Mimořádně levné hypotéky a strach ze znehodnocení peněz. Dva stěžejní faktory, díky nimž v posledních měsících čelíme nebývalému nemovitostnímu boomu. Navzdory ekonomické nejistotě.

Pokud i vy patříte mezi zájemce o investování do nemovitostí a neodradily vás ani neustále rostoucí ceny, pak možná oceníte informaci, na co se při koupi nového bydlení zaměřit.

Dejme tomu, že financování máte zajištěno a byt či dům už jste si také vybrali. Vaše očekávání naplnil hned při prvním pohledu a už se vidíte, jak stěhujete. Krásná představa.

A teď emoce stranou. I když vás v konkurenci dalších desítek zájemců může (spíš počítejte s tím, že bude) tlačit čas, buďte obezřetní. V čem konkrétně? Tohle je desítka základních věcí, na které byste si měli dát pozor.

Vyplatí se to?

Prvně si řekněte, jestli vám nákup nemovitosti dává smysl. Je výhodnější platit nájem, nebo splácet hypotéku a mít „vlastní“? Věčná otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Ovlivňuje ji mnoho proměnných od ceny přes lokalitu až po naspořené peníze.

Při posuzování všech (ne)výhod každopádně myslete na to, že nelze srovnávat pouze měsíční nájemné s výší hypotéky. S vlastnictvím nemovitosti se vážou i další náklady: třeba daně nebo finance na její údržbu.

Našli jste ideální místo?

Mít útulné bydlení je jedna věc – pokud jste však pilně pracující lidé, měli byste mít na paměti, že v něm budete trávit spíše menší část dne. Proto byste zvýšenou pozornost měli věnovat také tomu, zdali se váš nový byt či dům nachází v dobré, respektive pro vás výhodné lokalitě.

Jsou v jeho blízkosti kvalitní obchody, školky a školy, sportoviště či parky s dostatkem zeleně? A co dopravní spojení? Nebo se naopak vyskytuje nedaleko frekventované silnice, továrny, kravína? Seznamte se i s územním plánem, protože co nyní není, může za rok, dva, tři být.

Ne že by dojíždění či občasný hluk a zápach představovaly nepřekonatelné překážky, ale radost z vysněného bydlení dokážou časem silně naředit pocitem hořkosti.

Nečíhají někde právní překážky?

Před koupí jakékoliv nemovitosti byste si měli být jisti jejím aktuálním právním stavem. V katastru nemovitostí si proto ověřte, zdali se k ní neváže žádná exekuce, předkupní či zástavní právo nebo věcné břemeno (například povinnost umožnit sousedům využívání příjezdové cesty), které by mohly nákup zkomplikovat.

Po prodejci požadujte také nabývací titul a souhlasné prohlášení vlastníka s transakcí. Pokud je majitelů více, chtějte tyto dokumenty od všech.

Nebudu platit nic navíc?

Proklepněte si raději i současného vlastníka, případně nájemníka. Na bytě či domu sice žádné břemeno ležet nemusí, jeho obyvatel ovšem může mít škraloup v registru dlužníků nebo centrální evidenci exekucí.

Klidně by se mohlo stát, že nedoplatky na energiích navýšené o sankce z prodlení byste museli uhradit vy. Když si vyžádáte vyúčtování elektřiny, vody i plynu navíc získáte přehled, s jakými pravidelnými náklady počítat.

Je všechno v pořádku?

Načančané, vyvoněné. Počítejte s tím, že většina bytů bude na prohlídku připravená tak, abyste byli okouzleni. Kniha by se nicméně neměla soudit podle obalu, jak praví přísloví. Vše si proto osobně vyzkoušejte a důkladně prohlédněte.

Prasklin ve stěnách či plísní si nejspíše všimnete, špatný stav rozvodů, oken nebo nekvalitně řešenou koupelnu ovšem laické oko nemusí identifikovat.

Nebojte se přizvat odbornou pomoc (statika, stavaře), aby pečlivě zhodnotili všechny části domu. Nejenže se vyhnete dalším nákladům spojeným s opravou, ale získáte argumenty pro případné vyjednávání o slevě.

Kolik mám času?

Zatímco nabídka je nedostačující, zájemců je přehršel. Koupi jakékoli nemovitosti tak dnes již standardně doprovází uzavření rezervační smlouvy, která má vážnému uchazeči nové bydlení „zablokovat“, než si například vyřídí hypotéku.

Ačkoli houf konkurentů v zádech představuje silný tlak na rychlé rozhodování v otázce jejího podepsání, dejte si načas. Kdybyste si nakonec transakci rozmysleli nebo ji museli z různých důvodů odvolat, unáhlený krok by mohl znamenat nemalé sankce.

Jak číst kupní smlouvu?

Nejzásadnějším dokumentem celého procesu přesto zůstává smlouva kupní. Opatrnost a zvýšená pozornost by měly být samozřejmostí, stejně jako její odborné posouzení advokátem.

Jednak vám pomůže zorientovat se ve lhůtách a možných pokutách plynoucích z jejich nedodržení, jednak odhalí případné háčky. Udělejte to i v případě, že smlouvu připravovala realitní kancelář. Snížíte pravděpodobnost zbytečných nesrovnalostí nebo sporů.

Jak platit?

Koupě nemovitostí by měla vždy probíhat bezhotovostně, což ovšem neumožňuje provést transakci bezpečným stylem „z ruky do ruky“. Aby se nestalo, že stávajícímu majiteli pošlete peníze a klíčky od nového bytu či domu už nevidíte, měli byste trvat na jejich úschově, ať už u notáře, nebo advokáta.

Kdy budu vlastníkem?

Majitelem kýženého bydlení se nestáváte po podpisu kupní smlouvy, nýbrž tehdy, kdy je vaše jméno zapsáno v katastru nemovitostí. Teprve až po této skutečnosti jsou prodávajícímu uvolněny finance z úschovy.

Jak je to s daněmi?

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí loni odvála koronavirová pandemie. Coby kupujícímu vám však nadále trvá povinnost vyplnit posléze (na začátku následujícího roku) bleděmodrý daňový formulář, jímž státu přiznáte, že jste se stali vlastníkem nové nemovitosti.

Na oplátku vám bude finančák každoročně posílat složenku na zaplacení daně z nemovitých věcí, jejíž výši určuje druh nemovitosti, zastavěná plocha, ale také (jako už kolikrát) lokalita.