinese pravý opak. A projeví se to pochopitelně i ve světě investic.
Právě vysoké úrokové sazby loni zvedaly výnosy na dluhopisech nebo na spořicích účtech a naopak měly negativní vliv například na nemovitostní sektor. To by se letos mělo změnit.
Podle ukazatele FedWatch Tool burzovního operátora CME by k prvnímu snižování sazeb americké centrální banky mohlo dojít už v březnu a ČNB přistoupila po více než dvou letech ke snížení základní úrokové sazby už koncem prosince.
„V takovém prostředí pak nedává smysl zůstávat u vkladových účtů – ale naopak reálně investovat – a to do dluhopisů a akcií,“ říká Michal Semotan, portfolio manažer J&T Banky. A shodují se na tom i další odborníci.
Kam tedy v roce 2024 investovat? Jak velkou část portfolia? A kdy? Zeptali jsme se na to těch nejpovolanějších odborníků z řad investorů a analytiků. Tohle je jejich pohled.
Jaroslav Vybíral
hlavní investiční stratég, ČSOB
Každý propad akcií je nákupní příležitostí. O tom jsme se v minulosti mnohokrát přesvědčili a dává nám zapravdu i statistika. Umění spočívá v tom, abychom byli schopni vybrat ty správné akcie a udrželi nervy na uzdě, spolu s nezbytně nutnou trpělivostí.
Poslední akciové maximum na indexu S&P 500 bylo dosaženo hned první obchodní den roku 2022, od té doby jsme si prošli poměrně hlubokým medvědím trhem a dramaticky vysokou inflační vlnou. Momentálně se americký široký index obchoduje jednotky procent pod tehdejšími maximy.
Do nového roku 2024 se tedy investoři musejí ptát, zda opět po více než dvou letech na nejreprezentativnějším americkém indexu, který ovlivňuje sentiment po celém světě, uvidíme nová tržní maxima.
Celosvětová inflační vlna je na samém konci (česká inflace je, bohužel, mnohem smutnější a komplikovanější případ). Nejvýznamnější centrální banky předvedly nebývalý monetární kvapík a dotlačily své klíčové sazby do dlouho nevídaných úrovní.
Horní hranice sazby Fedu je na úrovni 5,5 procenta, ECB udržuje svoji depozitní sazbu na čtyřech procentech. Hlavním investičním tématem v první polovině příštího roku tak bude otázka, kdy a jakým tempem půjdou sazby dolů. A přesně takové období by mělo být příznivé pro investory.
V roce 2023 k dramatickým akciovým propadům nedošlo. I po smutné sérii pandemie, války, komoditního šoku a inflační tsunami vidíme, že ekonomický systém včetně investičního prostředí jako celek obstál.
Firemní managementy nespí a zvládají se přizpůsobovat novým výzvám, které jsou zcela jistě nemalé. To však není důvod, abychom se neustále báli a přestávali investovat. Chytlavé rčení „Cash is king“, které bych volně přeložil jako „Hotovost nad zlato“, platí jen v omezených obdobích, zatímco inflace pravidelně a většinou neviditelně ohlodává naše úspory. Teď se inflace zviditelnila a opět se připomenula.
Investičně bych se krátkodobě díval po dluhopisech a sledoval škrtání sazeb centrálními bankami. Středně či dlouhodobě se věnujme tomu, co funguje. Akcie technologických firem nepovažuji za předražené, v některých případech ano, ale jako celek rozhodně ne.
Jejich ziskovost totiž opravdu frčí nahoru. Zdravotnictví je také silné téma s množstvím strukturálních příběhů. Do portfolia patří i ropné firmy, neboť to je pojistka proti komplikovanému nastavení světa i politiky.
Michal Semotan
portfolio manažer, J&T Banka
Rok 2024 bude ve znamení snižování úrokových sazeb centrálními bankami. V tomto prostředí pak nedává smysl zůstávat u vkladových účtů – ale naopak reálně investovat – a to do dluhopisů a akcií.
Myslím si, že na dluhopisech se dopad poklesu sazeb projeví již v první půlce roku a pohyb zde může být poměrně významný. Zvážil bych tak k investici americké státní, případně domácí kvalitní korporátní dluhopisy v korunách.
Dobrou alternativou pak mohou být domácí dluhopisové fondy, kde investor získá portfolio dluhopisů, které by si sám jednoduše nesestavil, protože by to vyžadovalo velký objem peněžních prostředků.
Akcie jsou pak další jasnou volbou, když pokles sazeb povede k vyšší valuaci společností díky nižší úrokové sazbě použité při diskontování budoucích hodnot a zároveň nižší sazby podpoří byznys ve formě růstu poptávky po úvěrech, jak od firem, tak od domácností.
Z mého pohledu si akcie hodně odpracovaly od začátku listopadu, proto může být rozjezd 2024 vlažnější. S přibývajícími „cuty“ centrálních bank však poptávka po akciích poroste a to bude posouvat akciové indexy nahoru. Preferuji na evropském trhu sektory realitních společností, primárně zaměřené na rezidenční nemovitosti, jako je Vonovia či Instone Real Estate.
Vyšší aktivita na trhu poháněná nižšími sazbami by mohla povzbudit i klasické výrobní podniky – to platí jak pro Evropu, tak i pro USA – proto mohou příští rok být v pozornosti akcie GM, Boeingu či VW.
Nadále bude postupovat fenomén umělé inteligence, kde by mohly být poptávány kromě klasických firem, jako je Microsoft, i firmy dodávající „podpůrný byznys“ pro velké hráče, například Snowflake.
Pokles sazeb podpoří i provozovatele výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů v USA, které byly silně zašlapány letos do země. Věřím i některým firmám z oblasti výroby čipů, jako je například Qualcomm či ON Semiconductor. A posledním sektorem, který bych zmínil, jsou komoditní společnosti, především producenti technických kovů, například Freeport, chilská společnost těžící lithium.
Jakub Macolla
portfolio manažer, WOOD & Company
Očekávání poklesu úrokových sazeb je jedním z důvodů, proč je nejvíce sledovaný index S&P500 za rok 2023 více než dvacet procent v plusu. Druhým důvodem, proč se dařilo akciím v roce 2023, je příchod umělé inteligence, která bude velkým tématem i pro následující roky.
Tato technologie je revoluční a pravděpodobně způsobí velké změny v mnoha odvětvích. Akciové trhy jsou dle mého v současnosti příliš drahé, zaměřil bych se proto spíš na globální defenzivní akcie s vysokou dividendou a vysokou tržní kapitalizací.
V roce 2024 očekávám pokles úrokových sazeb, což sníží výnosy na spořicích účtech a díky tomu investoři začnou hledat příležitosti na trzích. Obecně očekávám, že se bude dařit nemovitostem, dluhopisům a alternativním aktivům, jako je například bitcoin.
Pro rok 2024 bych držel investiční portfolio v poměru třicet procent akcie, třicet procent dluhopisy, třicet procent nemovitosti a deset procent alternativní investice.
Marek Malina
analytik, Portu
Tak jako byl rok 2022 rokem, ve kterém se investoři neměli kam před ztrátami schovat, na rok 2023 budou investoři vzpomínat v dobrém. Dařilo se především akciovým trhům. Americký index S&P 500 si od začátku roku připsal 23,4 procenta a technologický Nasdaq Composite 42,2 procenta. Panevropský index Euro Stoxx 50 vzrostl o 18,3 procenta. Dařilo se také japonským akciím, když si Nikkei 225 připsal 28,2 procenta.
Naopak se nedařilo britským akciím, když tamní index FTSE 100 stoupl jen o 1,3 procenta. Výrazně zaostávaly i rozvojové trhy, když index MSCI Emerging Markets je výše pouze o 1,8 procenta.
Nejhůře na tom byly ale čínské akcie reprezentovány indexem Hang Seng, který odepsal 16,6 procenta. Ztráty čínských aktiv nicméně kompenzovaly ty indické (Nifty 50), které se obchodují na historických maximech a od začátku roku stouply o 17,9 procenta. Naopak dluhopisy svým výkonem za akciemi výrazně zaostávaly.
A jaký bude rok 2024? Hned na začátku je třeba říci, že nikdo nemá křišťálovou kouli a neví, jak se budou vyvíjet finanční trhy v budoucnosti. S výhledem na další snižování inflace by se však měla dále uvolňovat monetární politika a snižovat úrokové sazby, čehož následkem by měly být nižší výnosy na dluhopisech.
Jelikož výnosy a cena dluhopisů mají inverzní vztah, může se v roce 2024 dluhopisům dařit. Pokud budou přetrvávat zvýšená makroekonomická rizika, můžeme počítat i s novými maximy zlata. Býčí nálada zase může podpořit poptávku po rizikových aktivech, jako jsou kryptoměny.
Věřím, že rok 2024 bude přát vyváženým diverzifikovaným portfoliím, které budou obsahovat jak různé akciové trhy a sektory, tak dluhopisy. Může se jednat například o známou investiční strategii 60/40, kdy šedesát procent portfolia tvoří akcie a čtyřicet procent dluhopisy.
Před rokem, kdy na finančních trzích vládl pesimismus a mnozí strašili před finančním armagedonem, jsme vyjádřili v našem výhledu jediné přesvědčení, trhy se vzpamatují tak, jako vždy předtím. Pokud někdo investuje dlouhodobě a pravidelně, úspěšný výsledek se dostaví a nemusí to být zrovna v roce 2024.
Tomáš Kacerovský
portfolio manažer, WOOD Blockchain+
Kryptoměny, a veskrze celé odvětví blockchainu letos konečně překonalo těžkosti z roku 2022. Po selhání projektu Terra Luna a bankrotu burzy FTX v předminulém roce si trh kryptoměn sáhl na samotné dno, od kterého se však již na začátku roku 2023 odrazil.
Ohlédnutí za celým loňským rokem od začátku do konce proto vyvolává velmi pozitivní emoce. Zejména poslední kvartál se zapsal silným růstovým trendem, který zapříčinilo jak cyklické chování trhu kryptoměn, tak očekávání schválení spotového ETF na bitcoin ze strany americké Security Exchange Comission (SEC).
Kryptoměny a digitální aktiva pomalu, ale jistě přechází do býčího trhu. Zhruba v polovině dubna by mělo dojít k takzvanému bitcoin halvingu, tedy snížení emise nových bitcoinů do oběhu o padesát procent. Tato událost se opakuje každé čtyři roky a historicky předcházela silnému růstovému období.
Přestože jsou ale vyhlídky na budoucí rok pozitivní, je třeba mít stále na paměti, že kryptoměny jsou velmi volatilní a nepředvídatelné aktivum.