Ján Hladký je akciový analytik společnosti Patria Finance, spadající pod skupinu ČSOB. Specializuje se na americký a západoevropský trh, přičemž pokrývá primárně takzvané blue chips – tituly s vysokou tržní kapitalizací.

Letošek se pomalu chýlí ke konci a před investory stojí poslední významná zatěžkávací zkouška. Představa trhu o postupu Fedu se během září víceméně srovnala s očekáváními centrálních bankéřů, což znamená, že vrchol sazeb se předpokládá na úrovni 4,6 procenta v březnu 2023. Zůstat by tam měly minimálně do listopadu, i když tady se s centrálními bankéři, kteří o žádném snižování nemluví, trh trochu rozchází.

Zkouškou, o které mluvím, je proto nadcházející výsledková sezona. Již pár měsíců zaznívá, že analytický konsenzus o růstu zisků v tomto a příštím roce je příliš optimistický. Obzvlášť v případě hrozící recese. Nejhodnotnější data pro rozbor nám poskytuje index S&P 500, tak se podíváme na něj.

Pro rok 2022 je očekáván růst zisků o necelých deset procent, pro rok 2023 přibližně šest procent. Je pravdou, že od letošního června jsme se hlavně pro rok 2023 posunuli o pár procentních bodů níž, nicméně šestiprocentní růst zisků mi nezní jako prostředí recese, klesající spotřeby a investic.

Výhodou odhadů pro index S&P 500 je také jejich granularita. Pojďme tedy o něco hlouběji. Zatímco v tomto roce potáhnou zisky hodnotové sektory (plus jedenáct procent) a vyváží tím slabé růstové (minus procento), v roce příštím by se měla karta obrátit a hodnotové budou stagnovat (plus půl procenta) a růst budou… Inu, růstové (plus dvanáct procent).

Tituly jako Microsoft, Nvidia nebo Adobe mají práci usnadněnou nižším letošním základem, nicméně během recese jsou to právě zisky růstových akcií, kdo dostává zpravidla nejvíc do těla. Proč je tohle všechno důležité? Protože valuačně se sice akcie zhruba srovnaly s úrokovými sazbami na úrovni 4,6 procenta, avšak pro očekávání růstu zisků to vůbec neplatí.

U indexu S&P 500 je momentálně valuační násobek P/E (poměr ceny akcie a čistého zisku na akcii, pozn. red.) nastaven na 15,9násobek, přičemž ještě na počátku roku byl na 21,5. Momentálně tak pro akcie vysílá signál k nákupu, jelikož je na spodní úrovni posledních sedmy let.

Pokud ale dojde ke snížení očekávaných zisků, což lze rozhodně předpokládat, a pokud tedy „E“ v násobku P/E půjde dolů, celý se posune nahoru a při nezměněné ceně akcií nám vyšle úplně opačný signál. Názorný příklad? V případě, že očekávané zisky pro příštích dvanáct měsíců poklesnou o deset procent, což je pro případnou recesy střídmý odhad, P/E se posune na 17,7násobek a akcie se budou i při této ceně jevit drahé.

Podotýkám, že se bavíme na úrovni celého indexu, ne jednotlivých akciových titulů. Tam je nutno brát každý případ samostatně.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

První konkrétní vlaštovky padajících očekávání již máme. Především jde o polovodičový sektor, který kromě všeobecného útlumu poptávky zasáhla nečekaně razantně i kryptozima. K Nvidii se nyní s výstrahou připojilo už i AMD, které varovalo, že tržby ve třetím kvartálu roku dosáhnou jen 5,6 miliardy dolarů místo plánovaných 6,5 miliardy.

Výrobce paměťových čipů Micron Technology ve svém výhledu na další kvartál maluje pětačtyřicetiprocentní propad tržeb po dvacetiprocentním poklesu v kvartálu předešlém. Spediční firma FedEx, považována za barometr zdraví ekonomiky, počítá v dalším kvartálu s propadem zisků o třicet procent – a se stagnujícími tržbami.

Nejdůležitější budou ale nakonec opět těžké váhy. Microsoft, Apple, Amazon, Tesla a Alphabet, potažmo i Meta Platforms. Kvůli jejich váze na celém indexu a síle jejich cash flow budou určovat tempo celému akciovému trhu a v případě, že překvapí pozitivně (nebo alespoň dostatečně málo negativně), mohou do jisté míry podržet i zbytek.

Gros úspěchu, když si odmyslíme krátké spekulativní pozice na pokles akcií, je držet hotovost a do trhu ji pouštět jen velice opatrně. Držet se toho, co investor či investorka zná a v čem má vysoké přesvědčení – divoké spekulace budou obzvlášť tvrdě vytrestány.

Nikdo neví, co skutečně přinese příští rok, na to je tady příliš mnoho důležitých proměnných. Hotovost ale poslouží jako munice pro strýčka příhodu, i když nám ji pomalu požírá inflace.

Autor je akciovým analytikem společnosti Patria Finance.