Zapálený libertarián, který je známý tím, že utrácí jmění za republikánské politické kauzy, nyní aktivně financuje snahy o ukončení federální prohibice marihuany. Pro někoho je Charles Koch titánem průmyslu, pro jiného politikem, co má blízko k černým penězům, pro dalšího Markem Aureliem libertariánského hnutí.

Ale brzy bude Koch možná známý jako miliardář, který přesvědčil republikány a demokraty, aby legalizovali konopí na federální úrovni. A nikoli proto, že by byl „hulič“.

Pětaosmdesátiletý generální ředitel společnosti Koch Industries si marihuanu dal jedinkrát a náhodou: v osmdesátých letech byl na lyžích v Britské Kolumbii a při večeři si s přáteli dopřál několik ginů s tonikem. Jako dezert přinesl šéfkuchař talíř brownies.

Koch jeden snědl a po chvíli se cítil trochu „rozmlženě“. Neví, kdo sladkosti marihuanou obohatil, ale říká, že zná mnoho úspěšných přátel, kteří konopí užívají. A třebaže sám není příznivcem jeho konzumace, dnes rozhodně říká: konopí by mělo být legální po celé Americe.

Proto své jméno a téměř 25 milionů dolarů z pětačtyřicetimiliardového jmění vkládá do ovlivnění reformy soudnictví a legalizace konopí do konce roku 2021.

„Měla by to být volba jednotlivce,“ říká Koch ze své kanceláře v rozlehlém žulovém areálu Koch Industries ve Wichitě v Kansasu. „Zákaz je kontraproduktivní, ničí lidem životy, vytváří konflikty ve společnosti a je proti pokroku. Celá ta věc mi nikdy nedávala smysl.“

V dubnu se Kochova politická skupina Americans for Prosperity spojila s dalšími organizacemi a vytvořila Cannabis Freedom Alliance, jejíž členové již začali lobbovat v Kongresu. Koch jako přesvědčený libertarián považuje zákaz konopí za zásah do osobní svobody a také za destruktivní veřejnou politiku, která přispívá k problému masového věznění v Americe.

Spojené státy se podle něj měly poučit z „noční můry“, kterou byla alkoholová prohibice před sto lety. Ve svém názoru přitom není ani zdaleka osamocený: téměř sedmdesát procent Američanů se domnívá, že konopí by mělo být na federální úrovni legální.

70 %

Američanů se domnívá, že konopí by mělo být legální.

V současné době povoluje užívání marihuany pro dospělé osmnáct států a sedmatřicet jich legalizovalo léčebnou marihuanu, čímž vznikl průmysl, který v loňském roce vydělal na tržbách více než 17,5 miliardy dolarů. Očekává se, že do roku 2030 se tato částka vyšplhá až na sto miliard dolarů.

Není však jasné, jestli dlouho vyhlížený federální návrh zákona o legalizaci může získat deset republikánských a všech padesát demokratických senátorů potřebných k jeho schválení. Jeden z předkladatelů Chuck Schumer ochotně přiznává, že zatím nemá dostatek hlasů a prezident Joe Biden legalizaci nepodporuje.

„Jsem spíš takový filozof tohohle hnutí,“ přiznává Koch. A jeho filozofie je jednoduchá: prohibice vytváří další problémy pro zemi, kde počet vězňů a vězeňkyň vzrostl na více než dva miliony a za držení marihuany jsou podle statistik daleko tvrději trestáni afroameričané.

„Kriminalizace konopí má obrovské negativní projevy, a to nejen pro lidi, kteří v tomhle systému uvíznou, ale také pro společnost,“ konstatuje Koch. „Chceme společnost, která dává lidem možnost realizovat svůj potenciál a dělat něco užitečného, ale těmihle zákony blokujete miliony lidí,“ dodává a nepřímo tak naráží na problém systémového rasismu, který přiživuje lobby vězeňsko-průmyslového komplexu.

Například před šesti lety opřel Koch své politické síly do osvobození Weldona Angelose, muže z Utahu, který si odpykával pětapadesátiletý trest za to, že počátkem minulého století prodal informátorovi trávu v hodnotě asi 1000 dolarů.

Ve svém stanovisku k případu označil Angelosův soudce povinný minimální trest za „nespravedlivý, krutý a dokonce iracionální“. Angelos vzpomíná, že informace o miliardářově podpoře k němu dorazila do vězení v kalifornské Mendotě.

„Nevěděl jsem, kdo Kochovi jsou. Šel jsem s někým po trati a on říká, jestli vím, kdo je Charles Koch? Že prý mám najednou šanci se odsud dostat,“ vypráví Angelos, kterému byl v roce 2016 nečekaně zkrácen trest. Odseděl si přesto třináct let. Loni v létě oslovil Kocha, jestli by nechtěl spolupracovat na podpoře legalizace marihuany, a zrodila se zmíněná Cannabis Freedom Alliance (CFA).

V zemi, kde politickou scénu určuje zaryté stranictví, může být ideologicky vlivný člověk, jako je Koch, klíčem k prosazení legalizace. Když se tak nyní přihlásil ke konopí, poskytl krytí ostatním, kteří si své názory na legalizaci nechávali pro sebe.

Většina Američanů uznává, že systém je nastavený špatně.

„Drogová politika byla příliš dlouho nesprávně vnímaná jako něco, co přichází z okraje společnosti,“ zní od zástupců CFA. „Přitom ve skutečnosti většina Američanů už dlouho uznává, že systém je nastavený špatně.“

Tato slova odrážejí i nedávný krok společnosti Amazon: cloudový a e-commerce gigant oznámil, že bude lobbovat na podporu legalizace konopí. Koch považuje legalizaci především za začátek konce federální „války proti drogám“, která je nejen podle miliardáře, ale většiny odborníků na drogovou problematiku jedním gigantickým selháním.