Rok 2023 byl po medvědím řádění toho předchozího zaslíbený investicím. Oproti pandemické bublině všeho ale bylo přece jen potřeba trochu vybírat. Řada sektorů si totiž naopak musela zvykat na novou realitu.

Domácnosti šetřily. Zábavní průmysl si o streamingových hodech z dob lockdownů mohl nechat zdát. Venture kapitál investoval pouze selektivně. Propouštělo se a korporace využívaly čas k racionalizaci svého byznysu.

Akcie nebyly jediná ekvita, do které se v roce 2023 vyplatilo investovat, úspěch jste mohli mít dokonce i s defenzivními nástroji, jako jsou vládní dluhopisy nebo zlato. Právě mezi akciemi ale prokazatelně najdeme největší skokany.

Těžit mohli hlavně z masové popularity umělé inteligence i naděje na to, že se americký Federální rezervní systém blíží k bodu, kdy bude muset udělat otočku v dosavadní politice zvyšování úrokových sazeb.

Začněme na amerických trzích, a to raději tou konzervativnější částí. Toto je pět akcií s největším výnosem od začátku roku do okamžiku dopsání tohoto článku – v třetím prosincovém týdnu – které naleznete v indexu Russell 1000. Proč zrovna užší část Russellu, a ne třeba S&P 500 nebo naopak celé zastoupení Russell indexu?

Index zastupuje čtyřiadevadesát procent veřejně obchodovaných amerických firem z pohledu tržní kapitalizace, což je podle nás stále dostatečně reprezentativní. Zároveň ale odfiltruje balast v podobě příliš malých nebo příliš volatilních společností. Oproti legendárnímu indexu S&P 500 má pro změnu výhodu v tom, že nediskriminuje akcie firem se střední kapitalizací.

Celý S&P 500 navíc letos trpí problémem, že jej doslova táhne „velkolepá sedmička“ technologických gigantů a zbytek indexu zaostává o více než šedesát procent. Uvedené firmy, tedy Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Tesla a Meta letos společně zaznamenaly nárůst svých akcií o pětasedmdesát procent. Zbývajících 493 společností v indexu S&P 500 vzrostlo o dvanáct procent.

Celkový výkon obou indexů se nicméně obyčejně příliš neliší. To platilo i pro letošní rok. Russell 1000 se od začátku roku zhodnotil o 24,2 procenta, S&P 500 o 23,9 procenta. Pojďme ale na slíbené vítězné akcie.

AppLovin Corporation: 300 procent

  • Sektor: technologie
  • Kapitalizace: 14,5 miliardy dolarů

Když ji miluješ, není co řešit. Pokud jste na začátku loňského roku investovali do akcií společnosti AppLovin z amerického Palo Alta, měli jste mimořádně šťastnou ruku. Platforma pro vývojáře mobilních aplikací, která umožňuje prodávat a dále rozvíjet jejich aplikace skrze celou škálu analytických nástrojů, se stala nenápadným vítězem jízdy na vlně umělé inteligence.

Přestože se akciím dařilo po celý rok, jejich cena začala prudce růst od srpna poté, co se ukázalo, že její zisk za druhé čtvrtletí byl mnohem vyšší, než se dříve předpokládalo. A po úspěšném zavedení reklamního enginu AXON 2.0 založeného na umělé inteligenci. Růst, zdá se, nezpomaluje ani teď.

Vertiv Holdings: 255 procent

  • Sektor: technologie
  • Kapitalizace: 18,8 miliardy dolarů

Celosvětově působící americký prodejce IT a non-ICT infrastruktury a komunikačních sítí pro datacentra a komerční a průmyslové objekty patří mezi další nečekané vítěze letošní akciové rally.

Akcie společnosti v srpnu opustily nízkou orbitu a zamířily ke hvězdám, respektive skokově o třicet procent nahoru. Stalo se tak poté, co společnost ohlásila čtyřiadvacetiprocentní nárůst tržeb ve druhém čtvrtletí a zvýšila výhled čistých tržeb na celý rok. Firmu možná budete znát pod jejími dalšími značkami Liebert, NetSure, Avocent či Geist.

NVIDIA Corporation: 233 procent

  • Sektor: technologie
  • Kapitalizace: 1,2 bilionu dolarů

Už méně překvapivým vítězem je výrobce grafických čipů pro hráče a čipů pro umělou inteligenci – americká společnost Nvidia. Vedle čipů firma prodává také navázané softwarové služby.

Akcie společnosti byly na růstové trajektorii od začátku roku, koncem května po oznámení výsledků výrazně nad tržním očekáváním, ale nastal doslova masakr. Akcie skokově zvedly cenu o pětadvacet procent a vzniklou mezeru na grafu cenového vývoje jejích akcií – takzvaný gap –
se již nikdy nepodařilo vyplnit, protože akcie od té doby míří stále výš.

DraftKings: 206 procent

  • Sektor: spotřební služby
  • Kapitalizace: 16,6 miliardy dolarů

Akcie amerického giganta v oblasti sportovního sázení a fantasy sportovních utkání dosáhly v listopadu nového dvaapadesátitýdenního maxima poté, co firma oznámila sedmapadesátiprocentní meziroční skok v příjmech za třetí čtvrtletí.

Tomu, že tento byznys bude fungovat, nevěřil legendární short seller Jim Chanos – muž, který (spolu)sundal Enron. Ten otevřel v roce 2021 proti DraftKings jednu ze svých masivních krátkých pozic. Nakonec byl ale rád, že ji mohl po období papírových (nerealizovaných) ztrát uzavřít během medvědího roku 2022 alespoň v mírném zisku.

Dnes naopak věří, že má sektor slibnou budoucnost. Překvapilo jej prý, jak špatní sázkaři
američtí hráči jsou.

Palantir Technologies: 162 procent

  • Sektor: technologie
  • Kapitalizace: 37,5 miliardy dolarů

Vsadit si letos na 485. nejhodnotnější firmu světa také nebyl úplně špatný tah. Denverská společnost s tolkienovským jménem se specializuje na analýzu velkých objemů dat pro různá odvětví. Její výhodou je snadné škálování, neboť uživatelé provádějí analýzu dat a nasazují software virtuálně prostřednictvím softwarových platforem Palantir Foundry a Palantir Apollo.

Po krátkém poklesu na konci října hodnota akcií společnosti počátkem listopadu opět získala silnou růstovou dynamiku poté, co společnost vykázala skvělé výsledky za třetí čtvrtletí. Tržby se tehdy firmě zvýšily o sedmnáct procent na 558 milionů dolarů.

Vydání Forbesu Zázrak

Pokud bychom ale v našich nárocích na kapitalizaci firem trochu slevili, nalezli bychom letos
ještě mnohem větší skokany.

Jedním takovým je arizonská společnost Carvana se současnou kapitalizací 9,8 miliardy dolarů. Akcie rychle rostoucího amerického online prodejce automobilů si za uplynulý rok polepšily o neuvěřitelných 1052 procent. Většina zisku je přitom až z prosince.

V daném případě ale nemá růst nic společného s obchodními výsledky, ale spíš s meme stock obchodováním a likvidací pozic short sellerů. Carvana ve třetím čtvrtletí naopak zaznamenala pokles tržeb o osmnáct procent a prodeje se propadly dokonce o procent.

Dalším takovým zajímavým skokanem je společnost ImmunoGen, bio-tech firma s aktuální kapitalizací 7,9 miliardy dolarů končí rok se zhodnocením 492 procent. Akcie firmy, která se zaměřuje na léčbu rakoviny pomocí konjugátů protilátka-lék, poprvé výrazně vzrostly v květnu po dosažení slibných výsledků v testování léčby karcinomu vaječníků.

Nízkou orbitu pak akcie společnosti opustily poslední listopadový den, kdy farmaceutický gigant AbbVie oznámil plán na odkup ImmunoGenu za deset miliard dolarů. Akcie si skokově polepšily o více než třiaosmdesát procent.

Dalším sektorem, který generoval zajímavé zisky, bylo po loňském masakru motorovou pilou také krypto. Náš výběr největších skokanů jsme omezili na kryptoaktiva s tržní kapitalizací nad jednu miliardu dolarů. Pokud ale čekáte, že byste na prvním místě hledali bitcoin, tak vás zklamu.

Na prvních pěti místech naleznete úplně jiná kryptoaktiva, a to včetně podpůrných blockchainů (druhé vrstvy).

Největším skokanem je projekt Injective (INJ), který se za rok zhodnotil o 3047 procent. Po předchozím příšerném roce se vzpamatovala také Solana (SOL), která ze sebe konečně setřásla stín vazeb na zkrachovalou burzu FTX. Kryptoměně rostla jak transakční aktivita, tak hodnota nativního tokenu, který se zhodnotil o 782 procent. Na třetím místě se umístil Immutable (IMX), který vzrostl o 521 procent.

Před bitcoinem nalezneme ještě Avalanche (Avax) s nárůstem o 318 procent a Chainlink (Link) s růstem o 171 procent. Samotná nejstarší kryptoměna, tedy Bitcoin (BTC), se zhodnotila o 166 procent.

Za bitcoinem nalezneme naopak síť Optimism (OP) s růstem 159 procent, Cardano (ADA), které rostlo o 149 procent. Aptos (APT), který po dramatickém lednovém růstu a následném brutálním medvědím řádění končí rok s krásným 144procentním ziskem. Na posledním místě Internet Computer (ICP) se 130procentním nárůstem.

Možná vás zaujme, že ve výběru nenalezneme druhou největší kryptoměnu, co do tržní kapitalizace, tedy ether. Je tomu tak proto, že zde celoroční růst k datu dokončení článku dosáhl jen osmdesát osm procent.

Na podkladové Ethereum síti se toho přitom děje aktuálně poměrně hodně, tak třeba bude mít víc štěstí v příštím roce. Mezi tím by třeba mohlo vyřešit donekonečna se opakující potíže se stále rostoucími transakčními poplatky.