Byla to třídenní parádní jízda. Britský král Karel III. si spolu s manželkou, královnou Camillou, podmanili srdce Francouzů.
Cesta k sousedovi za kanálem La Manche, která byla odložená z jara, se ukázala být významným mezníkem v pozitivním mezinárodním přijetí britského krále, který nedávno vstoupil do druhého roku svého panování.
Ve Francii absolvoval Karel III. povinnou jízdu v podobě poklonění se u hrobu Neznámého vojína pod Vítězným obloukem, přeletu stíhaček, zanechávajících po sobě stopu v barvě trikolory, nebo návštěvy katedrály Notre-Dame, před čtyřmi lety poničené katastrofálním požárem, kde si Karel III. prohlédl průběh oprav.
Došlo také na návštěvu Národního přírodovědného muzea i program v Elysejském paláci. Britský královský pár, stále v doprovodu manželů Macronových, hýřil dobrou náladou a oslňoval i nenucenou elegancí a přátelskými gesty.
Dojemnou chvilku nabídl okamžik, kdy Karel III. spolu s prezidentem Macronem zasadili další dub v zahradě rezidence britského velvyslance. Jde o navázání na pěknou tradici Karlovy loni zesnulé matky, královny Alžběty II. Ta duby v téže zahradě postupně sázela v roce 1957, 1972 a 2014. Všechny stromy se prý těší dobrému zdraví a všechny zahradu zdobí košatou korunou „poskytující krásný stín“, jak britský král pohnutě konstatoval.
Jeho návštěva zahrnovala také hostinu ve Versailles, velkolepou i na poměry někdejšího sídla krále Slunce Ludvíka XIV. Na banketu pro téměř dvě stovky hostů nechyběly desítky známých tváří evropské politiky, byznysu a sportu, ale i celebrity ze světa filmu a hudby.
S králem povečeřeli příkladně vládce miliardového impéria LVMH a nejbohatší muž Francie, Evropy a střídavě i celého světa, Bernard Arnault. Zahlédli jsme Hugha Granta či Micka Jaggera s partnerkami, dorazila dcera Jane Birkin, herečka a zpěvačka Charlotte Gainsbourg, nebo fotbalista Didier Drogba.
U slavnostně vyzdobené tabule nechyběly květiny v barvách prý oblíbených královnou Camillou, tedy růžové, tmavě fialové a krémové. Přítomní u hostiny přihlíželi nejen přátelskému přípitku, ale i šarmantní řeči britského krále, který se očividně cítil dojat přízní, kterou v Paříži na každém kroku pociťuje.
Došlo i na žerty třeba stran anglického vína, kuchyně či smyslu pro humor – ne všechno z toho je valné kvality. Král volně přecházel z angličtiny do francouzštiny a mluvil zcela nenuceně.
„Raději bych dřel v lese, než bych byl anglickým králem,“ řekl podle Karla kdysi ve středověku jeden z francouzských panovníků. „No vidíte,“ povídá na to Karel III. hostům ve středu večer ve Versailles. „Já jsem zřejmě překvapivým dokladem toho, že lze docela dobře zvládat obojí,“ narážel na skutečnost, že v soukromí je velmi nadšeným lesníkem a miluje práci se dřevem. Sál se otřásal smíchy.
O den později následovaly bouřlivé ovace ve francouzském Senátu, kde Karel III. pronesl pozoruhodnou, dojemnou řeč na téma vzájemných vztahů a nutnosti bojovat nejen za mír, ale i za ochranu klimatu. Karel III. byl vůbec prvním britským monarchou historie, který ve francouzském Senátu vystoupil.
Patnáctiminutový projev navíc pronesl král opět bezchybnou francouzštinou, kterou kdysi intenzivně studoval a mluví jí zcela plynně. I to budí v tradičně vlastenecké Francii velké sympatie.
Stejně pak zapůsobila královna Camilla. Ve Versailles snad nejelegantnější, co kdy byla, v temně modré róbě s kápí, vše lokální značky Dior. Vzbudila i úsměvný moment, kdy jí v poryvu větru na červeném koberci sjel objemný plášť s dlouhou vlečkou z ramene.
Camille v nesnázích pohotově přiskočila na pomoc první dáma Francie, Brigitte Macron, a plášť manželce britského krále pečlivě upravila tak, aby na ramenou opět pevně seděl. Obě dámy, jež jsou mimochodem podobného věku a ani jedna se jím netají (madame Macron oslavila na jaře sedmdesátku, královna Camilla je o šest let starší), pojí upřímné přátelství a porozumění, což bylo znát i na aktuální návštěvě.
Dámy v samostatné části programu vystoupily v Národní knihovně, aby vyhlásily novou britsko-francouzskou literární cenu. Královna Camilla platí za vášnivou čtenářku, stejně tak Brigitte Macron.
Následně se obě ženy vrhly na společnou partii ve stolním tenisu v místním centru Svazu mládeže v Saint-Denis. A dle fotografií se zjevně dobře bavily. Tam už dámy doprovázel znovu i král – a nad pokusy Camilly s pingpongovou pálkou se k velké radosti přítomných fotografů taktéž hlasitě zasmál.
Byla to státní návštěva, která mohla zvenčí působit dojmem jako řada jiných, podobných. Ve skutečnosti ale Karlovi III. mimořádně pomohla v reputaci. Panovník, jemuž málokdo věřil, že dokáže na odkaz sedmdesátiletého panování své mimořádně oblíbené matky navázat, se v nové roli cítí podle všeho skvěle.
Je přirozený, otevřený, pohotový, hýřící vtipem, ale i pochopením. A to dovedou lidé ocenit. Nejen na obou stranách kanálu La Manche.