Dlouho zanedbávaná lokalita, ale také poklidná krajina plná poutních míst a zapomenutých příběhů. Bývalé Sudety se probouzí k životu a nabízí romantický únik z každodennosti. Skvělým způsobem, jak je objevovat, je nový tiny house Silverboy a eko farma rodiny Páníkových. 

V dálce se pasou krávy, po nebi putuje hejno ptáků a ticho rozráží jen zvonění premonstrátského kláštera za humny. Člověk by si myslel, že takového klidu se hodinu a půl od Prahy už nedá dosáhnout.

A přece! Jen pole, louky, les, vy a vaši nejbližší hledící vstříc hvězdné obloze. K tomu oheň praskající v kamnech nebo ohništi, výrobky od místních farmářů a soběstačné ubytování. Klišé, kterého se dá za pár tisíc na noc dosáhnout v tiny housu Silverboy. V Nežichově u Toužimi ho od minulého roku provozuje rodina Páníkových.

„Dlouho jsme chtěli na našich loukách vytvořit místo, kam bychom jezdili a přespávali v ,divočině‘. Sama jsem se na čas vrátila z města na venkov, abych se léčila z hektického života a nabrala sílu. Pomohlo mi to, tak nás napadlo využít pozemek naší farmy a vybudovat bydlení, které si spolu s námi užijí i další lidé,“ říká Barbora Páníková.

Ta se o Silverboy stará spolu s matkou Renatou. Sama se věnuje designu podobně jako její bratr Václav, který je architekt a na provedení domku je to znát. 

Od masy ostatních tiny housů Silverboy odlišuje stříbrná fasáda, podle které také přišel ke jménu, ale i dotažený interiér a pokročilé technologie ukryté pod kapotou.

„Vzhledem k tomu, že máme sami rodinnou ekologickou farmu, jsme měli vysoké nároky na udržitelnost a soběstačnost. Nechtěli jsme nic stavět a narušovat okolní prostředí. Hledali jsme dlouho, než jsme narazili na hotový mobilní domek, který by šel na míru přizpůsobit a zároveň převézt kdykoli na jiné místo,“ doplňuje sestru Václav. 

Nakonec zvolili tiny house navržený a vyrobený v Česku od MobileHut, který je díky solárním panelům a vodní nádrži energeticky nezávislý, a přidali další technologickou vychytávku navíc – spalovací toaletu. Odpad se v ní promění v hrstku popela, a navíc vyrobí dodatečné teplo, takže máte pocit, jako kdyby měl domek podlahové topení.

Inovativní WC vyrábí v Norsku a v Česku patří zatím mezi výjimky také kvůli vysoké ceně – v základu její pořízení vyjde na sto tisíc. Teplo tu generuje i standardní plyn, litinová kamna na dřevo a v sezoně také venkovní ohniště. 

Pobyt je tu možný téměř celoročně a každé období má své specifické kouzlo – v zimě se od kamen kocháte zasněženou krajinou, v létě zase čtrnáctimetrový interiér rozšíří velká terasa. Díky inovativnímu magnetickému uchycení dveří dokořán máte pocit, jako byste rázem získali místnost navíc. A k tomu na čerstvém vzduchu. 

Pro čtenáře a milovníky lenošení je v teplých dnech k dispozici síť v lesíku za domkem, a aby byl pobyt co nejpříjemnější, Renata Páníková vám k snídani nabídne produkty z vlastní farmy a od dalších lokálních farmářů.

Tiny house Silverboy
Všude okolo jen louky a lesy, tolik klidu na čtení jen tak nenajdete | Foto Tereza Havlínková

Vajíčka, pečivo, sýry, mošt, ovoce a zeleninu plánují do budoucna rozšířit i o nabídku masa z vlastního chovu herefordského skotu. „Farmu jsem převzala po smrti manžela a vedu ji už skoro deset let. Nebyla to lehká profesní změna, hlavně v prostředí, kde se ženy objevují velmi zřídka. Jsem takový malý místní unikát,“ usmívá se.

Václav, Barbora i Renata Páníkovi hrdě přiznávají, že mají prostě zemědělství v krvi. Baví je a k přírodě se chovají s úctou.

„Pečujeme o krajinu, děláme tůně, staráme se o půdu. Sbíráme byliny a divoké plody, sázíme stromy. Vážíme si místa, kde žijeme, a pečujeme o něj s láskou a s respektem. Na venkově se žije podle rytmu přírody, což někdy vypadá, že se nic neděje. Je to pomalý způsob života,“ popisuje Barbora Páníková.

I proto chce, aby si hosté Silverboye užili místo se vším všudy: „Atmosféru, výhledy, pozorovat zvířata nerušeně z dálky, toulat se po okolí, sbírat houby, válet se na trávě, koupat se v rybníce. Daleko od starostí a blízko sami sobě.“

Něco je tu ve vzduchu, co dělá zvířatům a lidem dobře.

Pár desítek metrů od tiny housu se nachází romantická ruina poutního kostela sv. Blažeje a rybníček, jako stvořený pro letní koupání. Vydat se můžete i pro rukodělnou hořčici do nedalekého trapistického opatství Nový Dvůr, po poutní Skokovské stezce do kláštera premonstrátů v Teplé nebo navštívit kostel v zaniklé obci Skoky.

Tu si před padesáti lety vzali na paškál komunisté a kvůli stavbě vodní nádrže pro jistotu srovnali se zemí celou obec. Jejich řádění dodnes přežil jen kostel Navštívení Panny Marie, který je dnes široko daleko jedinou dochovanou stavbou v obklopení divoké zeleně.

„Člověk v lese potká srnku, zajíce a někdy i mnicha. Něco je tu ve vzduchu, co dělá zvířatům a lidem dobře. To bychom chtěli sdílet s ostatními, kteří hledají na nějaký čas klid,“ dodává Barbora.

A nejen vzduch je tu jedinečný, nedaleko Silverboye se nachází také nejtemnější místo v republice – Manětín. Díky tomu tu jsou opravdu perfektní podmínky pro pozorování hvězd. Ať už přímo z glampingu, z pár kilometrů vzdáleného města nebo z Branišovského kopce nad tiny housem, kde jsou dokonce pozůstatky astronomické observatoře. 

Klid lze najít také v místních chráněných lesech, kam se dá vyrazit na houby, borůvky nebo bylinky – Páníkovi vám jistě rádi poradí se sběrem i tématy z místní pokřivené historie, nad kterými můžete při procházce přemítat. Nebo se věnovat další oblíbené a dnes tak opomíjené disciplíně – lelkování.

„Najednou před sebou nic nemáte, jen krajinu. Někdo třeba jen celý den sedí na terase a kouká. Silverboy je pro lidi, kteří se cítí být vyčerpaní z hektického městského života. Sami tady ten klid totiž hledáme,“ líčí Barbora.

I jim vyhovuje ticho a jednoduchý život. „Věříme, že venkov má co dát městu a město venkovu. Baví nás z obojího benefitovat.“

Až si dosyta odpočinete a budete mít zase chuť na trochu civilizace, pár kilometrů vás dělí od Toužimi, Konstantinových a Mariánských lázní nebo Karlových Varů, kam se dá zajet na slavnostní večeři nebo odpolední kávu, abyste si užili relax po všech stránkách. 

Silverboy je důkazem, že i v tak zanedbávaném kraji, jako jsou západočeské Sudety, mohou vznikat uvědomělé projekty a jsou zde místa, která mají co nabídnout. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a kochat se tou krásou. Silverboy vám k tomu poskytne luxusní zázemí.