Závěr roku je obdobím bilancování. Pojďme si tedy trochu zabilancovat i na tuzemském realitním trhu. Ten nezažil takový šok jako v roce předchozím, kdy přišel z růstu strmý pád, i tak ale trh přinášel více otázek než odpovědí.

Rozhodně se ale nezastavil. Uzavíraly se velké obchody a zajímavé projekty se dokončovaly i začínaly stavět. Připomeňme si zásadní události, obchody a projekty letošního realitního roku měsíc po měsíci.

Leden

V lednu jsme sčítali, co napáchal pro realitní trh zlomový rok 2022. V něm se objemy poskytnutých hypoték propadly o šedesát procent a developerům tím pádem „zmizela“ velká část kupujících. Následující měsíce se nesly v duchu vyhlížení alespoň částečného návratu poptávky.

Rok 2023 však nezačal ani tak budováním, nýbrž bouráním. Společnost Central Group miliardáře Dušana Kunovského začala na Žižkově s postupnou demolicí ikonické bývalé Ústřední telekomunikační budovy. Na jejím místě má v budoucnu stát rezidenční projekt, jehož podoba se ale musela změnit z původně zamýšlených tří věží od Evy Jiřičné na jednu výškovou budovu a blokovou zástavbu.

Pohled z Olšanské ulice
Ústřední telekomunikační budovy | Foto Libor Fojtík

Únor

Druhý měsíc roku pokračoval v nasazeném trendu. Ceny hlavně starších bytů mířily dolů, a to dokonce i v Praze třeba u stanic metra, tedy v poměrně dobrých lokalitách. Co však zdražovalo nadále, byly například pozemky. Volných pozemků k výstavbě totiž pořád ubývá a svoji cenu si tak půda pro výstavbu drží.

Na brněnský trh se vydala tuzemská developerská skupina UDI Group. Ta koupila průmyslový areál zhruba kilometr a půl od centra Brna přímo na nábřeží řeky Svitavy ve čtvrti Husovice. Budovat tam chce nejprve hotelové ubytování, po případné změně územního plánu by skupina ráda stavěla i klasické byty.

Březen

V březnovém čísle Forbesu jsme se podívali na nejdražší byty a domy v Česku a pohled do žebříčků napověděl, že těm nejdražším nemovitostem se propad trhu až na některé výjimky vyhnul. Zároveň se na jaře začaly na českém trhu zabydlovat rent-to-own služby BYX a Ownest, které koupí za klienta byt, nechají ho v něm jako nájemníka a až si bude moct dovolit hypotéku, byt mu odprodají.

Právě k nájmům se kvůli drahým a nedostupným hypotékám v první polovině roku přesouvala pozornost developerů i realitních fondů. Na nájemní byty se zaměřila například Trigema a miliardové investice do nájemních bytů ohlásil také finančník a miliardář Pavel Hubáček. Developerská společnost Creditas Real Estate, spadající do jeho portfolia, plánuje během následující dekády postavit byty za přibližně 27 miliard korun. A z plánovaných 5500 bytů bude zhruba tisícovka nájemních.

Když byla řeč o Trigemě, tak uprostřed jejího projektu Lihovar v březnu dokončil umělec David Černý muzeum věnované svému celoživotnímu dílu. Bývalá varna, která je nyní památkou a kolem které staví Trigema novou čtvrť, získala název Musoleum.

Duben

Glajchy, tedy nejvyššího bodu stavby, dosáhl v dubnu hotel Motel One, který v Hybernské ulici vedle Masarykova nádraží staví za 1,2 miliardy korun Penta. Ten by měl být hotový začátkem příštího roku. V budoucnu ho bude propojovat zastřešení kolejiště nádraží s Masaryčkou a Penta má ambici zlidštit celou křižovatku U Bulhara, která je teď spíše dopravním peklem než příjemnou částí centra města.

Praha při velké směně pozemků mezi státem a městem v dubnu zase získala do vlastnictví areál bývalých karlínských kasáren. Tvůrce projektu Kasárna Karlín Matěj Velek v rozhovoru přiblížil, jak by se v budoucnu mohl areál rozvíjet.

Foto Kasárna Karlín

Květen

V květnu se u poněkud zašlého rohového domu sousedícího s Kotvou začalo pohybovat víc a víc dělníků. Crestyl se totiž naplno pustil do rekonstrukce rohového paláce, který developerská skupina předělává na projekt NR7. Za fasádou, kterou od té doby obklopuje lešení, budou obchody a luxusní kanceláře. Dokončení rekonstrukce za více než miliardu plánuje Crestyl na konec příštího roku.

V pátém měsíci roku se také pohnula situace kolem nového stavebního zákona. Ten se dostal do Senátu, kde byl následně schválen. Platit začne příští rok. Pozitivních ohlasů od lidí z oboru ale příliš nesbírá.

Do své poloviny se dostala žižkovská výstavba prvního bloku Parkové čtvrti, kterou na pozemcích bývalého nákladového nádraží buduje Central Group developera Dušana Kunovského.

V květnu Central Group dokončil hrubou stavbu bloku u Basilejského náměstí, ve kterém bude 390 nových bytů. První blok má být hotový příští léto a dokončení celé čtvrti o sedmi velkých městských blocích za dvaadvacet miliard plánuje Kunovský nejdříve na rok 2033.

Červen

V červnu o sobě dalo vědět Brno. Investiční a developerská společnost J&T Real Estate tam totiž získala územní rozhodnutí pro první etapu projektu Trio Brno, která by se měla začít stavět už příští rok.

Na ploše zhruba čtyř hektarů v rámci Jižního centra, velkého rozvojového území situovaného v těsném sousedství historického jádra moravské metropole, vzniknou městské bloky s bulvárem, byty, ateliéry, kancelářemi i obchody.

Developer ve čtvrti pro sedm tisíc lidí za více než deset miliard postaví tři administrativní budovy, desítky obchodů a více než pět set bytů. Investice do celého projektu, tedy do první i druhé etapy, vyjde J&T Real Estate na více než deset miliard korun.

Živo bylo v červnu v Karlových Varech, kde se po rekonstrukci otevřely Císařské lázně a v nich také nový koncertní sál vzniklý unikátní vestavbou do dvorany historického objektu. Ten navrhl uznávaný český architekt Petr Hájek.

Kunovského Central Group s vidinou stoupající poptávky oznámil rozmrazení výstavby, kterou přibrzdil na konci loňského roku. A Trigema během šestého měsíce roku dokončila a zkolaudovala bytový nájemní dům Fragment se sochami od Davida Černého. Ke konci roku s ním pak začala sbírat ceny.

Červenec

I v létě pokračoval trend v přeměně řady projektů z vlastnického bydlení na nájemní. Developerská společnost Sekyra Group se dohodla na odprodeji rezidenčního projektu Opatov II v Praze 11 se společností Dostupné bydlení České spořitelny a s pojišťovnou Kooperativa.

Sekyra tak prodal celý rezidenční projekt se třemi sty byty jako celek za cenu přes dvě miliardy korun, což znamenalo jednu z největších transakcí za výstavbu objektu pro účely dlouhodobého pronájmu v Česku.

Otevřela se také Štvanická lávka propojující Karlín s Holešovicemi. O té se pak pro Forbes v rozhovoru rozpovídal ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč. A nejen o ní, ale i o tom, proč v Praze podobných architektonicky zajímavých projektů vzniká minimum.

Srpen

Léto přineslo konečně trochu optimistických vyhlídek. Statistiky z trhu začaly ukazovat, že se prodeje konečně hýbou a bytů se prodává více. Developeři proto mluvili v srpnu trochu v nadsázce o „trhu zalitém sluncem“. Postupný návrat začaly hlásit i hypotéky.

O jednu z největších akvizic na trhu se postaral nemovitostní fond Trigea z finanční skupiny Partners. Ten nakupoval nejprve v Polsku, a na začátku srpna pak přišla zpráva o tom, že se pustil do nákupu pražského obchodního centra Arkády Pankrác za více než šest miliard.

Česká developerská společnost Contera zase v srpnu dokončila kancelářskou budovu Organica od architektonického studia Schindler Seko architekti za 1,5 miliardy. Je našlapaná technologiemi a má udělat ze čtvrti Nová Karolina byznysové centrum Ostravy.

Organica | Foto Contera

Září

V září započala podzimní spanilá jízda Penty, která koncem roku dokončovala některé ze svých velkých projektů a nakupovala pozemky pro budoucí výstavbu. Rozhodně největším zářezem Penty je letos dokončená Masaryčka.

Projekt vedle Masarykova nádraží získal kolaudaci právě v září a začali se do něj stěhovat první nájemníci. Včetně samotné Penty, která do Masaryčky své kanceláře přestěhovala ze sousedního Florentina.

Investiční a developerská skupina Trigema Marcela Sourala se pro změnu v září od bytového developmentu vydala na chvíli do hor a koupila skiareál v krkonošské Rokytnici nad Jizerou. Do jeho rozvoje chce investovat 1,3 miliardy korun.

Říjen

V říjnu jsme ve Forbesu vydali každoroční žebříček nejbohatších Čechů, který ukázal, že i přes pokles trhu se tuzemským největším developerům nedařilo špatně. Zároveň Forbes pořádal také velkou konferenci Lepší Česko, která přinesla mnoho pohledů na to, jak naši zemi nakopnout k lepší budoucnosti.

A řešil se na ní i development. Stavitelé bytů Dušan Kunovský a Marcel Soural se s architektem Jiřím Řezákem z ateliéru Qarta architektura shodli na tom, že Česko zkostnatělým povolováním brzdí samo sebe.

Nohu na brzdě ovšem v říjnu neměli někteří developeři. Developerská společnost J&T Real Estate odkoupila od Konsorcia Rohan, ve kterém má poloviční podíl Sekyra Group, dva hektary pozemků v Praze 8, na kterých má v budoucnu stát čtvrť Nový Rohan.

A Penta Real Estate se zase pustila do akvizice firmy ČSAD Praha Holding, která vlastní autobusové nádraží Florenc a přilehlé pozemky. Díky scelení pozemků bude mít snazší pozici při další výstavbě, kterou kolem Florence a už hotové Masaryčky Penta chystá.

Listopad

Jedenáctý měsíc roku odstartoval rozruch kolem záměru Penty vybudovat na střeše nedávno dokončené Masaryčky kavárnu pro veřejnost. V mediální přestřelce proti sobě stáli odpůrci projektu, podle nichž Penta údajně získala povolení na přístavbu v tajnosti a navíc zvyšuje budovu o další patro, a zástupci developera. Ti nástavbu hájili tím, že nepřesáhne výšku fasády a že bude přístupná veřejnosti.

Ještě divočejší diskusi rozpoutaly výsledky soutěže na novou podobu pražského Hlavního nádraží, kterou uspořádala Praha spolu s Dopravním podnikem a Správou železnic. Vítězný návrh dánských architektů z Henning Larsen Architects zatím způsobil především to, že se na sociálních sítích rázem objevily stovky odborníků na architekturu.

Šťastný Hlavák, Henning Larsen

Vyhlašovaly se také ceny Best of Realty, na kterých vedle zmiňované Masaryčky bodoval třeba Fragment od Trigemy. Skupina Accolade Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala se rozhodla v Chorvatsku postavit za více než 1,2 miliardy průmyslový a logistický areál a společnost Penta Real Estate dokončila také první etapu Nové Waltrovky v Radlicích, kam zatím nalila 2,45 miliardy.

Prosinec

V prosinci se vydal na nákupy Dušan Kunovský a jeho Central Group. Ten začal loni stavět velkou čtvrť na místě bývalého areálu Tesly Hloubětín. A zatímco tehdejší plány hovořily o vzniku 1500 bytů za devět miliard, k už rozestavěnému projektu na konci roku Kunovský přikoupil další pozemky. Na nich chystá celkem 2500 nových bytů pro více než pět tisíc lidí. Celkové odhadované investiční náklady se vyšplhaly na patnáct miliard.

Ale co by to bylo za měsíc, kdyby se nepřidala opět Penta? Ta se pustila do společného podniku s Kaprain Group Karla Pražáka a postaví společně novou čtvrť na pozemcích bývalé továrny Howden ČKD v těsném sousedství pražské O2 areny. Na padesáti tisících metrech čtverečních by mělo stát pět set bytů, z toho Penta bude mít čtyřicetiprocentní podíl.

V závěru roku jsme se podívali také do nového sídla dánského architektonického studia Bjarke Ingels Group, které se aktuálně věnuje dopracování soutěžního návrhu a dokončení ověřovací studie k Vltavské filharmonii. Ta by se mohla začít stavět po roce 2026.

Sídlo Bjarke Ingels Group v Kodani
Foto Bjarke Ingels Group